Prawo Co grozi za jazdę bez dowodu rejestracyjnego?

Co grozi za jazdę bez dowodu rejestracyjnego?

-

Dowód rejestracyjny jest dokumentem, który potwierdza fakt bycia właścicielem danego pojazdu. Po zakupie samochodu mamy więc obowiązek zarejestrować go (lub przerejestrować, jeśli kupiliśmy samochód używany) w terminie 30 dni – uzyskany w wyniku rejestracji dowód jest jednym z dokumentów, które obowiązkowo należy mieć przy sobie w momencie prowadzenia pojazdu. Kary za niedotrzymanie terminu 30 dni zdarzają się dość rzadko, są jednak możliwe – wówczas musimy się liczyć z naganą lub koniecznością zapłacenia mandatu w wysokości nawet kilkuset złotych.

Gdy powodem braku jest skleroza…

Jeśli kierujemy pojazdem i zapomnieliśmy wziąć ze sobą dowód rejestracyjny, zgodnie z taryfikatorem mandatów grozi nam mandat w wysokości 50 złotych. Kwota ta może trochę wzrosnąć (o 50 złotych za każdy brakujący dokument), jeśli razem z dowodem, którego nie wzięliśmy, przechowywaliśmy także prawo jazdy czy potwierdzenie posiadania OC.

Gdy pożyczamy samochód

Jeśli pożyczamy samochód od przyjaciół czy rodziny, koniecznie pamiętajmy także o tym, by oprócz kluczyków wziąć od nich odpowiednie dokumenty – w tym dowód rejestracyjny i OC. Pomoże to nam uniknąć wielu nieprzyjemności, w razie kontroli policja może bowiem podejrzewać, że poruszamy się kradzionym samochodem. W najkorzystniejszym przypadku grozi nam wówczas mandat (jak wspomniano wyżej), w nieco gorszym – procedura wyjaśniająca, w tym także zarzut krótkotrwałego użycia pojazdu.

Jazda kradzionym samochodem

Inaczej wygląda sytuacja, gdy ktoś kradnie samochód i zostanie zatrzymany przez kontrolę drogową. Siłą rzeczy wówczas złodziej nie posiada dowodu rejestracyjnego (chyba że wcześniej ukradł go kierowcy) – za kradzież samochodu grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

Czy zawsze bierzecie ze sobą dowód rejestracyjny?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jakie oświetlenie do pokoju dziecka?

Nasze pociechy z reguły nie lubią, a często nawet boją się ciemności. Z tego właśnie względu warto zadbać o odpowiednie oświetlenie pokoju dziecięcego. Umiejętne rozmieszczenie źródeł światła może sprawić, że w ciągu dnia pokój stanie się radosnym miejscem do zabaw lub wygodnym kątem do nauki, zaś w nocy – po prostu bezpiecznym schronieniem.

Gimnastyka dla przedszkolaków

Wyrobienie u maluchów nawyku regularnej gimnastyki to inwestycja w ich nie tylko obecny, ale i przyszły stan zdrowia. O tym, dlaczego warto ćwiczyć w wieku przedszkolnym i jaką formę ruchu można zaproponować dziecku, dowiemy się w poniższym tekście.

Zobacz też

Marketing mix – co to jest?

W cyklu artykułów na temat rodzajów marketingu, mogliśmy się dowiedzieć jak rożnymi sposobami zawalczyć o klienta. Czy to za pomocą poczty pantoflowej, rekomendacji, reklamy telewizyjnej, działań partyzanckich czy opartych o internet. Marketing mix jest swoistym zbiorem rożnych działań marketingowych. Pewną kompozycją narzędzi, które w korelacji ze sobą przynoszą najlepszy skutek marketingowy. Na zjawiska rynkowe działają jako zintegrowany system. Istnieje kilka rożnych koncepcji marketing mix. Należą do nich koncepcja 4P, 4C, marketing mix 7P, dwuczynnikowa Frey'a, czy trzyczynnikowa Lazera i Kellyego.

Bluza męska – jak poprawić jej casualowy styl

Bluza to uniwersalna część garderoby, która zależnie od kroju i doboru dodatków może spełniać różne funkcje w codziennej, męskiej...

Zimowe zabawy z dziećmi w domu

Zima to zdecydowanie piękna pora roku, trzeba tylko nauczyć się dostrzegania jej zalet. Wprawdzie temperatura spada poniżej zera, na...

Może Cię zainteresuje: