Podróże Sejf hotelowy - czy warto z niego korzystać?

Sejf hotelowy – czy warto z niego korzystać?

-

Pracując od lat jako rezydent i pilot wycieczek, od zawsze informowałam swoich klientów, jeszcze w czasie transferu z lotniska do hotelu, o możliwości wynajęcia sejfu w hotelu, gdzie radziłam zdeponować większe sumy gotówki, aparaty fotograficzne, dokumenty, bilety powrotne czy inne cenne rzeczy. Z ciekawości dowiadywałam się od pracowników recepcji, ilu z moich podopiecznych korzystało z rady, zazwyczaj była to jedna dziesiąta. Zaskakująco mała ilość polskich turystów decyduje się na wynajem sejfu. Prawdopodobnie znaczna większość kieruje się względami finansowymi, jako że w większości hoteli we wszystkich krajach wypoczynkowych są one dodatkowo płatne. Zazwyczaj jest to wydatek około 1-2 euro dziennie. Jedynie luksusowe, pięciogwiazdkowe kurorty gwarantują darmowe wypożyczenie sejfu na pobyt w ich placówkach. Zanim postanowimy jednak zaoszczędzić na dodatkowym zabezpieczeniu, warto wiedzieć, iż we wszystkich hotelach świata funkcjonuje taka sama zasada.

Hotelarze z góry informują (zazwyczaj jednym z punktów wewnętrznego regulaminu), że hotel nie ponosi odpowiedzialności za wartościowe rzeczy pozostawione bez opieki w pokojach, a nie zdeponowane w sejfie. Oznacza to w praktyce, że każda kradzież odbywa się poza odpowiedzialnością hotelu, a poszkodowany może odzyskać odszkodowanie za utracony przedmiot czy sumę pieniędzy jedynie dzięki indywidualnemu ubezpieczeniu, którym objęta jest bardzo mała ilość podróżnych.

Lokalni policjanci często bezradnie rozkładają ręce, jako że ciężko komukolwiek cokolwiek udowodnić, a poszlaki są zawsze znikome. Dlatego warto z sejfów korzystać. Lepiej dmuchać na zimne. Przekonała się o tym kiedyś, w czasie wypoczynku w Hiszpanii moja przyjaciółka. Otóż złodzieje ukradli z jej pokoju hotelowego… cały sejf! Zdeponowane w nim przedmioty i pieniądze przedstawiały sporą wartość. Jednak to hotel poniósł koszty wypłacenia nie tylko odszkodowania, ale również zadośćuczynienia oraz formalności związanych z wyrobieniem tymczasowego paszportu mojej koleżanki.

Gdyby jej własność nie znajdowała się w sejfie, lecz w pokojowej szufladzie, nie mogłaby liczyć na żadną rekompensatę czy nawet pomoc w zgłoszeniu kradzieży na policji. Bez względu na to, czy sejfy znajdują się w danym hotelu w pokoju, czy funkcjonują w postaci skrytek znajdujących się na recepcji, są miejscami, za których bezpieczeństwo w całości odpowiada hotel. Pamiętać zatem warto o tym, że wydatek dodatkowych 50 czy 60 zł za tygodniowy pobyt, może oszczędzić nam znacznie większych strat materialnych i nie zrujnować doszczętnie wymarzonego urlopu.

Korzystacie z sejfów, kiedy wyjeżdżacie na dłużej zagranicę? Dajcie znać!

Dagmara Ikiert

Dagmara Ikiert - tegoroczna, inszallah (czyli jeśli Allah pozwoli :), absolwentka Studiów Arabistycznych i Muzułmańskich Uniwersytetu w Bordeaux. Dumna posiadaczka Licencjatu Kulturoznawstwa Bliskowschodniego UJ. Pasjonatka kultury arabsko-muzułmańskiej i afrykańskiej. Od kilku lat licencjonowany pilot wycieczek i rezydent. Od pół roku mieszka w Maroku realizując największe życiowe marzenie - przeprowadzki do kraju arabskiego. Współpracuje z poznańskim biurem podróży Maroko Travel oraz zajmuje się organizacja niekomercyjnych wyjazdów na marokańską Saharę.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Podróże od zawsze kochałam, marzyłam o nich i nie ma chyba na świecie takiego miejsca, w które nie chciałabym pojechać. Odkrywanie nowych kultur i zwyczajów, daleko od standardowych programów biur podróży, jest tym, czym chciałabym się dzielić ze wszystkimi.

W swojej pracy pilota oraz redaktora staram się walczyć ze stereotypami oraz niewiedzą dotyczącą podróżowania i krajów muzułmańskich. Pisuję teksty do magazynu pokładowego linii lotniczych Yes Airways, redagowałam artykuły na portalu TwojaEuropa.pl, dopinam publikację prac na temat Maroka w magazynie podróżniczym „Dookoła Świata” oraz „Świat, Podróże, Kultura”

Projekt naszego specjalisty: www.excursionsdesert.com

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Mini zmywarka – sprytne rozwiązania do małych kuchni

Jeżeli wydaje Ci się, że w Twojej kuchni nie...

Co warto zobaczyć w Polsce? – Centrum Nauki Kopernik

Centrum Nauki Kopernik w Warszawie to jest jedną z najnowocześniejszych instytucji na świecie, która ukazuje związek nauki z szeroko pojmowanym życiem człowieka (z uwzględnieniem aspektu kulturalnego). Na zwiedzających czeka moc niezwykłych atrakcji, które w praktyce związane są z samodzielnym przeprowadzeniem wielu interesujących doświadczeń. Można tam także poznać mechanizmy, które rządzą otaczającym nas światem.

Zobacz też

Jak jeździć motocyklem po dwupasmówce?

Jazda po drogach dwupasmowych jest nieodzownym elementem podróżowania na dłuższe dystanse. Drogi ekspresowe i autostrady zostały zbudowane z myślą o przyjemnym i łatwym pokonywaniu dużych dystansów z dużą szybkością. Mała ilość zakrętów i szerokie pasy, a także znikoma ilość lub brak skrzyżowań dla wielu kierowców są sygnałem, że wakacyjny wypad na drugi koniec Polski musi pójść jak z płatka. Nic bardziej mylnego – trasy takie są równie wymagające jak jazda w zatłoczonym mieście czy krótsze wycieczki po drogach drugiej kategorii.

Jak wybrać panele podłogowe?

Planując wystrój pomieszczenia, zwracamy dużą uwagę na wygląd każdego elementu, który ma się w nim znaleźć. Każdy szczegół ma...

Jakie czynniki wpływają na komfort w mieszkaniu?

Lokale mogą różnić się pod względem wielkości, sposobu ich użytkowania czy wystroju. Cechą wspólną jest to, że każdy z...

Może Cię zainteresuje: