Prawo Co grozi za brak, fałszowanie ewidencji czasu pracy?

Co grozi za brak, fałszowanie ewidencji czasu pracy?

-

Pojęcie ewidencji czasu pracy dotyczy różnego rodzaju środków (od kartki papieru po różnego rodzaju urządzenia), których celem jest sprawdzenie obecności pracownika w danym dniu w miejscu pracy, a także jego ewentualnych spóźnień, urlopów. Skomplikowanie sposobu i techniki prowadzenia ewidencji czasu pracy jest zróżnicowane i zależy od wielkości oraz specyfiki poszczególnych firm.

Prowadzenie ewidencji czasu pracy jest jednym z istotnych obowiązków każdego pracodawcy (zatrudniającego pracowników), ponieważ pozwala ona na sprawdzenie obecności pracowników w pracy, a dzięki temu na obliczenie dla każdego z nich odpowiedniego wynagrodzenia i innych świadczeń związanych z pracą (art. 149 kodeksu pracy).

Na żądanie pracownika ewidencja jest mu udostępniana przez pracodawcę. Obowiązek ten jest na tyle istotny, że jego nieprzestrzeganie skutkuje możliwością kary. Podobnie jest także w sytuacji gdy dochodzi do fałszowania ewidencji czasu pracy.

Brak ewidencji czasu pracy to wykroczenie

Kodeks pracy informuje nas (art. 281), że brak prowadzenia przez pracodawcę ewidencji czasu pracy (a także innej dokumentacji związanej z pracownikami, w tym np. akt osobowych, kwestii związanych ze stosunkiem pracy) jest wykroczeniem, za które grozi grzywna w wysokości od 1000 zł do 30 000 zł (!). Wielkość grzywny jest oczywiście uzależniona od wagi danej sprawy, jej zakresu, okoliczności itp.

Kara za fałszowanie dokumentacji pracowniczej

Jeżeli podczas kontroli w miejscu pracy inspektor Państwowej Inspekcji Pracy odkryje, że dokumentacja dotycząca ewidencji czasy pracy uległa sfałszowaniu, wówczas występuje on do prokuratury z wnioskiem dotyczącym podejrzenia popełnienia przestępstwa. Należy tutaj podkreślić, że fałszowanie dokumentacji pracowniczej jest przestępstwem ujętym w kodeksie karnym (art. 270) i zagrożonym karą grzywny, karą ograniczenia wolności, a nawet karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Czy w waszej firmie ewidencja czasu pracy jest prowadzona rzetelnie?

2 KOMENTARZE

  1. Tylko chwalić i chwalić!! Jak dla mnie strzał w 10. Cały program bardzo dobry. Gotowe exporty i importy danych do Optimy i Sage Symfonia bardzo ułatwiły mi prace.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Rozwód zaoczny – co to jest, kiedy jest możliwy?

Orzeczenie rozwodu bez udziału współmałżonka staje się koniecznością, gdy ten odmawia udziału w rozprawie lub przebywa na stałe za granicami kraju. Brak zainteresowania z jego strony utrudnia drugiemu współmałżonkowi możliwość podjęcia decyzji o nowym życiu czy zawarciu nowego związku. Nie bez znaczenia pozostaje także kwestia prawa do opieki nad dziećmi i obowiązkiem łożenia na ich utrzymanie.

Jak wykonać ciosy specjalne w NTSD 2? Neji

Naruto The Setting Dawn to ciekawa gra w stylu anime, działająca na zmodyfikowanym silniku Little Fighter 2. Aby doskonale opanować umiejętności poszczególnych bohaterów, trzeba przesiedzieć przy grze sporo czasu. Dzięki temu poradnikowi dowiecie się, jak wykonywać ciosy specjalne postacią Neji.

Zobacz też

Ryba w galarecie – przepis

Najczęściej rybą podawaną w galarecie jest karp. Może dlatego, że ryba w galarecie jest postną potrawą, którą często przygotowujemy na Wigilię. Potrzeba dość sporo czasu, by ją dobrze zrobić, ale kiedy już jest zrobiona posmakuje wielu osobom. Poza tym, dużo czasu potrzebne jest do tego, aby galaretka się ścieła, samo robienie ryby nie trwa długo. Niekoniecznie musimy do niej używać karpia. W galarecie można podać nawet łososia, a wszystkie morskie ryby nadają się wyśmienicie.

Bluza męska – jak poprawić jej casualowy styl

Bluza to uniwersalna część garderoby, która zależnie od kroju i doboru dodatków może spełniać różne funkcje w codziennej, męskiej...

Zimowe zabawy z dziećmi w domu

Zima to zdecydowanie piękna pora roku, trzeba tylko nauczyć się dostrzegania jej zalet. Wprawdzie temperatura spada poniżej zera, na...

Może Cię zainteresuje: