Niestety, tylko jeden z siedmiu cudów świata starożytnego przetrwał do dziś. Najbardziej znanym obiektem z tej zaszczytnej listy jest Piramida Cheopsa znajdująca się w Gizie nieopodal Kairu. Wzniesiona około 2560 r. p.n.e. budowla wciąż budzi podziw odwiedzających ją tłumnie turystów i archeologów ze wszystkich zakątków świata. Współczesnym turystom nie jest już dane podziwiać innych popularnych w czasach antycznych atrakcji jak chociażby Świątyni Artemidy w Efezie, Posągu Zeusa w Olimpii, Latarni Morskiej na Faros czy Wiszących Ogrodów Semiramidy.

Warto wspomnieć tutaj o kolejnej liście, a mianowicie „Siedmiu Cudach Średniowiecza”. Chociaż lista ta nie powstała, jak sama nazwa wskazuje, w okresie wieków średnich, nie ulega wątpliwości, że jej zawartość stanowi prawdziwą gratkę dla turystów. Na szczególną uwagę zasługuje m.in. jedna z najsłynniejszych budowli megalitycznych, czyli Stonehenge w pobliżu angielskiej miejscowości Salisbury. Chociaż obiekt do dziś budzi tajemnice, najprawdopodobniej wzniesiono go jako wyraz kultu księżyca i słońca. Kolejnym najczęściej wymienianym obiektem na w/w liście jest rzymskie Koloseum – zabytek, który właściwie nie wymaga przedstawienia. Symbol i wizytówka stolicy Włoch wzniesiony przez cesarzy z dynastii Flawiuszów od stuleci stanowi główny punkt wycieczek po Wiecznym Mieście. Będąc we Włoszech, warto też uwzględnić wizytę w Pizie, gdzie znajduje się słynna Krzywa Wieża (również widniejąca na liście cudów świata). Tę jedną z najbardziej znanych budowli na świecie odwiedza rokrocznie co najmniej 10 milionów turystów.

Oddalmy się trochę od Europy i wybierzmy do Chin, gdzie podziwiać można Wielki Mur – imponujący system obronny będący największą budowlą tego typu na wszystkich kontynentach. Pośród średniowiecznych cudów świata wymienia się także najsłynniejszy stambulski kościół Hagia Sophia, pełniącą funkcję buddyjskiej pagody Porcelanową Wieżę w Nankinie czy Katakumby Kaum asz-Szukafa w Aleksandrii.

Uwaga!

Właściwie lista cudów świata nigdy raczej nie zostanie zamknięta, wciąż bowiem powstają jej aktualizacje. Każdy z nas może jednak stworzyć swój własny katalog miejsc, które chcemy koniecznie obejrzeć. W ramach możliwości finansowych, warto jest odkrywać zarówno miejsca doceniane już przez starożytnych podróżników, jak i te, które stanowić będą nasze własne, prywatne „cuda”.

Gdybyście dysponowali odpowiednimi środkami i czasem, dokąd pojechalibyście już, zaraz, w tej chwili? 🙂 Dajcie znać!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJaką walizkę kupić?
Następny artykułBransoletka ręcznie malowana – jak zrobić?

Monika Magda – z zawodu licencjonowany pośrednik nieruchomości, z zamiłowania wielka pasjonatka aranżacji wnętrz. Od jakiegoś czasu zawodowo związana z zupełnie odmienną branżą (turystyka), jednak stara się być zawsze na bieżąco z nowymi trendami i rozwiązaniami z dziedziny urządzania wnętrz.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Chociaż zawodowo związana jestem obecnie z branżą turystyczną (prowadzę własną działalność gospodarczą), od kiedy sięgam pamięcią, moją wielką pasją była aranżacja i architektura wnętrz.

Pracując jako pośrednik nieruchomości, miałam okazję odwiedzać wiele mieszkań i domów. Zdałam sobie sprawę z faktu, że chociaż w naszym kraju właściciele nieruchomości mieszkaniowych zazwyczaj sprzedają je bez wyposażenia, ma ono ogromny wpływ na ostateczną decyzję o kupnie. Oglądając mieszkanie z rynku wtórnego, zwykle wyobrażamy sobie, jak sami je urządzimy, a ciekawe pomysły i rozwiązania zastosowane przez dotychczasowych właścicieli mogą zachęcić do nabycia danego lokum.

Wbrew obiegowej opinii, aranżacja wnętrz nie sprowadza się tylko i wyłącznie do wyboru odpowiednich kolorów czy materiałów wykończeniowych. Niezwykle istotna, o ile nie najistotniejsza, jest tutaj wiedza o ergonomii i umiejętność kreatywnego spojrzenia na – z pozoru zwykłe – cztery ściany. Zawsze fascynowało mnie, jak umiejętne połączenie ogólnie przyjętych zasad z dziedziny aranżacji z indywidualnym podejściem do każdego wnętrza może wyczarować zachwycający efekt końcowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here