Prawo Co grozi za brak dokumentów za granicą? (paszport, dowód...

Co grozi za brak dokumentów za granicą? (paszport, dowód osobisty)

-

Dokumenty w strefie Schengen

Polska należy do strefy Schengen, co oznacza, że przy przekraczaniu granicy z większością krajów europejskich (również należących do strefy) nie trzeba okazywać paszportu. Zawsze należy mieć jednak przy sobie dokument tożsamości, który może się przydać np. w przypadku zatrzymania przez policję lub konieczności wizyty w szpitalu. Warto w tym wypadku wiedzieć, że prawo jazdy nie jest uznawane za dowód tożsamości.

Kraje należące do strefy Schengen (2014 r.): Austria, Belgia, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Islandia, Węgry, Włochy, Łotwa, Liechtenstein, Litewa, Luksemburg, Malta, Holandia, Norwegia, Polska, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria.

Dokumenty w innych krajach UE

W przypadku innych krajów Unii Europejskiej, które nie należą do strefy Schengen, konieczne jest posiadanie ważnego paszportu, ponieważ jego okazanie jest konieczne na przejściach granicznych.

Brak dokumentów w krajach UE

W sytuacji, gdy przebywamy za granicą i nie posiadamy przy sobie dokumentów, a zostaniemy zatrzymani, może nam grozić mandat. Groźba mandatu i jego wysokości jest jednak zróżnicowana w poszczególnych krajach, ponieważ zależy to od obowiązku noszenia przy sobie dokumentów przez obywateli danego kraju. Jeśli prawo nie stanowi, iż obywatele ci muszą mieć zawsze przy sobie dokument tożsamości, w przypadku Polaków również nie powinno być takiego obowiązku. Na wszelki wypadek warto jednak pamiętać, by dowód tożsamości zawsze nosić przy sobie.

Pozostałe kraje

Podróżując do niektórych krajów (np. USA, Rosja), obywatele polscy muszą posiadać wizę – jej brak spowoduje, iż nie będzie można przekroczyć granicy. Co więcej – konieczne jest posiadanie paszportu; jego brak sprawia, że przebywamy na terenie danego kraju nielegalnie (tym bardziej, że właśnie do paszportu wbija się wizę). Wówczas możemy zostać zatrzymani, a następnie deportowani (wydaleni z kraju przebywania) do Polski, co wiąże się nieraz ze znacznymi kosztami (najczęściej za deportację płaci sam deportowany).

Jeśli zgubimy nasze dokumenty

Jeśli podczas pobytu za granicą okaże się, że nasze dokumenty zaginęły, bądź zostały skradzione, powinniśmy od razu skierować się do polskiej ambasady lub konsulatu. Poza Unią Europejską, jeśli w danym kraju nie będzie polskiej placówki dyplomatycznej, możemy skorzystać z pomocy innego kraju UE.

Warto także pamiętać, iż w sytuacji, gdy utracimy paszport za granicą, mamy prawo wrócić bez niego do Polski (jako obywatele tego kraju). W momencie przekraczania granicy należy jednak poinformować o tym straż graniczną (chodzi tu przede wszystkim o powrót do Polski z krajów będących poza UE, czyli z Ukrainy i Białorusi oraz z Rosj).

Czy odważyłbyś się przekraczać granicę bez dokumentów?

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak przyprawić golonkę (do pieczenia, gotowaną)?

Podobno golonka to przysmak, w którym można się zakochać. Jeśli ma się to okazać prawdą, na pewno golonka ta musi być dobrze przyrządzona. Oznacza to również – dobrze doprawiona.

Jak przeglądać pamięć podręczną – Mozilla Firefox

Pamięć podręczna (czyli w j. angielskim Cache) to mechanizm, w którym przechowywane są wszystkie dane dotyczące tego, co zostało obejrzane w Internecie. Powoduje to znaczne przyspieszenie otwierania stron (jeżeli są one otwierane po raz kolejny), strony ładują się szybciej, ponieważ nie trzeba ściągać wszystkich danych z serwera.

Zobacz też

Jak refinansować kredyt hipoteczny?

Zanim zdecydujemy się na refinansowanie kredytu hipotecznego, musimy sobie zadać pytanie, dlaczego to robimy i czy na pewno ma to sens. Znalezienie lepszej oferty w innym banku, który – jak wiadomo – kusi promocjami, nie zawsze na dłuższą metę stanie się dla nas opłacalne. Refinansowanie będzie miało sens jedynie w trzech przypadkach.

Fasolki wszystkich smaków

Harry Potter chyba już na zawsze na dobre zagościł w sercach osób dorosłych i dzieci. To książka, która już...

Wybierz oryginalną i piękną torebkę

Każda kobieta chce świetnie wyglądać w różnych okolicznościach. Zależy nam na niebanalnych stylizacjach, które dodają nam uroku. Chętnie inspirujemy...

Może Cię zainteresuje: