Dowód rejestracyjny jest dokumentem, który potwierdza fakt bycia właścicielem danego pojazdu. Po zakupie samochodu mamy więc obowiązek zarejestrować go (lub przerejestrować, jeśli kupiliśmy samochód używany) w terminie 30 dni – uzyskany w wyniku rejestracji dowód jest jednym z dokumentów, które obowiązkowo należy mieć przy sobie w momencie prowadzenia pojazdu. Kary za niedotrzymanie terminu 30 dni zdarzają się dość rzadko, są jednak możliwe – wówczas musimy się liczyć z naganą lub koniecznością zapłacenia mandatu w wysokości nawet kilkuset złotych.

Gdy powodem braku jest skleroza…

Jeśli kierujemy pojazdem i zapomnieliśmy wziąć ze sobą dowód rejestracyjny, zgodnie z taryfikatorem mandatów grozi nam mandat w wysokości 50 złotych. Kwota ta może trochę wzrosnąć (o 50 złotych za każdy brakujący dokument), jeśli razem z dowodem, którego nie wzięliśmy, przechowywaliśmy także prawo jazdy czy potwierdzenie posiadania OC.

Gdy pożyczamy samochód

Jeśli pożyczamy samochód od przyjaciół czy rodziny, koniecznie pamiętajmy także o tym, by oprócz kluczyków wziąć od nich odpowiednie dokumenty – w tym dowód rejestracyjny i OC. Pomoże to nam uniknąć wielu nieprzyjemności, w razie kontroli policja może bowiem podejrzewać, że poruszamy się kradzionym samochodem. W najkorzystniejszym przypadku grozi nam wówczas mandat (jak wspomniano wyżej), w nieco gorszym – procedura wyjaśniająca, w tym także zarzut krótkotrwałego użycia pojazdu.

Jazda kradzionym samochodem

Inaczej wygląda sytuacja, gdy ktoś kradnie samochód i zostanie zatrzymany przez kontrolę drogową. Siłą rzeczy wówczas złodziej nie posiada dowodu rejestracyjnego (chyba że wcześniej ukradł go kierowcy) – za kradzież samochodu grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

Czy zawsze bierzecie ze sobą dowód rejestracyjny?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here