Prawo Co grozi za brak dokumentów za granicą? (paszport, dowód...

Co grozi za brak dokumentów za granicą? (paszport, dowód osobisty)

-

Dokumenty w strefie Schengen

Polska należy do strefy Schengen, co oznacza, że przy przekraczaniu granicy z większością krajów europejskich (również należących do strefy) nie trzeba okazywać paszportu. Zawsze należy mieć jednak przy sobie dokument tożsamości, który może się przydać np. w przypadku zatrzymania przez policję lub konieczności wizyty w szpitalu. Warto w tym wypadku wiedzieć, że prawo jazdy nie jest uznawane za dowód tożsamości.

Kraje należące do strefy Schengen (2014 r.): Austria, Belgia, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Islandia, Węgry, Włochy, Łotwa, Liechtenstein, Litewa, Luksemburg, Malta, Holandia, Norwegia, Polska, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria.

Dokumenty w innych krajach UE

W przypadku innych krajów Unii Europejskiej, które nie należą do strefy Schengen, konieczne jest posiadanie ważnego paszportu, ponieważ jego okazanie jest konieczne na przejściach granicznych.

Brak dokumentów w krajach UE

W sytuacji, gdy przebywamy za granicą i nie posiadamy przy sobie dokumentów, a zostaniemy zatrzymani, może nam grozić mandat. Groźba mandatu i jego wysokości jest jednak zróżnicowana w poszczególnych krajach, ponieważ zależy to od obowiązku noszenia przy sobie dokumentów przez obywateli danego kraju. Jeśli prawo nie stanowi, iż obywatele ci muszą mieć zawsze przy sobie dokument tożsamości, w przypadku Polaków również nie powinno być takiego obowiązku. Na wszelki wypadek warto jednak pamiętać, by dowód tożsamości zawsze nosić przy sobie.

Pozostałe kraje

Podróżując do niektórych krajów (np. USA, Rosja), obywatele polscy muszą posiadać wizę – jej brak spowoduje, iż nie będzie można przekroczyć granicy. Co więcej – konieczne jest posiadanie paszportu; jego brak sprawia, że przebywamy na terenie danego kraju nielegalnie (tym bardziej, że właśnie do paszportu wbija się wizę). Wówczas możemy zostać zatrzymani, a następnie deportowani (wydaleni z kraju przebywania) do Polski, co wiąże się nieraz ze znacznymi kosztami (najczęściej za deportację płaci sam deportowany).

Jeśli zgubimy nasze dokumenty

Jeśli podczas pobytu za granicą okaże się, że nasze dokumenty zaginęły, bądź zostały skradzione, powinniśmy od razu skierować się do polskiej ambasady lub konsulatu. Poza Unią Europejską, jeśli w danym kraju nie będzie polskiej placówki dyplomatycznej, możemy skorzystać z pomocy innego kraju UE.

Warto także pamiętać, iż w sytuacji, gdy utracimy paszport za granicą, mamy prawo wrócić bez niego do Polski (jako obywatele tego kraju). W momencie przekraczania granicy należy jednak poinformować o tym straż graniczną (chodzi tu przede wszystkim o powrót do Polski z krajów będących poza UE, czyli z Ukrainy i Białorusi oraz z Rosj).

Czy odważyłbyś się przekraczać granicę bez dokumentów?

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Czy za znieczulenie przy porodzie trzeba płacić?

Znieczulenie podczas porodu nadal pozostało nie do końca wyjaśnioną kwestią prawną. Dotychczas pobierane opłaty za dodatkowe znieczulenie wynosiły nawet 700 zł, lecz zależało to w dużej mierze od szpitala czy kliniki.

Jak masować pośladki?

Masaż pośladków ma na celu ukrwienie skóry masowanej i poprawę układu limfatycznego, a tym samym prowadzi do jej odżywienia i przyśpieszenia metabolizmu. Skóra staje się jędrna, elastyczna i zmniejsza się cellulit, któremu systematyczne masaże mogą zapobiec.

Zobacz też

Risotto z cukinią i kurczakiem – przepis

Zajrzawszy do „Kuchni polskiej” z czasów PRL, znajdziesz tam przepisy na risotto. Wszystkie mięsne, wszystkie oparte na jednym schemacie - ryż ugotuj na sypko, wymieszaj z mięsem i zapiecz. Co to ma wspólnego z risotto? W zasadzie nic. Risotto nie jest zapiekanką ryżową, a przygotowuje się je na głębokiej patelni lub w garnku stojącym na kuchni.

Jak dobrać buty narciarskie dla dziecka? 5 rad

Przygotowania do nowego sezonu narciarskiego czas zacząć. Dzieci uwielbiają zabawę na stoku i szybko nabywają nowych umiejętności. Jednym z...

Jak udekorować swój dom na Święta? 5 pomysłów

Z całą pewnością różnego rodzaju dekoracje są jednym z najważniejszych elementów odpowiedzialnych za tworzenie świątecznej atmosfery w każdym domu...

Może Cię zainteresuje: