Prawo Co grozi za kradzież z włamaniem?

Co grozi za kradzież z włamaniem?

-

Do kradzieży z włamaniem dochodzi w sytuacji, gdy przestępca – żeby ukraść dany przedmiot z pomieszczenia – musi najpierw pokonać pewne zabezpieczenia, np. drzwi prowadzące do mieszkania, kłódkę w piwnicy, zamek w samochodzie itp.

Włamanie dotyczy także sytuacji, w której nie doszło do fizycznego naruszenia zabezpieczeń, np. wyłamania drzwi. Jeśli na przykład włamywacz dostał się do sejfu, wpisując szyfr lub też jeśli przestępca korzysta z naszej karty bankomatowej z wykorzystaniem PIN-u (ten rodzaj przestępstwa jest – jak na kradzież z włamaniem – dość wyjątkowy), wówczas także mamy do czynienia z przestępstwem włamania.

Jeśli przestępca otworzy drzwi skradzionym wcześniej kluczem właściciela, wówczas również jest to włamanie!

Kara zawsze jak za przestępstwo

Włamanie jest tym rodzajem przestępstwa, w przypadku którego nie odgrywa roli wartość skradzionych przedmiotów – zawsze bowiem mamy do czynienia z przestępstwem, nigdy zaś z wykroczeniem. W związku z okolicznościami popełnienia kradzieży z włamaniem kara przewidziana w kodeksie karnym to pozbawienie wolności do 1 roku do 10 lat.

W przypadku włamań mniejszej rangi zasądzona kara może wynieść od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Recydywa kradzieży z włamaniem

Warto także wiedzieć, że jeśli przestępca został już skazany i odbył karę (przynajmniej 6-miesięczną), to jeśli w przeciągu pięciu od lat od wyjścia z więzienia świadomie popełni on kolejne przestępstwo, czeka go surowsza kara.

Słyszeliście o jakichś przypadkach włamania w najbliższym otoczeniu? A może ktoś się włamał np. do waszej piwnicy lub samochodu? Jak sprawa potoczyła się dalej?

1 KOMENTARZ

  1. Witam. Mam pytanie… Moj kolega przebywa w areszcie śledczym, poniewaz dopuscil sie dwoch kradziezy: kradziezy ciągnika i kradzieży w sklepie z włamaniem (nie działał sam lecz w grupie). Ile moze mu grozić za obydwie kradzieze? Jeśli ktoś wie to bardzo proszę o odpowiedz i dziękuję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Pulpeciki w sosie koperkowym – przepis

Pulpeciki w sosie koperkowym to smak dzieciństwa niejednego z nas. Robiła je babcia, przyrządzano je w przedszkolu, podawano w stołówkach pracowniczych, studenckich lub szkolnych, a także w tzw. barach mlecznych.

Zapalenie jamy ustnej – jak leczyć?

Zapalenie jamy ustnej i dziąseł stanowią dolegliwość wywołaną przez różnego rodzaju bakterie lub wirusy. Chorując, często mamy problem z przełykaniem, a nawet z mówieniem. Zainfekowane okolice charakteryzują się swędzeniem i wystąpieniem mniej lub bardziej nasilonego bólu. Jak radzić sobie z dolegliwościami towarzyszącymi chorobie i jak jej zapobiegać?

Zobacz też

Jak zostać tłumaczem przysięgłym?

Tłumacz przysięgły to osoba, na której spoczywa duża odpowiedzialność, ponieważ jest osobą zaufani publicznego. Jego praca polega na wykonywaniu tłumaczeń przy jednoczesnym poświadczeniu, że jest ono zgodne z oryginałem. Oprócz tego można być tłumaczem ustnym.

Pompa próżniowa – jak wybrać, montować i eksploatować?

Coraz częściej zdarza się, że nawet we własnych domach i mieszkaniach montujemy systemy klimatyzacji. Oczywiście w prywatnych obiektach są...

Autos – sprawdzony dostawca wysokiej klasy części zamiennych do pojazdów użytkowych

W przypadku firm, które dysponują flotą pojazdów użytkowych, szybka dostawa części zamiennych jest na wagę złota. Właśnie dlatego warto...

Może Cię zainteresuje: