Prawo Ochrona przed hałasującym sąsiadem

Ochrona przed hałasującym sąsiadem

-

Poziom hałasu w strefie zamieszkania powinien mieścić się w zakresie 60-55 decybeli w ciągu dnia i 50-45 dB w nocy.[1] Każdy, kto to rozporządzenie naruszy i swoim zachowaniem stanowi uciążliwość dla otoczenia i zakłóca spokój współlokatorów, może zostać pociągnięty do odpowiedzialności.

Kodeks wykroczeń jasno wskazuje, że każdy kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.[2]

Jeżeli więc ktoś nie tylko często i uporczywie, ale i incydentalnie głośno słucha muzyki, śpiewa lub organizuje do późnych godzin nocnych imprezy, a przez to zaczyna być uciążliwy dla sąsiadów, to musi liczyć się z konsekwencjami. Współmieszkańcy mają prawo złożyć skargę do zarządcy nieruchomości lub od razu wezwać straż miejską lub policję.

Pod szczególną ochroną znajduje się przede wszystkim tzw. cisza nocna, która obowiązuje od godziny 22:00 do 6:00 rano. Czas ten jest niemal święty i przeznaczony jest na odpoczynek, dlatego jakiekolwiek jej zakłócenie jest wykroczeniem. W tym przypadku nie tylko głośna muzyka (śpiew, impreza, itp.) może być podstawą do wezwania policji. Równie dobrze sąsiadów może wyprowadzić z równowagi remont mieszkania, który zaczyna się przed godziną 6:00 rano lub nie kończy się o 22:00.

Mandat za zakłócanie ciszy nocnej wynosi 200 zł. Jeżeli natomiast do zakłócania spokoju dochodzi często i sukcesywnie, a sąsiad uporczywie hałasuje, wówczas sprawa może zostać skierowana do sądu.

Źródła:

[1] Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 14 czerwca 2007 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku (Dz. U. z 2007 r. nr 120 poz. 826)

[2] art. 51 par. 1 kodeksu wykroczeń

Mieliście kiedyś problemy z hałasującymi sąsiadami? Jak sobie z nimi poradziliście?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak zbudować grill?

Grillowanie w ogrodzie stało się tradycją długich weekendów Polsce. W marketach oferowane są przenośne małe grille, które wykonane w większości z kiepskich materiałów bardziej denerwują niż cieszą użytkowników. Tymczasem wykonanie grilla murowanego jest bardzo proste i dużo przyjemniej korzysta się z niego nawet podczas deszczu, gdyż możemy go zbudować w altanie ogrodowej.

Sos pomidorowy do gołąbków – przepis

Klasyczne gołąbki podawane są z sosem pomidorowym. Oczywiście teraz coraz częściej spotyka się je podawane z ketchupem lub z innym sosem, jednak do gołąbków najbardziej pasuje domowej roboty sos pomidorowy.

Zobacz też

Kontrakty terminowe – informacje

Czym są kontrakty terminowe? Dla początkujących inwestorów mogą wydawać się z początku zbyt skomplikowane. Ta porada pomoże im zrozumieć, czym są kontrakty oraz jak na nich zarabiać.

Na czym polega organizacja dużego eventu?

Oglądając widowiskowe eventy, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak wielki był ogrom pracy i jak różnorodne zadania mieli do...

Lampy LED – dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?

50 000 godzin! Tyle wynosi średni czas pracy żarówki LED. Oznacza to, że jedna żarówka ledowa, może pracować nieprzerwanie...

Może Cię zainteresuje: