Prawo Co grozi za brak, fałszowanie ewidencji czasu pracy?

Co grozi za brak, fałszowanie ewidencji czasu pracy?

-

Pojęcie ewidencji czasu pracy dotyczy różnego rodzaju środków (od kartki papieru po różnego rodzaju urządzenia), których celem jest sprawdzenie obecności pracownika w danym dniu w miejscu pracy, a także jego ewentualnych spóźnień, urlopów. Skomplikowanie sposobu i techniki prowadzenia ewidencji czasu pracy jest zróżnicowane i zależy od wielkości oraz specyfiki poszczególnych firm.

Prowadzenie ewidencji czasu pracy jest jednym z istotnych obowiązków każdego pracodawcy (zatrudniającego pracowników), ponieważ pozwala ona na sprawdzenie obecności pracowników w pracy, a dzięki temu na obliczenie dla każdego z nich odpowiedniego wynagrodzenia i innych świadczeń związanych z pracą (art. 149 kodeksu pracy).

Na żądanie pracownika ewidencja jest mu udostępniana przez pracodawcę. Obowiązek ten jest na tyle istotny, że jego nieprzestrzeganie skutkuje możliwością kary. Podobnie jest także w sytuacji gdy dochodzi do fałszowania ewidencji czasu pracy.

Brak ewidencji czasu pracy to wykroczenie

Kodeks pracy informuje nas (art. 281), że brak prowadzenia przez pracodawcę ewidencji czasu pracy (a także innej dokumentacji związanej z pracownikami, w tym np. akt osobowych, kwestii związanych ze stosunkiem pracy) jest wykroczeniem, za które grozi grzywna w wysokości od 1000 zł do 30 000 zł (!). Wielkość grzywny jest oczywiście uzależniona od wagi danej sprawy, jej zakresu, okoliczności itp.

Kara za fałszowanie dokumentacji pracowniczej

Jeżeli podczas kontroli w miejscu pracy inspektor Państwowej Inspekcji Pracy odkryje, że dokumentacja dotycząca ewidencji czasy pracy uległa sfałszowaniu, wówczas występuje on do prokuratury z wnioskiem dotyczącym podejrzenia popełnienia przestępstwa. Należy tutaj podkreślić, że fałszowanie dokumentacji pracowniczej jest przestępstwem ujętym w kodeksie karnym (art. 270) i zagrożonym karą grzywny, karą ograniczenia wolności, a nawet karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Czy w waszej firmie ewidencja czasu pracy jest prowadzona rzetelnie?

2 KOMENTARZE

  1. Tylko chwalić i chwalić!! Jak dla mnie strzał w 10. Cały program bardzo dobry. Gotowe exporty i importy danych do Optimy i Sage Symfonia bardzo ułatwiły mi prace.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Otwarty Fundusz Inwestycyjny – informacje

Otwarte Fundusze Inwestycyjne funkcjonują na mocy ustawy o funduszach inwestycyjnych z dnia 27 maja 2004 roku (Dz.U. 2004 nr 146 poz. 1546). Artykuł 14 ustęp 3 wspomnianego aktu prawnego wymienia dwie formy tego typu instytucji w postaci: funduszu otwartego (FIO) oraz specjalistycznego funduszu otwartego (SFIO). Warto nadmienić, że pod względem prawnym SFIO stanowi konstrukcje bardzo zbliżoną do konwencjonalnego funduszu otwartego. Wspomniane podobieństwo przejawia się tym, że katalog odrębnych przepisów dla SFIO liczy sobie tylko kilka pozycji (artykuły od 112 do 116). We wszystkich pozostałych kwestiach zastosowanie znajdują bowiem regulacje znajdujące się w rozdziale pod tytułem fundusze inwestycyjne otwarte (artykuły od 82 do 111).

Jak zastrzec kartę kredytową?

Gdy zgubimy portfel lub staniemy się ofiarą kradzieży może okazać się, że utracone dokumenty i pieniądze nie będą wszystkim, co stracimy. Potencjalny złodziej lub „znalazca” naszego portfela może stać się bogatszy nie tylko o wartość pieniędzy zgromadzonych w naszym portfelu. Jeśli nie zastrzeżemy naszych kart, które nosiliśmy w portfelu, może okazać się, że zaczną znikać również środki z naszego konta bankowego.

Zobacz też

Sos myśliwski – przepis

Jeśli szukasz prostego przepisu na bogaty, gęsty i niezwykle intensywny sos, może cię zainteresować właśnie sos myśliwski.

Pompa próżniowa – jak wybrać, montować i eksploatować?

Coraz częściej zdarza się, że nawet we własnych domach i mieszkaniach montujemy systemy klimatyzacji. Oczywiście w prywatnych obiektach są...

Autos – sprawdzony dostawca wysokiej klasy części zamiennych do pojazdów użytkowych

W przypadku firm, które dysponują flotą pojazdów użytkowych, szybka dostawa części zamiennych jest na wagę złota. Właśnie dlatego warto...

Może Cię zainteresuje: