– Wydmy w Słowińskim Parku Narodowym – należą do jednych z największych w Europie. W związku z tym podlegają ścisłej ochronie. Dla turystów oznacza to, że wolno się tam poruszać wyłącznie specjalnie przygotowaną trasą. Do największych wydm na tym obszarze zalicza się Łącką Górę, będącą jednocześnie platformą widokową. Ciągle przemieszczające się wydmy odsłaniają zasypane wcześniej drzewa oraz tworzą niezwykłe kształty. Z tym miejscem związane są dwie ciekawostki.

Pierwsza dotyczy faktu, iż właśnie tutaj (z racji warunków podobnych do tych panujących na pustyni) odbywały się ćwiczenia Afrika Korps Erwina Rommla podczas drugiej wojny światowej. Po drugie, ruchome piasku posłużyły jako plener, na którym kręcono film „W pustyni i w puszczy”. Jeśli wchodzimy na ten malowniczy teren od strony parku, to musimy uiścić opłatę. Bilet wstępu nie obowiązuje w przypadku, gdy wchodzimy na nie od strony morza. Poza tym najlepszym sposobem na zwiedzanie wydm jest długi spacer. Istnieją możliwości podjechania w ich pobliże (nie własnym samochodem), ale wiąże się to z większymi kosztami;

– wydmy w Stobrawskim Parku Krajobrazowym – park ten znajduje się na terenie województwa opolskiego. Na tym terenie znajduje się około 100 obszarów występowania wydm. Osiągają one wysokość do 30 m powyżej otaczającego rejonu. Oprócz tego często bywają porośnięte lasem, co utrudniania ich znalezienie. Odsłonięte fragmenty wydm można podziwiać w okolicach Karłowic, Ładzy czy Dąbrówce Łubniańskiej. Zostały one uwzględnione na pięciu trasach turystycznych, które zaprojektowano dla zwiedzających ten park. Są to: „Dolina Budkowiczanki”, „Wędrówka przez bory”, „Podglądamy ptaki”, „Śródleśne łąki” oraz „Piaskowe góry”;

– W Kampinoskim Park Narodowy, który znajduje się blisko Warszawy, można podziwiać wydmy śródlądowe z sosnowymi posadzeniami. Pomiędzy nimi powstały łąki oraz torfowiska;

– śladów wydm można również szukać na Pustyni Błędowskiejtrzeba jednak uważać, ponieważ jest to miejsce, gdzie przez wiele lat odbywały się ćwiczenia wojskowe.

Czy podziwialiście kiedyś polskie wydmy? Czy mają one według Was pewien swój urok? Zapraszam do komentowania.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWycieczka w góry z dzieckiem – porady
Następny artykułSkanseny w Polsce

Małgorzata Łyczak - absolwentka politologii Uniwersytetu Opolskiego. Interesuje się dobrą literaturą (szczególnie reportażem), turystyką, polityką, teorią interpretacjonizmu, zarządzaniem projektami oraz zagadnieniami, związanymi z funkcjonowaniem Unii Europejskiej.


Nasz specjalista pisze o sobie:

Jestem osobą, która lubi się uczyć i poszerzać swoją wiedzę o otaczającej rzeczywistości. W dobie XXI wieku pojawiło się wiele nowych możliwości oraz narzędzi, dzięki którym z powodzeniem można się uczyć. Wydaje mi się, że niezwykle ważne jest to, w jaki sposób przekazuje się wiedzę. Powinno się to robić w sposób ciekawy, jasny i przejrzysty, z wykorzystywaniem aktywnych metod.

Cieszę się każdą chwilą mojego życia, ponieważ z każdą nową informacją wzrasta we mnie poczucie jego wyjątkowości oraz niepowtarzalności.

Lubię poznawać nowych ludzi, piękne miejsce i ... klasztory cysterskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here