Prawo Co grozi za złamanie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych?

Co grozi za złamanie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych?

-

Zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych jest jednym ze środków karnych przewidzianych w kodeksie karnym (art. 39) oraz w kodeksie wykroczeń (art. 28). Może być wymierzony w przypadku przestępstw komunikacyjnych. Najbardziej wyrazistym przykładem jest przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji popełnione przez nietrzeźwego sprawcę.

Zakaz orzeka się jako karę na okres od 3 miesięcy do 3 lat (może być wyrażony zarówno w miesiącach, jak i w pełnych latach). W szczególnie poważnych przypadkach (wypadek spowodowany przez nietrzeźwego kierowcę) sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na zawsze.

Jeśli złamiemy zakaz prowadzenia pojazdów

Karę grożącą za złamanie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych znajdziemy w art. 244 kodeksu karnego zgodnie z którym osoba, która nie stosuje się do orzeczonego przez sąd zakazu, podlega karze pozbawienia wolności do 3 lat.

W takim wypadku nasze złamanie zakazu świadczy o lekceważeniu sądu i jego postanowień, dlatego też sędziowie często wymierzają surową karę. Jeśli nasze złamanie zakazu było jednorazowe, a nasz sposób życia od momentu popełnienia przestępstwa (skutkującego orzeczeniem zakazu) był nienaganny, możemy mieć jednak nadzieję, że będą to okoliczności łagodzące, zmniejszające wymiar kary.

Niektórzy nie potrafią wyobrazić sobie życia bez samochodu. Czy jeździlibyście samochodem mimo orzeczonego zakazu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Na czym polega leczenie kanałowe zęba?

Na temat leczenia kanałowego leczenia zęba krążą różne mity, nie do końca prawdziwe. Wbrew nim leczenie to nie jest bolesne ani długotrwałe. Często leczenie kanałowe jest ostatnią szansą aby uratować ząb.

Warranty subskrypcyjne – co to jest?

Aby wytłumaczyć czym są warranty subskrypcyjne, najpierw posłużę się definicją podawaną nam przez źródło jakim jest encyklopedia. Potem postaram się przetłumaczyć zawarte w definicji sformułowania na „język polski”. Warrant subskrypcyjny, jest to dokument (certyfikat) często dołączony do akcji lub obligacji, dający posiadaczowi ograniczone lub nieustające prawo kupna papierów wartościowych, lub innych aktywów po ustalonej cenie, lub prawo do subskrypcji (coś w rodzaju prenumeraty, dawniej zapisy na przykład na książki) przyszłych emisji obligacji tego samego emitenta.

Zobacz też

Skręcenie kostki – objawy, co robić, leczenie

Często w życiu codziennym spotykamy się z określeniem – „skręciłem sobie kostkę”. W medycznym języku taki stan nazywa się skręceniem stawu skokowego. Uraz jest jednym z najczęstszych uszkodzeń narządu ruchu. Dotyczy on głównie osób młodych, aktywnych fizycznie.

Pomysł na wakacje. Busem na Bałkany

Rok 2020 postawił pod dużym znakiem zapytania większość naszych planów wakacyjnych. Zamknięte granice, wstrzymane połączenia lotnicze i niepewność, która...

Zegarek – uniwersalne akcesorium

Zegarki znane są już od wielu wieków i towarzyszą człowiekowi każdego dnia - czy to wisząc na ścianie, czy...

Może Cię zainteresuje: