Prawo Co grozi za jazdę bez dowodu rejestracyjnego?

Co grozi za jazdę bez dowodu rejestracyjnego?

-

Dowód rejestracyjny jest dokumentem, który potwierdza fakt bycia właścicielem danego pojazdu. Po zakupie samochodu mamy więc obowiązek zarejestrować go (lub przerejestrować, jeśli kupiliśmy samochód używany) w terminie 30 dni – uzyskany w wyniku rejestracji dowód jest jednym z dokumentów, które obowiązkowo należy mieć przy sobie w momencie prowadzenia pojazdu. Kary za niedotrzymanie terminu 30 dni zdarzają się dość rzadko, są jednak możliwe – wówczas musimy się liczyć z naganą lub koniecznością zapłacenia mandatu w wysokości nawet kilkuset złotych.

Gdy powodem braku jest skleroza…

Jeśli kierujemy pojazdem i zapomnieliśmy wziąć ze sobą dowód rejestracyjny, zgodnie z taryfikatorem mandatów grozi nam mandat w wysokości 50 złotych. Kwota ta może trochę wzrosnąć (o 50 złotych za każdy brakujący dokument), jeśli razem z dowodem, którego nie wzięliśmy, przechowywaliśmy także prawo jazdy czy potwierdzenie posiadania OC.

Gdy pożyczamy samochód

Jeśli pożyczamy samochód od przyjaciół czy rodziny, koniecznie pamiętajmy także o tym, by oprócz kluczyków wziąć od nich odpowiednie dokumenty – w tym dowód rejestracyjny i OC. Pomoże to nam uniknąć wielu nieprzyjemności, w razie kontroli policja może bowiem podejrzewać, że poruszamy się kradzionym samochodem. W najkorzystniejszym przypadku grozi nam wówczas mandat (jak wspomniano wyżej), w nieco gorszym – procedura wyjaśniająca, w tym także zarzut krótkotrwałego użycia pojazdu.

Jazda kradzionym samochodem

Inaczej wygląda sytuacja, gdy ktoś kradnie samochód i zostanie zatrzymany przez kontrolę drogową. Siłą rzeczy wówczas złodziej nie posiada dowodu rejestracyjnego (chyba że wcześniej ukradł go kierowcy) – za kradzież samochodu grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

Czy zawsze bierzecie ze sobą dowód rejestracyjny?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Kotlety z jajek – przepisy

Kotlety z jajek są prawie tak znane jak kotlety mielone, schabowe czy z kapusty. Często są znienawidzonym daniem, które latami kojarzyło się z przedszkolną kuchnią, podobnie jak szpinak. I podobnie jak w przypadku szpinaku, to krzywdzące skojarzenie. Kotlety jajeczne może nie są daniem bardzo wykwintnym i nie polecałabym przygotowania ich na pierwszą randkę, jednak od czasu do czasu z powodzeniem można je zrobić i zjeść z ostrą surówką lub z ziemniaczkami, zwłaszcza młodymi, na wiosnę.

Czym są obligacje zamienne?

Obligacje zamienne to szczególny rodzaj papieru wartościowego, który pozwala na połączenie roli dłużnika oraz akcjonariusza. Takie papiery dłużne, prócz tradycyjnych praw, które przysługują obligatariuszowi, pozwalają na uzyskanie akcji spółki w określonej liczbie oraz po określonej cenie (są hybrydą zwykłej obligacji oraz warrantu subskrypcyjnego).

Zobacz też

Co grozi za długi w urzędzie skarbowym?

Urząd skarbowy bardzo poważnie podchodzi do kwestii niepłacenia podatków, dlatego też dłużnicy muszą spodziewać się wysokich kar i rozpoczęcia egzekucji długów.

Fasolki wszystkich smaków

Harry Potter chyba już na zawsze na dobre zagościł w sercach osób dorosłych i dzieci. To książka, która już...

Wybierz oryginalną i piękną torebkę

Każda kobieta chce świetnie wyglądać w różnych okolicznościach. Zależy nam na niebanalnych stylizacjach, które dodają nam uroku. Chętnie inspirujemy...

Może Cię zainteresuje: