Prawo Co grozi za kupno, posiadanie kradzionego telefonu?

Co grozi za kupno, posiadanie kradzionego telefonu?

-

Na rynku jest obecnie dostępnych bardzo wiele różnego rodzaju telefonów komórkowych – te najnowsze są nieraz bardzo drogie. Nic dziwnego więc, że wiele osób poszukuje tańszych odpowiedników np. w internecie, w którym łatwo można natknąć się na atrakcyjne oferty. Jednak jeśli zastanawiamy się nad kupnem „podejrzanie” taniego telefonu, odpowiedź może być tylko jedna – lepiej nie ryzykować, ponieważ telefon ten może pochodzi z kradzieży, a za to kodeks wykroczeń i kodeks karny przewidują karę.

Świadome kupno kradzionego telefonu

Jeśli świadomie kupimy telefon pochodzący z kradzieży skuszeni niezwykle niską ceną, wówczas popełniamy wykroczenie lub przestępstwo. Grozi nam w tej sytuacji kara uzależniona on wartości kupowanego przedmiotu:

1. W przypadku telefonu o wartości nie przekraczającej ¼ minimalnego wynagrodzenia w danym roku (czyli: mniej niż 420 zł – r. 2014), grozi nam kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

2. Jeśli wartość telefonu jest wyższa niż ¼ minimalnego wynagrodzenia, to kara również jest surowsza – w przypadkach mniejszej wagi (do których należy zakup jednego telefonu) grozi nam grzywna, kara ograniczenia lub pozbawienia wolności do roku. Jeśli waga przestępstwa jest większa, grozi nam kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do nawet 5 lat.

Gdy podejrzewamy, że coś jest nie tak…

Czasami może się zdarzyć, że – choć nie mamy pewności, że dany sprzęt pochodzi z kradzieży – czujemy, że coś jest nie tak. Cena jest za niska, oferta zbyt atrakcyjna… W innych sklepach takie modele telefonu są znacznie droższe… Jeśli wówczas kupimy telefon, a okaże się on przedmiotem pochodzącym z kradzieży, także popełniamy przestępstwo bądź wykroczenie:

1. Gdy kupiony telefon jest warty mniej niż ¼ minimalnego wynagrodzenia, kara, która nam grozi, to grzywna bądź nagana.
2. Jeśli wartość kupionego telefonu jest wyższa niż ¼ minimalnego wynagrodzenia, wówczas grozi nam kara grzywny, ograniczenia wolności lub nawet kara pozbawienia wolności do dwóch lat. W wypadku znacznej wartosci kupionego telefonu (lub ich większej liczby) kara może wynosić nawet od 3 miesięcy pozbawienia wolności do 5 lat.

Należy jednak podkreślić, że wysokość orzeczonej przez sąd kary jest zawsze uzależniona od okoliczności przestępstwa, sytuacji materialnej sprawcy, a także wartości kupionego przedmiotu pochodzącego z kradzieży.

Czy kupilibyście dobry telefon przez internet w bardzo atrakcyjnej cenie, mimo wątpliwości co do źródła jego pochodzenia?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Syndrom amotywacyjny – definicja

Abulia, czyli brak woli, jest objawem klinicznym pod postacią zaburzenia dotychczasowej aktywności. Problemem jest poczucie niedostatku, zaniku woli wykonania, co z kolei rzutuje negatywnie na podejmowane przez jednostkę działania i decyzje. Abulii towarzyszy również zaburzenie napędu psychoruchowego – w tym wypadku dochodzi do jego spowolnienia. Czasami termin „abulia” zastępuje się słowem „hipobulia” – ma to na celu podkreślenie, że u jednostki doszło do obniżenia aktywności, nie zaś całkowitego jej zaniku.

Przerwa w związku – czy pomaga, czy to dobry pomysł?

Często zdarza się, że związki – zarówno te trwające kilka miesięcy, jak i te kilkuletnie – przeżywają kryzys. Wspólne plany i radosne chwile przysłaniają nieustające kłótnie i brak porozumienia przy życiowych decyzjach.

Zobacz też

Umywalka – jaką wybrać?

Ogromna ilość produktów zalała nasz rynek łazienkowy. Czeka na nas szeroka gama umywalek wykonanych z różnego materiału, różnorodność kształtów, kolorów i stylów. Mamy ogromne możliwości i z łatwością możemy dziś stworzyć swoją łazienkę marzeń. Czasy, kiedy wszyscy zaopatrywali się w identyczne sprzęty łazienkowe minął, dziś stajemy oko w oko z trudnym wyborem.

Fasolki wszystkich smaków

Harry Potter chyba już na zawsze na dobre zagościł w sercach osób dorosłych i dzieci. To książka, która już...

Wybierz oryginalną i piękną torebkę

Każda kobieta chce świetnie wyglądać w różnych okolicznościach. Zależy nam na niebanalnych stylizacjach, które dodają nam uroku. Chętnie inspirujemy...

Może Cię zainteresuje: