Od 1 stycznia 2015 r. na terenie całych Niemiec obowiązuje stawka minimalna w wysokości 8,5 euro brutto za godzinę pracy. Zwykle na ustawowe minimum mogą liczyć pakowacze, osoby pracujące przy rozkładaniu towarów, sprzątacze czy ochroniarze. Pod tym względem Monachium niczym się nie różni od reszty kraju i wymienione zawody należą do najsłabiej opłacanych.

Wśród ofert zatrudnienia w Monachium wiele dotyczy pracy w charakterze opiekuna/opiekunki osób starszych. Wówczas można liczyć na wynagrodzenie miesięczne w wysokości około 1050 euro netto, przy czym pracodawca gwarantuje wyżywienie i zakwaterowanie opiekunowi oraz opłaca za niego składki ZUS. Do pożądanych zawodów w Monachium należy także zawód pielęgniarki. Zarobki w nim wahają się od 1600 do 2000 euro netto. W obu zawodach trzeba znać język niemiecki w stopniu przynajmniej średniozaawansowanym.

Wykwalifikowani pracownicy fizyczni (np. hydraulicy, spawacze, elektrycy, ślusarze) mogą liczyć w Monachium na stawkę godzinną wynoszącą ok. 13 euro brutto. Kucharze zarabiają natomiast około 1200-1300 euro na rękę, a kelnerzy/kelnerki w granicach 900-1100 euro (netto; bez napiwków).

Dużo ofert pracy w Monachium dotyczy także branży IT. Często wówczas nie jest wymagana znajomość języka niemieckiego i wystarcza sam język angielski. Zarobki za godzinę pracy programisty wynoszą na dobry początek 40 euro brutto.

Co sądzicie o wysokości wynagrodzeń w Monachium? Mieliście okazję kiedyś pracować w tym mieście? Jeśli tak, podzielcie się z nami w komentarzach swoim doświadczeniem i przemyśleniami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here