Ten ostatni zrealizował nawet program w Stanów Zjednoczonych, gdzie próbował zmienić kulinarne przyzwyczajenia Amerykanów. Mając wiec dostęp do fachowej literatury oraz kulinarnych programów – nie bójmy się eksperymentować i wybierajmy, nieznane nam wcześniej warzywa.

Są różne metody przyrządzania warzyw:

1. Gotowanie na parze – najlepsze, gdyż nie traci się w trakcie tego procesu witamin i mikroelementów. Możemy to przeprowadzić przy pomocy specjalnego urządzenia – parowaru. Można też zaczepić rondel na garnkiem z gotująca się wodą i przykryć warzywa pokrywką. Czekamy aż warzywa staną się miękkie, co jest znakiem, że są już gotowe.

2. Duszenie – trzymamy warzywa w garnku z wodą, aż cała uleci. Dla smaku można dodać kostkę rosołową, która rozpuści się wodą.

3. Gotowanie – najlepiej aby były to całe warzywa, wcześniej starannie umyte. Nie może to trwać zbyt długo, aby nie uległy rozgotowaniu.

4. Pieczenie – nalewamy na formę oliwy z oliwek i kładziemy warzywa, które pieczemy póki się nie zarumienią.

Właściwe przygotowanie warzyw:

– należy je starannie wymyć pod bieżącą wodą, bez pozostawiania ich do namoczenia (przyczynia się to do wypłukania z nich składników odżywczych)
– wszelkie warzywa, które wyrywa się z ziemi (marchew, seler, rzodkiewka) można oczyścić za pomocą szczoteczki, będziemy mieć wtedy pewność, że nie zostały na nich bakterie
– warzywa obieramy cienko aby nie usunąć zawartych w nich mikroelementów. Jednak musimy to czynić starannie gdyż mogą zawierać w sobie szkodliwe związki chemiczne, które znajdują się w glebie
– surówki i sałatki z warzyw, ze względu na to, iż łatwo się psują należy przechowywać w lodówce i spożywać świeże
– aby warzywa nie utraciły wody, a więc nie stały się suche i niesmaczne, warto je posolić zanim postawimy je na stole
– wodę, po gotowaniu warzyw, można wykorzystać do zrobienia bulionu lub sosu, gdyż soki, powstałe z ich wygotowania, pełne są zdrowych minerałów i witamin.

Znacie inne przepisy na przyrządzenie warzyw? Podzielcie się nimi w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSposoby na zmarszczki
Następny artykułSztuczne rzęsy – jak je założyć?

Joanna Rayzacher - skończyła studia socjologiczne i dziennikarskie. Pracowała w portalach zajmujących się tematyką kobiecą, związaną z pielęgnacją ciała i wizażem (m.in.: kobiety.pl), czasopismach (m.in.: "Moda&Styl", "Dzieciaki") oraz w radiu. Od 2009 roku współpracuje z magazynem "Pro-KREACJA" i zajmuje się projektami społecznymi w fundacji "Dbam o Zdrowie".

Nasz specjalista pisze o sobie:

Zawsze lubiłam obserwować ludzi, interesowało mnie co mówią i myślą, także co mogą zrobić, aby czuć się lepiej.

Praktyki dziennikarskie odbyłam w portalu Rossnet.pl, zajmującym się tematyką dotyczącą urody oraz zdrowia. W przeszłości współpracowałam (przez kilka lat) z pismem „Moda&Styl”, gdzie pisałam artykuły dotyczące tematyki lifestylowej (na przykład artykuł o subkulturze lolit), jak również przeprowadzałam wywiady, m.in.: rozmowę z projektantem mody - Wojtkiem Dziedzicem oraz twórcą nowatorskich projektów designerskich - Tomkiem Rygalikiem.

W piśmie „Dzieciaki” byłam autorką artykułów dotyczących diagnoz problemów społecznych oraz sposobów ich rozwiązania (przemoc w rodzinie, tolerancja), jak również problemami zdrowotnymi (ciąża, wcześniaki, anomalie). W portalu Kobiety.pl. pisałam m.in.: reportaże o popularności lumpeksów, eseje o atrakcyjności fizycznej, kulturze masowej, dandyzmie oraz felietony.

Obecnie współpracuję z magazynem „Pro-KREACJA”. Zawodowo jestem związana z Fundacją „Dbam o Zdrowie”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here