Prawo Co grozi za brak dokumentów podczas kontroli drogowej?

Co grozi za brak dokumentów podczas kontroli drogowej?

-

Każdy kierowca podczas jazdy jest zobowiązany do posiadania pewnych dokumentów, które potwierdzą: jego zdolność do kierowania pojazdem, prawo do użytkowania danego pojazdu, a także dokument poświadczający posiadanie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, które jest bardzo istotne w sytuacji jakiegokolwiek wypadku drogowego.

Posiadanie podczas jazdy wspomnianych trzech dokumentów (prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego i ubezpieczenia OC) zgodnie z Ustawą Prawo o ruchu drogowym z dnia 20 czerwca 1997 r. jest obowiązkowe.

Kara za brak obowiązkowych dokumentów

Jeśli zatrzyma nas kontrola i okaże się, że nie mamy przy sobie wymaganych dokumentów, otrzymamy mandat. Wysokość mandatu jest regulowana w taryfikatorze – w latach 2013-2014 za każdy brakujący dokument kara wynosiła 50 zł (łącznie nie mogła przekroczyć jednak 250 zł).

Górna wysokość kwoty mandatu jest związana z tym, że wspomniane trzy dokumenty obowiązkowe obowiązują zwykłych użytkowników dróg. Jeśli dana osoba jest zawodowym kierowcą, transportującym towary na długich trasach, musi być ona wyposażona także w inne dokumenty, w tym różnego rodzaju zezwolenia i zaświadczenia (np. dotyczące przewożonych przedmiotów).

Czy zapomniałeś kiedyś dokumentów i dostałeś mandat? Czy często nie bierzesz ze sobą dokumentów?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jakie prace w ogrodzie w listopadzie?

W listopadzie pomagamy roślinom przygotować się do zimy. Wykonujemy także ostatnie porządki.

Jak usunąć trudne plamy z ubranek niemowlęcych?

Nie da się ukryć, że wraz z pojawieniem się w rodzinie dziecka ilość plam wzrasta piorunująco – co samo w sobie może nie byłoby tak trudne, gdyby nie fakt, że nie możemy sięgnąć po normalne odplamiacze czy inną chemię ze względu na możliwość podrażnienia delikatnej skóry niemowlęcia. Kiedy więc kolejna zupka albo pyszny makaronik z sosem wylądują na ślicznych niemowlęcych fatałaszkach, zajrzyj do naszego poradnika i walcz z plamami jak zawodowiec.

Zobacz też

Cynamon – właściwości

Cynamon, jak wiele innych przypraw, dodawany jest do potraw, aby wzbogacić ich smak, od wielu lat. W lecznictwie stosowano go jako środek zwalczający problemy układu trawiennego (biegunki, wymioty) oraz zwalczający infekcje, ze względu na swe właściwości rozgrzewające.

Pomysł na wakacje. Busem na Bałkany

Rok 2020 postawił pod dużym znakiem zapytania większość naszych planów wakacyjnych. Zamknięte granice, wstrzymane połączenia lotnicze i niepewność, która...

Zegarek – uniwersalne akcesorium

Zegarki znane są już od wielu wieków i towarzyszą człowiekowi każdego dnia - czy to wisząc na ścianie, czy...

Może Cię zainteresuje: