Prawo Co grozi za brak dokumentów podczas kontroli drogowej?

Co grozi za brak dokumentów podczas kontroli drogowej?

-

Każdy kierowca podczas jazdy jest zobowiązany do posiadania pewnych dokumentów, które potwierdzą: jego zdolność do kierowania pojazdem, prawo do użytkowania danego pojazdu, a także dokument poświadczający posiadanie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, które jest bardzo istotne w sytuacji jakiegokolwiek wypadku drogowego.

Posiadanie podczas jazdy wspomnianych trzech dokumentów (prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego i ubezpieczenia OC) zgodnie z Ustawą Prawo o ruchu drogowym z dnia 20 czerwca 1997 r. jest obowiązkowe.

Kara za brak obowiązkowych dokumentów

Jeśli zatrzyma nas kontrola i okaże się, że nie mamy przy sobie wymaganych dokumentów, otrzymamy mandat. Wysokość mandatu jest regulowana w taryfikatorze – w latach 2013-2014 za każdy brakujący dokument kara wynosiła 50 zł (łącznie nie mogła przekroczyć jednak 250 zł).

Górna wysokość kwoty mandatu jest związana z tym, że wspomniane trzy dokumenty obowiązkowe obowiązują zwykłych użytkowników dróg. Jeśli dana osoba jest zawodowym kierowcą, transportującym towary na długich trasach, musi być ona wyposażona także w inne dokumenty, w tym różnego rodzaju zezwolenia i zaświadczenia (np. dotyczące przewożonych przedmiotów).

Czy zapomniałeś kiedyś dokumentów i dostałeś mandat? Czy często nie bierzesz ze sobą dokumentów?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak się ubrać w stylu lat 90?

Szalone lata 90. kojarzą się z serialem o młodzieży z Kalifornii - „Beverly Hills 90210” czy „Dynastią”. W tych właśnie filmach najlepiej widać ówczesny styl. Eksponowanie szerokich ramion, wytarte dżinsy i neonowe bluzki są znakiem tego okresu.

Jak wtopić ozdoby w żel?

Zdobienie paznokci daje możliwość styliście wykazania swoich umiejętności, wyrażenia swoich artystycznych wizji. Ozdoby są nieodłącznym elementem zdobienia, które nadają niepowtarzalnego wyglądu paznokciom. Zarówno w przypadku akrylu, jak i żelu najlepiej zatopić ozdoby w pierwszej, cienkiej warstwie. Najpierw cienką warstwę utwardzamy w lampie UV, a po utwardzeniu układamy na niej ozdoby – bez uprzedniego przemywania! Następnie, ponownie umieszczamy dłonie w lampie UV – jest to bardzo praktyczny sposób na „utwardzenie” ozdób w żelu, dzięki temu nie będą się również przesuwać po masie.

Zobacz też

Jak bezpiecznie wrócić z imprezy?

Po imprezowe powroty do domu bywają kłopotliwe. Droga nagle robi się zbyt kręta, schody zbyt strome. Przy okazji możesz natknąć się na tych, którzy wykorzystają Twoją niedyspozycję do niecnych celów. Ogranicz swoje ryzyko do minimum.

Zegarki do 600 zł na prezent dla taty, chłopaka czy męża

Zegarek to jeden z najczęściej wybieranych prezentów świątecznych dla mężczyzn. Dobrej jakości czasomierz może służyć latami i stanowić ponadczasowy...

Bluza męska – jak poprawić jej casualowy styl

Bluza to uniwersalna część garderoby, która zależnie od kroju i doboru dodatków może spełniać różne funkcje w codziennej, męskiej...

Może Cię zainteresuje: