Praca za granicą Zarobki we Włoszech

Zarobki we Włoszech

-

Niestety trudno o dobre informacje na temat rynku pracy we Włoszech. Kryzys gospodarczy nie potraktował tego państwa łagodnie. Włosi zmagają się od 2007 r. z wciąż wzrastającą stopą bezrobocia, która obecnie wynosi ponad 13%. Samo zdobycie pracy jest zatem – szczególnie dla imigrantów – wyzwaniem. Tym bardziej, że większość pracodawców wymaga znajomości języka włoskiego.

Wśród ofert pracy na polskich portalach przeważają ogłoszenia dotyczące pracy w ramach programu au pair (kieszonkowe opiekunki wynosi wówczas około 300 euro miesięcznie) oraz ogłoszenia dotyczące opieki nad osobami starszymi, choć tych drugich jest znacznie mniej niż w poprzednich latach. Polacy chętnie zatrudniani są również do prac sezonowych, np. przy zbiorach cytrusów oraz winogron. Zarobki dziennie wynoszą wówczas nawet 60-70 euro „na rękę”, a pracodawcy zapewniają zakwaterowanie. Należy jednak zaznaczyć, że zazwyczaj jest to praca w ciężkich warunkach.

Na jakie zarobki można liczyć w konkretnych zawodach we Włoszech? Kasjerzy i kasjerki zarabiają około 700-800 euro netto, opiekuni osób starszych – mniej więcej 1500 euro na rękę, a pielęgniarki w okolicach 1500-1600 euro. Lekarze mogą liczyć na wynagrodzenie w wysokości od 2 do 3 tys. euro miesięcznie, ale do tej pensji dochodzą dodatkowe zarobki za nocne dyżury. Z kolei farmaceuci zarabiają mniej więcej 1300-1500 euro. Osoby pracujące w zawodzie sprzątacza/sprzątaczki oraz kelnerzy mogą liczyć na stawkę około 8 euro za godzinę netto.

Warto dodać, że we Włoszech nie obowiązuje płaca minimalna. W wielu zawodach natomiast można spotkać się z dodatkowymi wypłatami, tzw. trzynastką (wypłacaną w czerwcu) i czternastką (wypłacaną w grudniu).

Czy chętnie wyjechalibyście do pracy do Włoch? A może macie już jakieś doświadczenia? Koniecznie powiedzcie nam o tym w komentarzu!

Poprzedni artykułZarobki w Poznaniu
Następny artykułZarobki w Edynburgu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak obchodzimy Święto Niepodległości w Polsce?

Święto Niepodległości przypadające 11 listopada dopiero w 1937 roku zostało ustanowione świętem narodowym. Jego obchody zostały zaprzestane w czasie okupacji hitlerowskiej, nie świętowano go także kiedy Polska była pod panowaniem komunistycznych władz. Dopiero na mocy ustawy z 1989 roku, podczas obrad Okrągłego Stołu, przywrócono uroczystości związane z upamiętnieniem odzyskania niepodległości przez Polskę.

Ciśnienie – jak mierzyć?

Każdy powinien co jakiś czas zmierzyć swoje ciśnienie. Nadciśnienie może być przyczyną wielu chorób (np. zawału) czy prowadzić do nieprawidłowego funkcjonowania ważnych organów. Osoby o podwyższonym ciśnieniu powinny dokonywać jego pomiaru regularnie. W jaki sposób prawidłowo mierzyć ciśnienie?

Zobacz też

Wzdęcia u kota

Wzdęcia u kotów mogą mieć różnorakie przyczyny - jeśli zaobserwujemy je u naszego pupila, nie odkładajmy na później wizyty u weterynarza. Lekarz na podstawie przeprowadzonych badań znajdzie przyczynę dolegliwości kotka i pomoże mu odpowiednim leczeniem.

Gdzie znaleźć tanie artykuły szkolne?

Poszukiwanie tanich artykułów szkolnych, zwłaszcza w okresie rozpoczęcia roku szkolnego, może być wyzwaniem dla wielu rodziców i uczniów. W...

Indywidualny trening personalny

Dlaczego warto postawić na indywidualny trening personalny? Warszawa oferuje rozwiązanie, które pozwala połączyć potrzebę aktywności fizycznej z dostosowanym do...

Może Cię zainteresuje: