Prawo Odmowa udzielenia urlopu bezpłatnego

Odmowa udzielenia urlopu bezpłatnego

-

Warto zaznaczyć, że urlop bezpłatny nie jest wliczany do okresu pracy. Natomiast pracownik, aby go otrzymać, musi złożyć pisemny wniosek. Przy udzielaniu urlopu bezpłatnego, dłuższego niż 3 miesiące, strony mogą przewidzieć dopuszczalność odwołania pracownika z urlopu z ważnych przyczyn.

W Kodeksie Pracy jest mowa o dwóch rodzajach urlopu bezpłatnego. Pierwszy udzielany jest na wniosek pracownika. Natomiast drugi rodzaj za zgodą pracownika w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy.

Pracodawca podejmując decyzję o przyznaniu urlopu bezpłatnego nie powinien jej uzależniać od sposobu, w jaki pracownik chce ten czas wykorzystać. Warto jednak posiadać właściwie dobrane argumenty, które mogą ułatwić uzyskanie zgody zatrudniającego. Pracodawca może odmówić udzielić urlopu bezpłatnego. Nie ma obowiązku podania uzasadnienia tej decyzji. Może także zaproponować wykorzystanie urlopu bezpłatnego w innym terminie niż ten podany we wniosku czy na krótszy okres.

Jednak są sytuacje, gdy pracodawcy obowiązkowo musi udzielić urlopu bezpłatnego. Dotyczy to urlopu wychowawczego czy odbycia ćwiczeń wojskowych. Także młodociany uczęszczający do szkoły dla pracujących, pracownik pełniący funkcję związkową, poseł na Sejm czy senator RP powinni otrzymać zgodę na urlop bezpłatny.

Korzystaliście kiedyś z prawa do bezpłatnego urlopu? Czy mieliście jakieś trudności, żeby go uzyskać? Podzielcie się swoimi doświadczeniami w komentarzach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak pingować strony?

Dzięki pingowaniu wiemy, czy host testujący i testowany są połączone, możemy zmierzyć ilość zgubionych pakietów czy lagów. Przeczytaj, jak możesz pingować strony www. Szczegóły poniżej.

Podstawowe kosmetyki, które warto mieć przy sobie

Każda z kobiet, bez względu na to czy maluje się na co dzień czy od święta, powinna mieć w swojej kosmetyczce pewien obowiązkowy zestaw kosmetyków, który może ratować ją w sytuacjach kryzysowych, gdy nagle makijaż jest potrzebny, lub gdy konieczne jest poprawienie tego już istniejącego.

Zobacz też

Co grozi za niepłacenie składek ZUS w terminie?

Opłaty do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych warto płacić w terminie. Inaczej narażamy się na dodatkowe koszty.

Aranżacja salonu: gdzie najlepiej ustawić telewizor?

Urządzając salon i wybierając do niego meble, często myślimy także o telewizorze. Nie da się ukryć, że ten sprzęt...

Co zrobić, gdy uszkodzi się matryca do laptopa?

Laptop to dla wielu z nas sprzęt codziennie wykorzystywany do pracy. Dlatego nie powinno być zaskoczenia, że wiele osób...

Może Cię zainteresuje: