Prawo Co grozi za brak kasy fiskalnej?

Co grozi za brak kasy fiskalnej?

-

Ogólne zasady dotyczące kasy fiskalnej polegają na tym, że podmiot sprzedający towary i usługi osobom fizycznym (czyli po prostu osobom prywatnym) musi posiadać kasę fiskalną i na niej rejestrować swoją sprzedaż.

Kto nie musi mieć kasy fiskalnej

Istnieją pewne wyjątki, które umożliwiają zwolnienie z obowiązku posiadania kasy fiskalnej. Zwolnienia ta są regulowane rozporządzeniem Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (aktualne rozporządzenie jest z dn. 4 listopada 2014 r.). Zgodnie z tym dokumentem podmiotami zwolnionymi są m.in. przedsiębiorstwa, których obrót w danym roku podatkowym nie przekroczył kwoty 20 000 zł.

Grzywna za brak kasy

Jeśli prowadzimy działalność gospodarczą i nie należymy do grupy podmiotów zwolnionych z konieczności posiadania kasy fiskalnej, a mimo to kasy tej nie mamy, grozi nam mandat w wysokości od 150 do aż 3000 złotych. Mandat ten może nam wręczyć inspektor kontroli skarbowej podczas kontroli – istnieje możliwość nieprzyjęcia mandatu, jednak w takim wypadku sprawę kieruje się do sądu.

Warto pamiętać, że jeśli z jakichś powodów (niezależnych od nas, np. braku prądu) kasa fiskalna nie działa, nie można dokonywać sprzedaży.

Kara poza grzywną

Oprócz wspomnianej kary grzywny w przypadku braku kasy fiskalnej (w aktach prawnych, w tym Ustawie o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r., zwanej kasą rejestrującą) przedsiębiorcom, którzy nie zainstalują sobie kasy fiskalnej w odpowiednim czasie, nalicza się dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości odpowiadającej 30% kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług.

Dodatkową karą jest również brak ulgi na zakup kasy, ponieważ tylko podmioty, które rozpoczęły korzystanie z kasy fiskalnej w odpowiednim terminie, są uprawnione do odliczenia od podatku kwotę, jako wydał na kupno kasy.

Czy zawsze bierzesz w sklepie paragon? Czy jeśli w sklepie nie dostałbyś paragonu, zgłosił byś sprawę do kontroli skarbowej?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Agrest – sadzenie, uprawa, pielęgnacja

Agrest jest rośliną dość powszechnie uprawianą na działkach. Szczególnie popularna jest jego forma pienna, która zajmuje zdecydowanie mniej miejsca niż inne drzewka owocowe. Owoce agrestu są słodkie i idealnie nadają się na różnego rodzaju przetwory.

Pozew o alimenty

Pozew o alimenty jest zwolniony od kosztów sądowych zgodnie z ustawą z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Przed złożeniem w sądzie pozwu o alimenty należy pamiętać, że mogą one mieć także postać dobrowolnych świadczeń lub zostać ustalone wspólnie przez uprawnionego i zobowiązanego do alimentacji w formie umowy zawartej na zasadach ogólnych, w ugodzie zawartej przed mediatorem lub też w toku postępowania pojednawczego. Ponadto, nawet po zawarciu takiej umowy można wnieść do sądu pozew o podwyższenie alimentów w każdym czasie. Jeżeli istnieje możliwość zawarcia porozumienia - zawsze należy z niej korzystać.

Zobacz też

Jajko – kalorie, wartości odżywcze

Na temat jajek krąży mnóstwo różnych opinii. Przeciwnicy atakują wyrzucając jajku zły wpływ na poziom cholesterolu we krwi czy na przyczynianie się do chorób serca. Zwolennicy wskazują na dobroczynny wpływ białka i witamin zawartych w jajku. Kto ma rację? Czy jajka są zdrowe?

Pomysł na wakacje. Busem na Bałkany

Rok 2020 postawił pod dużym znakiem zapytania większość naszych planów wakacyjnych. Zamknięte granice, wstrzymane połączenia lotnicze i niepewność, która...

Zegarek – uniwersalne akcesorium

Zegarki znane są już od wielu wieków i towarzyszą człowiekowi każdego dnia - czy to wisząc na ścianie, czy...

Może Cię zainteresuje: