Prawo Co grozi za złamanie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych?

Co grozi za złamanie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych?

-

Zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych jest jednym ze środków karnych przewidzianych w kodeksie karnym (art. 39) oraz w kodeksie wykroczeń (art. 28). Może być wymierzony w przypadku przestępstw komunikacyjnych. Najbardziej wyrazistym przykładem jest przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji popełnione przez nietrzeźwego sprawcę.

Zakaz orzeka się jako karę na okres od 3 miesięcy do 3 lat (może być wyrażony zarówno w miesiącach, jak i w pełnych latach). W szczególnie poważnych przypadkach (wypadek spowodowany przez nietrzeźwego kierowcę) sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na zawsze.

Jeśli złamiemy zakaz prowadzenia pojazdów

Karę grożącą za złamanie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych znajdziemy w art. 244 kodeksu karnego zgodnie z którym osoba, która nie stosuje się do orzeczonego przez sąd zakazu, podlega karze pozbawienia wolności do 3 lat.

W takim wypadku nasze złamanie zakazu świadczy o lekceważeniu sądu i jego postanowień, dlatego też sędziowie często wymierzają surową karę. Jeśli nasze złamanie zakazu było jednorazowe, a nasz sposób życia od momentu popełnienia przestępstwa (skutkującego orzeczeniem zakazu) był nienaganny, możemy mieć jednak nadzieję, że będą to okoliczności łagodzące, zmniejszające wymiar kary.

Niektórzy nie potrafią wyobrazić sobie życia bez samochodu. Czy jeździlibyście samochodem mimo orzeczonego zakazu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak zrobić kropki na paznokciach?

Paznokcie w kropki są ciekawym zdobieniem, nie wymagają specjalnych zdolności, można je łączyć z brokatem, cyrkoniami i różnymi kolorami. W zależności od tego, co chcemy mieć za motyw wzorku, możemy zrobić z kropek kwiatki, lub zrobić koła, słoneczka, itp. Można również zrobić duże koła, a w środku mniejsze - do tego rodzaju zdobień warto posłużyć się linerami.

Hummus z suszonymi pomidorami – przepis

Wywodząca się z bliskowschodniej kuchni potrawa staje się coraz bardziej powszechna w Polsce. Stąd też popularność jej wielu odmian. Dziś prezentujemy wariant hummusu z dodatkiem suszonych pomidorów.

Zobacz też

Świadczenia socjalne dla policjantów

Policjanci obok nauczycieli, sędziów i górników należą do uprzywilejowanych zawodów. Przywileje te podlegają regulacjom Ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji. Jakie świadczenia socjalne przysługują policjantom? Prezentujemy kluczowe zagadnienia.

Zegarki do 600 zł na prezent dla taty, chłopaka czy męża

Zegarek to jeden z najczęściej wybieranych prezentów świątecznych dla mężczyzn. Dobrej jakości czasomierz może służyć latami i stanowić ponadczasowy...

Bluza męska – jak poprawić jej casualowy styl

Bluza to uniwersalna część garderoby, która zależnie od kroju i doboru dodatków może spełniać różne funkcje w codziennej, męskiej...

Może Cię zainteresuje: