Prawo Jak wypisać się z listy dłużników?

Jak wypisać się z listy dłużników?

-

Jeżeli niesłusznie znaleźliśmy się na liście dłużników lub zapłaciliśmy zobowiązanie, a informacja o dokonaniu uregulowania należności nie została wpisana w bazę danych możemy domagać się uzupełnienia, uaktualnienia, sprostowania lub usunięcia określonych wpisów dotyczących naszej osoby. Informacje niekompletne, nieaktualne, albo nieprawdziwe lub udostępnione z naruszeniem ustawy można poprawiać na zasadach określonych w regulaminie Biura. Zgłoszenie takich nieprawidłowości następuje wyłącznie na skutek naszej interwencji. Musimy wysłać pismo na adres:

Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej SA
ul. Armii Ludowej 21
51-214 Wrocław

Gdy klient korzystający z usług biura odkryje nieprawidłowości podczas dokonywania operacji na danych (zwłaszcza dotyczących bezpieczeństwa tych danych – np. ujawnienia zbyt szczegółowych danych zgodnie z tzw. polityką prywatności) można skorzystać z kontaktu telefonicznego na numer: +48 (71) 78 50 207.

Odnośnie pisma dotyczącego usunięcia danych związanych z nieistniejącym, czy spłaconym długiem musi ono zawierać następujące dane:
– imię i nazwisko lub firmę (nazwę) żądającego,
– numer NIP lub numer PESEL dłużnika (w zależności czy jest on konsumentem czy przedsiębiorcą)
– dokładne wskazanie kwestionowanego długu wraz z uzasadnieniem, że zobowiązanie nie istnieje – można dołączyć np. dowód spłaty długu
– wskazanie przedsiębiorcy, który przekazał informacje gospodarcze do Biura o naszym rzekomym długu (za sprawdzenie tych danych nie zapłacimy, gdyż dotyczą naszych danych osobowych) potwierdzenie dokonania zapłaty za usługę (usługa taka w cenniku figuruje jako „Opłata za rozpatrzenie zarzutów wniesionych przez dłużnika w zakresie dopisanych informacji na jego temat”. Cena usługi wynosi 50 zł zaś wpłata następuje na konto Banku Zachodniego WBK SA 55 1090 0004 9986 0000 0000 0024

Po otrzymaniu przez Biuro naszego pisma o nieistnieniu zobowiązania, jego wygaśnięciu lub odroczeniu wykonania zobowiązania, oraz o nieprawdziwym określeniu wysokości zobowiązania będzie dążyło ono do potwierdzenia tych informacji. Biuro zażąda od nas potwierdzenia prawdziwości informacji uzasadniających usunięcie nas z listy dłużników. Może to wymagać dostarczenia przez nas odpowiednich dokumentów, potwierdzenia zapłaty długu. Informację o żądaniu weryfikacji informacji zostanie nam wysłane listem polecony i jednocześnie na adres poczty elektronicznej. Korespondencja z Biurem odbywa się w tych formach, zależnie od charakteru dokumentów i naszego wyboru. Musimy jednak pamiętać, ze termin na nasza odpowiedź i dosłanie dokumentów wynosi tylko 14 dni. Biuro może także zażądać potwierdzenia od Klienta, który dopisał nas do rejestru udowodnienia, że mamy wobec niego dług – jeżeli nie zrobi tego w ciągu 14 dni, nasze dane zostaną usunięte systemu.

Jednocześnie odkrycie, że posłużono się podrobionym i sfałszowanym dokumentem zobowiązuje Biuro po potwierdzeniu tego zgłoszenia do natychmiastowego usunięcia tych informacji gospodarczych. Podobnie Biuro z własnej inicjatywy ma obowiązek postąpić, gdy samo dowie się, że zobowiązanie nie istnieje. Informacje o zobowiązaniu otrzymane od przedsiębiorcy, który po ich przekazaniu do biura został wykreślony z właściwego rejestru, także należy niezwłocznie usunąć.

Jak oceniacie warunki, które należy spełnić, aby móc wypisać się z listy dłużników? Czy należałoby wprowadzić jakieś zmiany?

Ewelina Paździora

Ewelina Paździora – ukończyła filologię polską i prawo  na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współpracuje z  Kancelarią Adwokacką w Krakowie, zajmuje się zwłaszcza prawem cywilnym i prawem pracy. Oprócz tego specjalizuje się w prawie Unii Europejskiej. Przygotowuje się do egzaminu na aplikację adwokacką.

 

Nasz specjalista o sobie:


Polonistyka, prawo … a może jeszcze archeologia? Uwielbiam nieustanne zmiany i wyzwania. Ciągle stawiam sobie nowe cele i staram się dążyć do ich realizacji, fascynuje mnie rozwiązywanie zagadek i łamigłówek.  Połączenie wielu pasji sprawia, że interpretacja i zrozumienie prawnych problemów nie stanowi dla mnie trudności. We wszystkim co robię, staram się zachować należytą staranność, samodzielnie poszukuję odpowiedzi na trudne pytania, analizuję wszystkie możliwości.

Trochę romantyk, trochę realistka. W wolnych chwilach uciekam z dobrą książką daleko za miasto. Lubię włóczęgę po górach, amatorskie zdjęcia, nowych znajomych. Odwiedziłam z przyjaciółmi Krym, Pragę i wiele miast Europy Zachodniej. Moim marzeniem jest przejazd koleją transsyberyjską.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak obchodzimy Święto Niepodległości w Polsce?

Święto Niepodległości przypadające 11 listopada dopiero w 1937 roku zostało ustanowione świętem narodowym. Jego obchody zostały zaprzestane w czasie okupacji hitlerowskiej, nie świętowano go także kiedy Polska była pod panowaniem komunistycznych władz. Dopiero na mocy ustawy z 1989 roku, podczas obrad Okrągłego Stołu, przywrócono uroczystości związane z upamiętnieniem odzyskania niepodległości przez Polskę.

Na czym polega masaż leczniczy?

Masaż leczniczy ma za zadanie leczyć poszczególne zaburzenia organizmu za pomocą zabiegów manualnych jak: głaskanie, rozcieranie i ugniatanie.

Zobacz też

Problemy z nauką języka obcego – jak sobie z nimi radzić?

Nauka języka obcego sprawia Ci trudności? Uczysz się sam, ale czujesz, że nie dasz już rady? Jest kilka wyjść z tej sytuacji, przeczytaj poniższe porady i dowiedz się, co zrobić, aby pokonać trudności przeszkadzające Ci w nauce języka obcego.

Miłe chwile i niepowtarzalne smaki w słoiku

Zdrowie i uroda to obok pieniędzy jedne z najczęściej pożądanych rzeczy na świecie. Już dziś wiadomo, że sekretem zdrowia...

Grill jako świetna forma wspólnego spędzania czasu

Kiedy temperatury powietrza zaczynają się znacznie zwiększać po zimowym okresie, Polacy uwielbiają grillować. Posiłki grillowe co prawda nie należą...

Może Cię zainteresuje: