Przede wszystkim należy pracować co najmniej 15 lat w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze i wykonywać tą pracę przed 1 stycznia 2009 r. Praca o szczególnym charakterze jest związana z wyjątkowym ryzykiem, które z dużym prawdopodobieństwem może spowodować trwały uszczerbek na zdrowiu. Wcześniejsza emerytura dla takich pracowników jest możliwa, ponieważ ich proces starzenia może utrudniać pracę na dotychczasowym stanowisku. Aby uzyskać rekompensatę, nie można mieć ustalonego prawa do emerytury pomostowej oraz do wcześniejszej emerytury z tytułu pracy wykonywanej w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Aby uzyskać taką formę zadośćuczynienia, należy złożyć w ZUS-ie wniosek o nową emeryturę z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Ważne jest, aby do wniosku załączyć również świadectwo pracy lub zaświadczenie, które potwierdzi wykonywanie pracy w szczególnych warunkach i szczególnym charakterze. Ten ostatni dokument musi być wystawiony przez pracodawcę lub inną instytucję, która ma prawo posiadać dokumentację osobową. Wysokość takiej rekompensaty jest liczona według wzoru, który określa wspomniana wcześniej ustawa o emeryturach pomostowych i jest uzależniona przede wszystkim od okresów składkowych i nieskładkowych, długości okresu, w jakim była wykonywana praca w szczególnych warunkach i szczególnym charakterze, wieku osoby, która stara się o rekompensatę, ukończonego na dzień 31 grudnia 2008 r. oraz obniżonego wieku emerytalnego określonego dla konkretnego rodzaju wykonywanej pracy.

Uwaga!

Należy również pamiętać o tym, iż prawo do rekompensaty przysługuje osobom, które ukończyły 65 lat (dotyczy mężczyzn) oraz 60 lat (w przypadku kobiet).

Macie jakieś doświadczenia w tej kwestii? Podzielcie się nimi.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKomu należy się zachowek?
Następny artykułJak negocjować kwotę ubezpieczenia?

Łukasz Latacz – absolwent politologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach (specjalność Europejska). Główne doświadczenie zawodowe zdobył jednak w instytucjach finansowych jako Doradca Klienta w Banku PKO BP oraz Banku BGŻ. W międzyczasie ukończył również studia podyplomowe Szkoły Biznesu organizowane przez Politechnikę Krakowską oraz Central Connecticut State University.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Moja przygoda z tematyką bankowości i finansów rozpoczęła się dość przypadkowo, ale trwa do dziś. Jest to bardzo ciekawe doświadczenie, ponieważ cały czas coś się w tej dziedzinie zmienia. Z racji ukończonych studiów interesuję się również polityką, choć jest ona czasem bardzo brutalna i denerwująca, zwłaszcza w naszym kraju.

W wolnym czasie słucham dobrej muzyki rockowej i czytam książki. Moją pasją jest również piłka nożna.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here