Prawo Co grozi za kradzież z włamaniem?

Co grozi za kradzież z włamaniem?

-

Do kradzieży z włamaniem dochodzi w sytuacji, gdy przestępca – żeby ukraść dany przedmiot z pomieszczenia – musi najpierw pokonać pewne zabezpieczenia, np. drzwi prowadzące do mieszkania, kłódkę w piwnicy, zamek w samochodzie itp.

Włamanie dotyczy także sytuacji, w której nie doszło do fizycznego naruszenia zabezpieczeń, np. wyłamania drzwi. Jeśli na przykład włamywacz dostał się do sejfu, wpisując szyfr lub też jeśli przestępca korzysta z naszej karty bankomatowej z wykorzystaniem PIN-u (ten rodzaj przestępstwa jest – jak na kradzież z włamaniem – dość wyjątkowy), wówczas także mamy do czynienia z przestępstwem włamania.

Jeśli przestępca otworzy drzwi skradzionym wcześniej kluczem właściciela, wówczas również jest to włamanie!

Kara zawsze jak za przestępstwo

Włamanie jest tym rodzajem przestępstwa, w przypadku którego nie odgrywa roli wartość skradzionych przedmiotów – zawsze bowiem mamy do czynienia z przestępstwem, nigdy zaś z wykroczeniem. W związku z okolicznościami popełnienia kradzieży z włamaniem kara przewidziana w kodeksie karnym to pozbawienie wolności do 1 roku do 10 lat.

W przypadku włamań mniejszej rangi zasądzona kara może wynieść od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Recydywa kradzieży z włamaniem

Warto także wiedzieć, że jeśli przestępca został już skazany i odbył karę (przynajmniej 6-miesięczną), to jeśli w przeciągu pięciu od lat od wyjścia z więzienia świadomie popełni on kolejne przestępstwo, czeka go surowsza kara.

Słyszeliście o jakichś przypadkach włamania w najbliższym otoczeniu? A może ktoś się włamał np. do waszej piwnicy lub samochodu? Jak sprawa potoczyła się dalej?

1 KOMENTARZ

  1. Witam. Mam pytanie… Moj kolega przebywa w areszcie śledczym, poniewaz dopuscil sie dwoch kradziezy: kradziezy ciągnika i kradzieży w sklepie z włamaniem (nie działał sam lecz w grupie). Ile moze mu grozić za obydwie kradzieze? Jeśli ktoś wie to bardzo proszę o odpowiedz i dziękuję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Podstawa wymiaru zasiłku opiekuńczego

Zasiłek opiekuńczy to jedna z form pomocy oferowanej przez państwo, której celem jest wsparcie osób sprawujących opiekę nad dziećmi lub innymi członkami rodziny, którym obowiązki z tym związane uniemożliwiają wykonywanie pracy. Warto wiedzieć jakie są kryteria i zasady przyznawania tego zasiłku.

Kierowanie pracowników na rehabilitację leczniczą – zasady

Pracownik, któremu stan zdrowia nie pozwala na pracę i gdy jego zdolność do pracy może zostać przywrócona poprzez odpowiednie zabiegi rehabilitacyjne, może ubiegać się w ZUS o rehabilitację leczniczą. Kto kieruje, a kto decyduje o zasadności rehabilitacji pracownika? Na jakich zasadach i jakim trybie odbywa się kierowanie pracowników na rehabilitację leczniczą? Podajemy kluczowe wskazówki.

Zobacz też

Jak spisać statut przedsiębiorstwa?

Statut to akt prawny regulujący zadania, strukturę organizacyjną i sposób działania podmiotu prawa publicznego lub prywatnego. Dla wszystkich statutów identyczna jest funkcja, mająca na celu określenie wewnętrznej organizacji, cele istnienia, tryb działania czy zagadnienia ustrojowe podmiotu prawa. Inne statuty będą obowiązywać w sferze prawa publicznego, inne zaś w sferze prawa prywatnego. Nie ma również jednolitej regulacji pojęcia statutu w ramach prawa publicznego i prywatnego. W prawie prywatnym, czyli względem przedsiębiorstw, statut to wspólne oświadczenie woli podmiotów tworzących osobę prawną, dotyczący tworzonego podmiotu.

Bluza męska – jak poprawić jej casualowy styl

Bluza to uniwersalna część garderoby, która zależnie od kroju i doboru dodatków może spełniać różne funkcje w codziennej, męskiej...

Zimowe zabawy z dziećmi w domu

Zima to zdecydowanie piękna pora roku, trzeba tylko nauczyć się dostrzegania jej zalet. Wprawdzie temperatura spada poniżej zera, na...

Może Cię zainteresuje: