– Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu – Bierkowicachna 10 ha powierzchni znajduje się ponad 60 obiektów, pochodzących z XVII-XIX wieku. Są to m.in.: chałupy, kościół drewniany, kuźnia, młyn wodny, karczma czy wiatraki. Jednym z najciekawszych obiektów jest budynek szkoły wiejskiej. W jednej części znajduje dobrze wyposażona izba lekcyjna, zaś naprzeciwko niej mieszkanie nauczyciela. W Muzeum Wsi Opolskiej można także zobaczyć oryginalne opakowania po produktach spożywczych znanych współcześnie marek. Najczęściej w weekendy zwiedzający skansen w chałupach mogą spotkać przewodników, którzy opowiedzą o określonym obiekcie;

– Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach – jest oddziałem Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Posiada dwa punkty muzealne w Rogierówku i Lednogórze. Odtwarzana w skansenie rzeczywistość nawiązuje do XIX wieku, choć pojawiają się obiekty pochodzące z XVII i XVIII wieku. Najstarszym jest chałupa z 1602 roku. Znajdują się tam również kopia parterowego dworu z wsi Studzieniec. W środku można podziwiać jadalnię, sypialnię, bawialnię czy biblioteką. Wystrój pomieszczeń prezentuje poziom życia rodziny ziemiańskiej w dwudziestoleciu międzywojennym;

skansenFot. sxc.hu

– Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie – znajduje się on w centrum przemysłowej aglomeracji, co w niczym nie przeszkadza w zwiedzaniu tego miejsca. Park zajmuje powierzchnię ponad 20 ha. Można tam podziwiać zabytkową, drewnianą architekturę. Do najciekawszych obiektów należą zespól pasterski z Brennej wraz ze stadem owiec oraz chałupa dymna, czyli bez komina, należąca do bogatego chłopa z Istebnej. Zwiedzający mogą zapoznać się z następującymi wystawami stałymi:

a) „Historia i działalność GPE”;

b) „Kto dobrze orze mo chleb w komorze”;

c) „Tradycyjne rzemiosło ludowe – ginące zawody”

d) „Jak dawniej prano”;

e) „Pojazdy konne”;

f) „Mechanizacja na wsi od poł. XIX do poł. XX w.”

– Skansen Budownictwa Ludowego w Wolsztynie – skansen zajmuje powierzchnię 3,5 ha. W tym malowniczo położonym miejscu należy na pewno zobaczyć wiatrak postawiony w pobliżu łanów zboża.

Jakie jeszcze znacie polskie skanseny? Wypowiadajcie się w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWydmy w Polsce
Następny artykułZiemia świętokrzyska – atrakcje

Małgorzata Łyczak - absolwentka politologii Uniwersytetu Opolskiego. Interesuje się dobrą literaturą (szczególnie reportażem), turystyką, polityką, teorią interpretacjonizmu, zarządzaniem projektami oraz zagadnieniami, związanymi z funkcjonowaniem Unii Europejskiej.


Nasz specjalista pisze o sobie:

Jestem osobą, która lubi się uczyć i poszerzać swoją wiedzę o otaczającej rzeczywistości. W dobie XXI wieku pojawiło się wiele nowych możliwości oraz narzędzi, dzięki którym z powodzeniem można się uczyć. Wydaje mi się, że niezwykle ważne jest to, w jaki sposób przekazuje się wiedzę. Powinno się to robić w sposób ciekawy, jasny i przejrzysty, z wykorzystywaniem aktywnych metod.

Cieszę się każdą chwilą mojego życia, ponieważ z każdą nową informacją wzrasta we mnie poczucie jego wyjątkowości oraz niepowtarzalności.

Lubię poznawać nowych ludzi, piękne miejsce i ... klasztory cysterskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here