Prawo Co grozi za kradzież telefonu komórkowego osobie pełnoletniej, nieletniemu?

Co grozi za kradzież telefonu komórkowego osobie pełnoletniej, nieletniemu?

-

Gdy kradzieży dokonuje pełnoletni

Kradzież jest czynem niezgodnym z prawem, który należy do grupy tzw. przepołowionych – może być klasyfikowany jako wykroczenie bądź przestępstwo, co zależy od wartości skradzionych przedmiotów. Kradzież przedmiotu o wartości do ¼ minimalnego wynagrodzenia jest kwalifikowana jako wykroczenie – jeśli więc skradziony telefon będzie warty mniej niż 420 zł (w 2014 r.), pełnoletniemu złodziejowi grozi kara aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny. Konieczny jest także zwrot skradzionego przedmiotu lub zapłaty jego równowartości.

W sytuacji, gdy wartość skradzionego telefonu przekracza 420 złotych, mamy do czynienia z kradzieżą, za którą grozi surowsza kara – pozbawienie wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Ze względu na różnego rodzaju okoliczności łagodzące (w tym dość niewielką wagę sprawy), sprawcy może zostać zasądzona kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku.

Możliwe zawieszenie kary

W przypadku orzeczenia kary pozbawienia wolności do lat 2 lub też kary ograniczenia wolności, możliwe jest zawieszenie jej wykonania. Przyczyną takiej decyzji sądu są szczegółowe okoliczności przestępstwa, warunki osobiste sprawcy itp.

Jeśli kradnie nieletni

Kary przewidziane dla osób nieletnich za popełnione przez nich czyny niezgodne z prawem są odmienne niż w przypadku osób dorosłych. Wiąże się to z faktem, iż kary dla nieletnich mają przede wszystkim znaczenie wychowawcze, mają zapobiec dalszej demoralizacji młodych ludzi – do ukończenia 17 roku życia małoletni nie podlegają odpowiedzialności karnej. Dlatego też w każdym przypadku szczegółowo badane są okoliczności popełnionego przestępstwa (w tym wypadku kradzieży telefonu).

Sąd rodzinny może względem nieletniego złodzieja zastosować upomnienie, zobowiązać do naprawienia szkody, zastosować nadzór kuratora, skierować na prace społeczne itp.

Warto pamiętać, że tak jak w przypadku osób dorosłych powtórne przestępstwa (recydywa) popełniane przez nieletnich prowadzą do znacznego zwiększenie kary.

Czy słyszeliście o przypadku kradzieży telefonu w najbliższym otoczeniu? A może wam ktoś ukradł telefon? Jakie były okoliczności tej kradzieży?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak korzystać z internetu w telewizorze LG, Panasonic, Samsung, Sony?

Coraz bardziej popularne staje się surfowanie po Internecie przy użyciu telewizora. Nie zawsze jednak jest to możliwe, dlatego poniżej przedstawiamy w jakiej sytuacji oraz w jaki sposób możemy korzystać z Internetu przy użyciu telewizora.

Jak malować paznokcie do szkoły?

Każda z nas lubi mieć ładne i zadbane paznokcie. Szczególnie młode dziewczyny zwracają uwagę na swój wygląd i chcą, aby był dopracowany w każdym szczególe. Niestety w szkole obowiązują pewne zasady i bardziej wymyślne stylizacje paznokci czy mocne kolory lakierów trzeba zostawić na weekend. Jak jednak umalować je abyśmy czuły się kobieco, nie narażając się jednocześnie dyrekcji szkoły?

Zobacz też

Jeż pigmejski – hodowla, opieka

Zawsze decydując się na hodowlę jakiegokolwiek zwierzęcia, powinniśmy zapoznać się z warunkami środowiska, sposobem życia i zwyczajami przedstawicieli tego gatunku żyjącymi na wolności. Jeże afrykańskie pochodzą z terenów Tanzanii i Somalii, prowadzą nocny tryb życia, są zwierzętami terytorialnymi i żyją pojedynczo (dlatego w domu również nie powinniśmy ich łączyć w grupy). Jeże żywią się głównie bezkręgowcami takimi jak ślimaki, dżdżownice, owady i ich larwy. Średnia długość życia jeży afrykańskich to ok. 3-6 lat.

Pomysł na wakacje. Busem na Bałkany

Rok 2020 postawił pod dużym znakiem zapytania większość naszych planów wakacyjnych. Zamknięte granice, wstrzymane połączenia lotnicze i niepewność, która...

Zegarek – uniwersalne akcesorium

Zegarki znane są już od wielu wieków i towarzyszą człowiekowi każdego dnia - czy to wisząc na ścianie, czy...

Może Cię zainteresuje: