Wśród czynników motywujących do podjęcia pracy za granicą najczęściej wymienia się: propozycję dobrze płatnej posady, chęć do pogłębienia znajomości języka, chęć poszerzenia swoich umiejętności i zdobycia nowych doświadczeń, brak perspektyw rozwojowych w kraju, możliwość poznania odmiennej kultury. Wiele osób – zwłaszcza młodych – czuje, że świat stoi przed nimi otworem i bez wahania decyduje się na zagraniczne wojaże. Jednakże podjęcie zbyt pochopnej decyzji i wyjazd w ciemno bez żadnego konkretnego planu z założeniem że „jakoś to będzie” może bardzo źle się skończyć. Dlatego przed wyjazdem warto skorzystać z dostępnych narzędzi i spróbować nawiązać kontakty z potencjalnym pracodawcą lub znaleźć konkretną posadę.

Agencje pośrednictwa pracy

Skorzystanie z pomocy agencji pośrednictwa pracy zajmującej się kierowaniem pracowników za granicę jest dobrym pomysłem, jednakże najpierw trzeba sprawdzić czy dana agencja działa legalnie i jest uczciwa, najlepiej uczynić to zasięgając informacji w Ministerstwie Pracy. Agencje zatrudnienia pomagają m.in. w znalezieniu odpowiedniego zatrudnienia za granicą, często poprzez skierowanie do konkretnego pracodawcy, zapewniają także wsparcie w znalezieniu mieszkania i załatwieniu wszelkich formalności. Za pośrednictwem agencji można znaleźć także pracę tymczasową co jest dobrym rozwiązaniem głównie dla studentów, którzy chcą zarobić w przerwie wakacyjnej.

Sieć EURES

Podobnie jak inne kraje Unii Europejskiej, Polska należy do sieci EURES, która świadczy usługi międzynarodowego pośrednictwa pracy oraz pośrednictwo w zakresie poszukiwania zatrudnieniana terenie UE.Z pomocy doradców EURES można skorzystać za pośrednictwem Wojewódzkich Urzędów Pracy, wiele przydatnych informacji znajduje się też na stronie internetowej EURES.

Prasa i Internet

Osoby znające języki mogą również szukać zatrudnienia na własną rękę kupując prasę branżową (obecnie na rynku dostępnych jest kilka magazynów z ogłoszeniami zagranicznych pracodawców) lub przeglądając polskie i zagraniczne strony internetowe z ogłoszeniami. Decydując się jednak na taki sposób trzeba zachować szczególną czujność i dokładnie sprawdzić pracodawcę do którego mamy zamiar się wybrać. Dobrym sposobem jest również nawiązanie kontaktu ze znajomymi lub rodziną przebywającymi za granicą z prośbą o pomoc w sprawdzeniu potencjalnego pracodawcy lub znalezieniu odpowiedniego miejsca zatrudnienia.

Pracowaliście kiedyś za granicą? W jaki sposób szukaliście pracy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here