Prawo Co grozi za kradzież telefonu komórkowego osobie pełnoletniej, nieletniemu?

Co grozi za kradzież telefonu komórkowego osobie pełnoletniej, nieletniemu?

-

Gdy kradzieży dokonuje pełnoletni

Kradzież jest czynem niezgodnym z prawem, który należy do grupy tzw. przepołowionych – może być klasyfikowany jako wykroczenie bądź przestępstwo, co zależy od wartości skradzionych przedmiotów. Kradzież przedmiotu o wartości do ¼ minimalnego wynagrodzenia jest kwalifikowana jako wykroczenie – jeśli więc skradziony telefon będzie warty mniej niż 420 zł (w 2014 r.), pełnoletniemu złodziejowi grozi kara aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny. Konieczny jest także zwrot skradzionego przedmiotu lub zapłaty jego równowartości.

W sytuacji, gdy wartość skradzionego telefonu przekracza 420 złotych, mamy do czynienia z kradzieżą, za którą grozi surowsza kara – pozbawienie wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Ze względu na różnego rodzaju okoliczności łagodzące (w tym dość niewielką wagę sprawy), sprawcy może zostać zasądzona kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku.

Możliwe zawieszenie kary

W przypadku orzeczenia kary pozbawienia wolności do lat 2 lub też kary ograniczenia wolności, możliwe jest zawieszenie jej wykonania. Przyczyną takiej decyzji sądu są szczegółowe okoliczności przestępstwa, warunki osobiste sprawcy itp.

Jeśli kradnie nieletni

Kary przewidziane dla osób nieletnich za popełnione przez nich czyny niezgodne z prawem są odmienne niż w przypadku osób dorosłych. Wiąże się to z faktem, iż kary dla nieletnich mają przede wszystkim znaczenie wychowawcze, mają zapobiec dalszej demoralizacji młodych ludzi – do ukończenia 17 roku życia małoletni nie podlegają odpowiedzialności karnej. Dlatego też w każdym przypadku szczegółowo badane są okoliczności popełnionego przestępstwa (w tym wypadku kradzieży telefonu).

Sąd rodzinny może względem nieletniego złodzieja zastosować upomnienie, zobowiązać do naprawienia szkody, zastosować nadzór kuratora, skierować na prace społeczne itp.

Warto pamiętać, że tak jak w przypadku osób dorosłych powtórne przestępstwa (recydywa) popełniane przez nieletnich prowadzą do znacznego zwiększenie kary.

Czy słyszeliście o przypadku kradzieży telefonu w najbliższym otoczeniu? A może wam ktoś ukradł telefon? Jakie były okoliczności tej kradzieży?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak nie wpaść w marketingową pułapkę operatora?

Niedawno zasilałem swoje konto w komórce. Na koncie zatem mam sporo środków. Tymczasem budzi mnie SMS od operatora. „Obniż stan swojego konta o 25 zł w ciągu 5 dni, następnie zasil swoje konto kwotą minimum 25 zł, a otrzymasz 100 minut w sieci gratis!” czytam w wiadomości. Czy otrzymaliście kiedyś SMS-a o podobnej treści? Jeśli tak, to właśnie operator próbuje wykorzystać Wasze poranne, zaspane myśli.

Jakie są trujące rośliny ogrodowe?

W ogrodzie często otaczamy się pięknymi i pachnącymi kwiatami. Wybieramy je na podstawie barwy kwiatów, pokroju, faktury liści, wysokości. Sadzimy je w różnych częściach ogrodu. Jednak musimy pamiętać, że niektóre gatunki zawierają szkodliwe dla człowieka związki, często trujące.

Zobacz też

Rywalizacja między rodzeństwem – jak zapobiec?

Znowu awantura? Znów dąsy, obraza, płacze, skarżenie i kuksańce? Spokojnie! Wszystkie dzieci kłócą się ze sobą – jeśli masz rodzeństwo, przypomnij sobie wasze relacje z czasów, gdy mieliście tyle lat, co twoje dzieci. Kłócenie się to ważny element rozwoju społecznego, nie zabraniajmy więc dzieciom treningu, lecz ustalmy jego zasady i granice.

Bluza męska – jak poprawić jej casualowy styl

Bluza to uniwersalna część garderoby, która zależnie od kroju i doboru dodatków może spełniać różne funkcje w codziennej, męskiej...

Zimowe zabawy z dziećmi w domu

Zima to zdecydowanie piękna pora roku, trzeba tylko nauczyć się dostrzegania jej zalet. Wprawdzie temperatura spada poniżej zera, na...

Może Cię zainteresuje: