Prawo Co grozi za kupno, posiadanie kradzionego telefonu?

Co grozi za kupno, posiadanie kradzionego telefonu?

-

Na rynku jest obecnie dostępnych bardzo wiele różnego rodzaju telefonów komórkowych – te najnowsze są nieraz bardzo drogie. Nic dziwnego więc, że wiele osób poszukuje tańszych odpowiedników np. w internecie, w którym łatwo można natknąć się na atrakcyjne oferty. Jednak jeśli zastanawiamy się nad kupnem „podejrzanie” taniego telefonu, odpowiedź może być tylko jedna – lepiej nie ryzykować, ponieważ telefon ten może pochodzi z kradzieży, a za to kodeks wykroczeń i kodeks karny przewidują karę.

Świadome kupno kradzionego telefonu

Jeśli świadomie kupimy telefon pochodzący z kradzieży skuszeni niezwykle niską ceną, wówczas popełniamy wykroczenie lub przestępstwo. Grozi nam w tej sytuacji kara uzależniona on wartości kupowanego przedmiotu:

1. W przypadku telefonu o wartości nie przekraczającej ¼ minimalnego wynagrodzenia w danym roku (czyli: mniej niż 420 zł – r. 2014), grozi nam kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

2. Jeśli wartość telefonu jest wyższa niż ¼ minimalnego wynagrodzenia, to kara również jest surowsza – w przypadkach mniejszej wagi (do których należy zakup jednego telefonu) grozi nam grzywna, kara ograniczenia lub pozbawienia wolności do roku. Jeśli waga przestępstwa jest większa, grozi nam kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do nawet 5 lat.

Gdy podejrzewamy, że coś jest nie tak…

Czasami może się zdarzyć, że – choć nie mamy pewności, że dany sprzęt pochodzi z kradzieży – czujemy, że coś jest nie tak. Cena jest za niska, oferta zbyt atrakcyjna… W innych sklepach takie modele telefonu są znacznie droższe… Jeśli wówczas kupimy telefon, a okaże się on przedmiotem pochodzącym z kradzieży, także popełniamy przestępstwo bądź wykroczenie:

1. Gdy kupiony telefon jest warty mniej niż ¼ minimalnego wynagrodzenia, kara, która nam grozi, to grzywna bądź nagana.
2. Jeśli wartość kupionego telefonu jest wyższa niż ¼ minimalnego wynagrodzenia, wówczas grozi nam kara grzywny, ograniczenia wolności lub nawet kara pozbawienia wolności do dwóch lat. W wypadku znacznej wartosci kupionego telefonu (lub ich większej liczby) kara może wynosić nawet od 3 miesięcy pozbawienia wolności do 5 lat.

Należy jednak podkreślić, że wysokość orzeczonej przez sąd kary jest zawsze uzależniona od okoliczności przestępstwa, sytuacji materialnej sprawcy, a także wartości kupionego przedmiotu pochodzącego z kradzieży.

Czy kupilibyście dobry telefon przez internet w bardzo atrakcyjnej cenie, mimo wątpliwości co do źródła jego pochodzenia?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak zmienić głos na na Skype?

Istnieje wiele możliwości zmiany głosu w programie Skype. Ponadto oprogramowania są na tyle zaawansowane, że umożliwiają zmianę głosu w czasie rzeczywistym.

Jakie są prawa konsumenta w zagranicznym sklepie internetowym?

Zakupy na portalach aukcyjnych cieszą się dużą popularnością, jednak nie wszyscy użytkownicy mają odpowiednią wiedzę, pozwalającą na bezpieczne kupowanie i sprzedawanie przedmiotów. Znajomość zasad i regulaminów takich portali może zaoszczędzić nam nieporozumień, czyniąc korzystanie z nich przyjemniejszym. Na stronie portalu - zawsze w odpowiednich zakładkach można przyjrzeć się zasadom obowiązującym użytkowników.

Zobacz też

Co warto zobaczyć w Karpaczu?

Malowniczo położony u stóp Śnieżki Karpacz to idealne miejsce na aktywny wypoczynek. Coś dla siebie znajdą tutaj miłośnicy pieszych wędrówek i wspinaczki, rowerzyści i narciarze. Oprócz znakomitych krajobrazów miasteczko oferuje turystom szereg innych atrakcji.

Bluza męska – jak poprawić jej casualowy styl

Bluza to uniwersalna część garderoby, która zależnie od kroju i doboru dodatków może spełniać różne funkcje w codziennej, męskiej...

Zimowe zabawy z dziećmi w domu

Zima to zdecydowanie piękna pora roku, trzeba tylko nauczyć się dostrzegania jej zalet. Wprawdzie temperatura spada poniżej zera, na...

Może Cię zainteresuje: