Prawo Jaka kara grozi za przywłaszczenie mienia?

Jaka kara grozi za przywłaszczenie mienia?

-

Przywłaszczenie mienia nie jest tożsame z kradzieżą, gdyż przywłaszczenie nie polega na zabraniu cudzego mienia. Aby dokonać przywłaszczenia niejednokrotnie nie trzeba wykonywać żadnych działań o charakterze przestępczym. Można przywłaszczyć sobie rzecz znalezioną, wypożyczoną w bibliotece książkę czy wypożyczony sprzęt narciarski, nawet omyłkowo doręczonej przesyłki. O przywłaszczeniu może być mowa także wtedy, gdy rzecz została nam oddana do naprawy i nie przez nas zwrócona właścicielowi. Dla przestępstwa przywłaszczenia nie jest ważne, w jaki sposób weszliśmy w posiadanie rzeczy.

Ponadto przywłaszczenie dotyczy głównie rzeczy ruchomej, także dokumentów – np. testament osoby bliskiej, umowa sprzedaży, akt darowizny może zostać przywłaszczony, można to odbierać niejednokrotnie jako przywłaszczenie prawa, które jest również karalne.

Przywłaszczenie mienia jest wykroczeniem, jeżeli wartość tego mienia nie przekracza równowartości 250 zł. W przypadku wykroczenia sąd może orzec karę:
– aresztu (w wymiarze od 5 do 30 dni, wymierzana w dniach)
– grzywny (w wysokości do 5.000 zł)
– kary ograniczenia wolności (w wymiarze 1 miesiąca)
– oprócz tego, jeżeli nie można naprawić szkody (zwrócić przywłaszczonego mienia) sąd może orzec obowiązek zapłacenia równowartości przywłaszczonej rzeczy (1)

W przypadku przywłaszczenia mienia o wartości przekraczającej kwotę 250 zł kary są znacznie surowsze, gdyż wyznaczają je przepisy kodeksu karnego. Za przywłaszczenie mienia grożą nam następujące kary:
– kara pozbawiania wolności na okres do 3 lat – za przywłaszczenie rzeczy ruchomej lub prawa majątkowego o wartości większej niż 250 zł (2)
– kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat – grozi za przywłaszczenie rzeczy ruchomej, która została sprawcy powierzona (3). Przepis ten można potraktować jako sprzeniewierzenie i nadużycie zaufania przez sprawcę przestępstwa. Jeżeli ktoś powierza nam np. na przechowanie na czas wyjazdu swoją rzecz i po powrocie nie może jej odzyskać od osoby, której zaufał – zasługuje to na większe społeczne potępienie i wyższą karę.
– kara grzywny, kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 1 roku – grozi sprawcy przywłaszczenia w tzw. „wypadkach mniejszej wagi” lub w przypadku przywłaszczenia sobie rzeczy znalezionej. Dużą rolę w ocenie zachowania sprawcy odgrywa intencja i świadomość, że mienie należy do kogoś innego, kto np. nie zgłosił się po znalezioną rzecz w określonym terminie pomimo otrzymania informacji, a potem zgłosił popełnienie przestępstwa policji.


przywłaszczenie kara sądowaphotoxpress.com

Jeżeli przywłaszczona rzecz należała do osoby najbliższej (kogoś z rodziny) ściganie sprawcy tego przywłaszczenie następuje wyłącznie na wniosek pokrzywdzonego. Przywłaszczenie mienia nawet o wartości 1.000 zł jest niczym w porównaniu z przestępstwami polegającymi na przejmowaniu rzeczy o wartości milionów złotych: dzieł sztuki, luksusowych samochodów, kosztownej biżuterii i innych ekskluzywnych przedmiotów.

Przywłaszczenie rzeczy o tak znacznej wartości jest tzw. typem kwalifikowanym, za który ustawa przewiduje jeszcze surowsze kary:
– pozbawienie wolności na czas od roku do 10 lat – grozi za przywłaszczenie mienia o znacznej wartości lub przedmiotu (dobra) o szczególnym znaczeniu dla kultury: dzieł sztuki, cennych litografii czy rękopisów (4).

Źródła:
1) Art. 119 § 1 i § 4 kodeksu wykroczeń
2) Art. 284 § 1 k.k.
3) Art. 284 § 2 k.k.
4) Art. 294 § 1 i § 2 k.k.

Czy uważacie, że kara za to przewinienie jest adekwatna do czynu? Czekamy na Wasze opinie.

Ewelina Paździora

Ewelina Paździora – ukończyła filologię polską i prawo  na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współpracuje z  Kancelarią Adwokacką w Krakowie, zajmuje się zwłaszcza prawem cywilnym i prawem pracy. Oprócz tego specjalizuje się w prawie Unii Europejskiej. Przygotowuje się do egzaminu na aplikację adwokacką.

 

Nasz specjalista o sobie:


Polonistyka, prawo … a może jeszcze archeologia? Uwielbiam nieustanne zmiany i wyzwania. Ciągle stawiam sobie nowe cele i staram się dążyć do ich realizacji, fascynuje mnie rozwiązywanie zagadek i łamigłówek.  Połączenie wielu pasji sprawia, że interpretacja i zrozumienie prawnych problemów nie stanowi dla mnie trudności. We wszystkim co robię, staram się zachować należytą staranność, samodzielnie poszukuję odpowiedzi na trudne pytania, analizuję wszystkie możliwości.

Trochę romantyk, trochę realistka. W wolnych chwilach uciekam z dobrą książką daleko za miasto. Lubię włóczęgę po górach, amatorskie zdjęcia, nowych znajomych. Odwiedziłam z przyjaciółmi Krym, Pragę i wiele miast Europy Zachodniej. Moim marzeniem jest przejazd koleją transsyberyjską.

 

 

6 KOMENTARZE

  1. komorowski powinien odpowiadac przed sadem jak kazdy obywatel ktory co ukradnie swietych krow juz nie ma takich cwaniakow trzeba uteperowac i pokazac gdzie jest jego miejsce to kandal aby taki typ okradal mienie panstwowe to niebywale to wstyd ze taki czlowiek mogl byc prezydentem

  2. Byłem z nażyczoną i się rozeszlisimy i nie chce odaci wartościowych papierów i wierzy i roweru i inych żeczy gdzie szukaci pomocy albo co zrobic żeby odała proszę o pomoc

  3. pomocy zostałem oszukany na 2000tys zł sprzedałem czesci elektroniczne spisałem z facetem umowe *2 dla mnie jedna i dla goscia od roku czasu go atakuje o zapłate totalnie olewa sprawe mam jego dane adresowe pesel no i umowa z jego podpisem facet ma firme i zajmuje sie własnie sprzetem elektronicznym i czesciami powiec jak tą sprawe załatwic urzadzenia które przywłaszczył sprzedaje na portalu olx dzis olx zablokowało jego konto i kazali zgłoscic na policje czy cos zdziałam pozdrawiam adam

  4. Mąż znalazł telefon na parkingu jadąc do domu z Warszawy na południe uchwycil go monitoring a teraz ma sprawę w prokuraturze mimo ze telefon został oddany.Polskie prawo zniszczyć rodzinę…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Garry’s Mod – jak zainstalować?

Garry’s Mod to bardzo ciekawy program służący do tworzenia przeróżnych przedmiotów. Jednak jego instalacja wymaga spełnienia kilku warunków. Co zrobić, aby poprawnie zainstalować program?

Jak wybrać foremki na muffinki?

Muffinki to tradycyjne angielskie babeczki, spożywane do tradycyjnej angielskiej herbaty. Przepis ten dotarł również do Polski. Muffinki stały się w naszym kraju swego rodzaju modą. Piecze się je z dodatkiem czekolady, serków, budyniu, owoców oraz innych ciekawych dodatków.

Zobacz też

Figura gruszka – jak się ubierać?

Dopasowanie stroju do mankamentów i walorów figury to dla każdej kobiety trudne i żmudne zadanie. Żadna z nas nie jest bowiem w 100% zadowolona ze swojego wyglądu na tyle, aby z czystym sumieniem powiedzieć, że we wszystkim czuje się świetnie. Poza tym, takie stwierdzenie byłoby zupełnym zaprzeczeniem, a nawet zanegowaniem pracy stylistów, którzy trudzą się, by niemal dla każdego typu figury przygotować swego rodzaju przepis na sukces.

Elementy odblaskowe: Jak jesteś widoczny na drodze?

Bezpieczeństwo pieszych na drodze w dużej mierze zależy od dobrej widoczności. Na każdym kroku słyszy się, jak ważne jest...

Mocna latarka – 5 dowodów na to, że musisz ją mieć!

W ostatnich latach dużą popularność zdobyły nowoczesne mocne latarki LED. Co jasne, najpierw trafiły one do różnego rodzaju służb...

Może Cię zainteresuje: