Prawo Komu należy się zachowek?

Komu należy się zachowek?

-

Najczęściej z zachowkiem spotkać się można przy dziedziczeniu testamentowym, czyli wtedy gdy spadkodawca w testamencie odsunął od dziedziczenia rodzinę, a spadek zapisał osobie bądź osobom zupełnie z nim nie spokrewnionym, czyli spoza kręgu bliskich krewnych. W takiej sytuacji krewnym pominiętym w testamencie, a mający prawo do spadku z mocy ustawy, przysługuje roszczenie o zachowek względem spadkobierców.

Kto posiada, a kto nie posiada prawa do zachowku?

Prawo do zachowku mają: dzieci, małżonek, wnuki i rodzice spadkodawcy. Przy czym rodzice są do niego uprawnieni tylko w sytuacji, gdy spadkodawca nie miał dzieci, a wnuki wyłącznie wtedy, gdy dzieci spadkodawcy nie żyją. W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek.

Natomiast prawa do żądania zachowku nie mają:

– współmałżonek, w przypadku gdy spadkodawca wystąpił o rozwód z winy współmałżonka,

– osoba, która na mocy umowy zrzekła się dziedziczenia,

– osoba, która sama odrzuciła spadek i nie chciała dziedziczyć po spadkodawcy,

– osoba, która została uznana za niegodną,

– osoba, która została wydziedziczona przez spadkodawcę w testamencie.

Obliczanie wysokości zachowku

Zgodnie z art. 991 § 1 Kodeksu cywilnego wysokość zachowku stanowi połowę sumy, jaka przysługiwałaby danej osobie, gdyby doszło do dziedziczenia ustawowego. Jeżeli jednak osoba ta w chwiliśmierci spadkodawcy jest małoletnia lub trwale niezdolna do pracy to wysokość zachowku rośnie i zwiększa się do 2/3 tej sumy.

Zachowek zawsze przyjmuje postać pieniężną. Uprawniony do zachowku otrzymuje więc pieniężną rekompensatę, ale nie staje się formalnym spadkobiercą, dzięki czemu nie odpowiada m.in. za długi spadkowe.

Warto wiedzieć, że do zachowku dolicza się darowiznę, którą spadkodawca uczynił na rzecz osoby uprawnionej do zachowku. Nie ma tu znaczenia czy dana darowizna nadal znajduje się w posiadaniu osoby uprawnionej, czy też uległa zużyciu bądź zniszczeniu.

Ważne! Po upływie 3 lat od ogłoszenia testamentu nie można już dochodzić roszczeń z tytułu zachowku przy dziedziczeniu testamentowym.

Źródła:

Ustawa z 23 kwietnia 1964 r. — Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.)

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak zapleść warkocz dobierany dookoła głowy?

W warkoczu dookoła głowy każda kobieta wygląda jak księżniczka. Potwierdzić mogą to gwiazdy, które czeszą się tak na ważne bale i premiery. Jest to piękna plecionka, która na większych wyjściach sprawi, że poczujesz się wyjątkowo, na co dzień urozmaici twój look.

Szczoteczka do zębów – jaką wybrać?

Zdanie, które powinno być naszym mottem przy pielęgnacji jamy ustnej, powinno brzmieć „Lepiej zapobiegać niż leczyć”. Jeżeli nie zadbamy o zęby w należyty sposób, może rozwinąć się u nas próchnica. Najtańszym i najskuteczniejszym sposobem dbania o żeby jest ich szczotkowanie pasta z fluorem.

Zobacz też

Jak zakończyć przedłużającą się imprezę?

Uczestnictwo w przyjęciu powinno być przyjemnością zarówno dla gości, jak i gospodarzy. Savoir-vivre zobowiązuje organizatora przyjęcia do odpowiedniego ugoszczenia zaproszonych osób. Mimo, iż największą nagrodą dla gospodarzy jest satysfakcja z udanego przyjęcia, również goście powinni postarać się, aby pozostawić po sobie jak najlepsze wrażenie i nie przedłużać swojej wizyty.

Co zrobić, gdy uszkodzi się matryca do laptopa?

Laptop to dla wielu z nas sprzęt codziennie wykorzystywany do pracy. Dlatego nie powinno być zaskoczenia, że wiele osób...

Brandit, czyli niemiecka marka za rozsądna cenę

Praca w trudnych warunkach czy odbywanie wyczerpującej, lecz dającej wiele satysfakcji aktywności fizycznej poza domem, może być powodem, dla...

Może Cię zainteresuje: