Prawo Co grozi za brak kasy fiskalnej?

Co grozi za brak kasy fiskalnej?

-

Ogólne zasady dotyczące kasy fiskalnej polegają na tym, że podmiot sprzedający towary i usługi osobom fizycznym (czyli po prostu osobom prywatnym) musi posiadać kasę fiskalną i na niej rejestrować swoją sprzedaż.

Kto nie musi mieć kasy fiskalnej

Istnieją pewne wyjątki, które umożliwiają zwolnienie z obowiązku posiadania kasy fiskalnej. Zwolnienia ta są regulowane rozporządzeniem Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (aktualne rozporządzenie jest z dn. 4 listopada 2014 r.). Zgodnie z tym dokumentem podmiotami zwolnionymi są m.in. przedsiębiorstwa, których obrót w danym roku podatkowym nie przekroczył kwoty 20 000 zł.

Grzywna za brak kasy

Jeśli prowadzimy działalność gospodarczą i nie należymy do grupy podmiotów zwolnionych z konieczności posiadania kasy fiskalnej, a mimo to kasy tej nie mamy, grozi nam mandat w wysokości od 150 do aż 3000 złotych. Mandat ten może nam wręczyć inspektor kontroli skarbowej podczas kontroli – istnieje możliwość nieprzyjęcia mandatu, jednak w takim wypadku sprawę kieruje się do sądu.

Warto pamiętać, że jeśli z jakichś powodów (niezależnych od nas, np. braku prądu) kasa fiskalna nie działa, nie można dokonywać sprzedaży.

Kara poza grzywną

Oprócz wspomnianej kary grzywny w przypadku braku kasy fiskalnej (w aktach prawnych, w tym Ustawie o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r., zwanej kasą rejestrującą) przedsiębiorcom, którzy nie zainstalują sobie kasy fiskalnej w odpowiednim czasie, nalicza się dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości odpowiadającej 30% kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług.

Dodatkową karą jest również brak ulgi na zakup kasy, ponieważ tylko podmioty, które rozpoczęły korzystanie z kasy fiskalnej w odpowiednim terminie, są uprawnione do odliczenia od podatku kwotę, jako wydał na kupno kasy.

Czy zawsze bierzesz w sklepie paragon? Czy jeśli w sklepie nie dostałbyś paragonu, zgłosił byś sprawę do kontroli skarbowej?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Przyjęcie edukacyjne dla dzieci

Podczas edukacyjnego przyjęcia dla dzieci bynajmniej nie chodzi o to, aby wtłaczać im do głowy suchą wiedzę. Dzieci najlepiej i najszybciej uczą się przez zabawę, dlatego najlepszym rozwiązaniem na stworzenie naukowej aury w czasie przyjęcia będą gry i zabawy edukacyjne.

Porażenie nerwu twarzowego – przyczyny, objawy

U człowieka występuje dwanaście par nerwów czaszkowych. Każdy z nich jest numerowany, a ponadto ma swoją własną nazwę. Nerw twarzowy jest jednym z nerwów czaszkowych, bardzo często używa się także określenia nerw VII.

Zobacz też

Jak podróżować pociągiem?

Podróże pociągiem mają w sobie coś tajemniczego. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu, kolej była najważniejszym środkiem transportu. Największe miasta powstawały przy torach. Było to ważne dla przemysłu i rozwoju całych regionów. Jedną z ważniejszych dat dla rozwoju współczesnej kolei jest rok 1825. W Wielkiej Brytanii powstaje wówczas linia kolei łączącej Stockton z Darlington. Dopiero kilkadziesiąt lat później, zaczęto budować najdłuższą linie kolejową na świecie, Kolej Transsyberyjską. Pod koniec XIX wieku w pierwszą podróż, na trasie Paryż-Stambuł, rusza Orient Express.

Zegarki do 600 zł na prezent dla taty, chłopaka czy męża

Zegarek to jeden z najczęściej wybieranych prezentów świątecznych dla mężczyzn. Dobrej jakości czasomierz może służyć latami i stanowić ponadczasowy...

Bluza męska – jak poprawić jej casualowy styl

Bluza to uniwersalna część garderoby, która zależnie od kroju i doboru dodatków może spełniać różne funkcje w codziennej, męskiej...

Może Cię zainteresuje: