Osoba, która prowadzi samochód (ale także inne pojazdy mechaniczne , takie jak skuter, czy motor) pod wpływem alkoholu, posiada spowolnione reakcje, błędnie ocenia ryzyko, a co więcej może mieć również problemy z jakością widzenia. W związku z tym pojazd taki stanowi bardzo duże zagrożenie dla innych użytkowników dróg (w tym także dla pieszych) – pijani kierowcy częściej powodują wypadki.

Ważna ilość alkoholu we krwi

Zgodnie z polskim prawem, wyróżnia się tak zwany „stan nietrzeźwości”, w którym zawartość alkoholu we krwi jest wyższa niż 0,5 promila lub też zawartość alkoholu w dm3 wydychanego powietrza jest wyższa niż 0,25 mg. Mniejsza zawartość alkoholu, to tzw. „stan po użyciu alkoholu” – zawartość alkoholu wynosi wówczas od 0,2 promila do 0,5.

Kara, która grozi za jazdę pod wpływem alkoholu jest zawsze uzależniona od objętości alkoholu we krwi – na jej podstawie rozróżnia się bowiem wykroczenie lub przestępstwo.

Ze względu na duże zagrożenie bezpieczeństwa związane z prowadzeniem samochodu (lub innego pojazdu) przez osoby nietrzeźwe (nawet posiadające tylko 0,2 promila alkoholu we krwi), za jazdę pod wpływem alkoholu grozi kara przewidziane w kodeksie wykroczeń (art. 86, 87): kara aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny (nie niższej niż 50 zł). Ponadto, sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów.

W sytuacji, gdy prowadzący pojazd jest we wspomnianym „stanie nietrzeźwości”, wówczas popełnia przestępstwo. Zgodnie z kodeksem karnym, podlega wówczas karze grzywny (aż do 5000 złotych!), ograniczenia wolności bądź pozbawienia wolności do lat 2. Kara ta zwiększa się jeśli doszło do recydywy, czyli jeśli sprawca był już wcześniej skazany za podobne przestępstwo. Sprawcy grozi wówczas kara pozbawienia wolności do 3 miesięcy do 5 lat.

Jeśli pijany kierowca spowoduje wypadek, grozi mu jeszcze wyższa kara – do 10 lat pozbawienia wolności.

Zakaz prowadzenia pojazdów

Karą dla pijanego kierowcy może być także zakaz prowadzenia pojazdów. Jest on wymierzany w miesiącach lub latach – na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

W sytuacji, gdy pijany kierowca spowoduje wypadek, którego następstwem jest śmierć innej osoby (także ciężki uszczerbek zdrowotny), Sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów na zawsze, tj. dożywotnio. Złamanie takiego zakazu jest często postrzegane przez sądy jako brak szacunku dla ich autorytetu, dlatego też wiąże się z surową karą nawet pozbawienia wolności do 3 lat.

Alkohol jako okoliczność obciążająca

Warto wiedzieć, że popełnienie jakiegokolwiek czynu niezgodnego z prawem pod spożyciu alkoholu, działa jako okoliczność obciążająca, wpływająca na ostateczny wymiar kary.

Czy uważacie, że kara dla pijanych kierowców jest wystarczająca? Czy dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów powinien być orzekany w większej liczbie przypadków?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here