Prawo Co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu na rowerze?

Co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu na rowerze?

-

Spożycie alkoholu prowadzi do czasowych zmian w organizmie człowieka, które wpływają na jego zdolność do prowadzenia pojazdów. Warto wiedzieć, że nie chodzi tu jednak tylko o prowadzenie samochodu czy motoru, ale także roweru. Prowadzenie roweru pod wpływem alkoholu, ze względu na znaczne ryzyko niebezpieczeństwa dla innych użytkowników dróg, również jest czynem niezgodnym z prawem.

Kwestia kar dla pijanych kierowców roweru jest regulowana w kodeksie wykroczeń (do listopada 2013 r. jazda rowerem w stanie nietrzeźwości była uznawana za przestępstwo). Skutkuje to m.in. tym, że jazda rowerem po alkoholu nie jest wpisywana do Krajowego Rejestru Karnego, w którym obecność może wpływać m.in. na trudności ze znalezieniem pracy.

Znaczenie ilości alkoholu we krwi

Jeśli po zastosowaniu alkomatu wynik wskazuje do 0,2 promila, możemy spokojnie wsiadać na rower (tak czy inaczej warto wówczas jechać bardzo ostrożnie), ponieważ polskie prawo nie uznaje takich osób za będące pod wpływem alkoholu.

W sytuacji, gdy rowerzysta posiada 0,2 do 0,5 promila alkoholu we krwi, grozi mu grzywna o minimalnej wysokości 20 zł. W niektórych sytuacjach rowerzyście grozi także zakaz prowadzenia pojazdów, który może dotyczyć wszystkich lub tylko niektórych rodzajów pojazdów.

Rowerzyście posiadającemu więcej niż 0,5 promila alkoholu we krwi grożą najwyższe kary, ponieważ wówczas ryzyko spowodowania wypadku jest najwyższe. Są nimi areszt (5-30 dni) a także grzywna (aż do 5000 złotych). Sąd może także orzec zakaz prowadzenia pojazdów (albo wszystkich, albo tylko niektórych typów).

Kara za recydywę

Jeśli dany rowerzysta drugi raz zostanie złapany za jazdę pod wpływem alkoholu (a za pierwszym razem został już skazany), wówczas mamy do czynienia z tzw. recydywą, a tym samym z wyższą karą. Recydywiście grozi do 3 lat pozbawienia wolności.

Jeśli pijany rowerzysta spowoduje wypadek

Jazda na rowerze pod wpływem alkoholu może być niebezpieczna, dlatego też jeśli rowerzysta spowoduje wypadek, w którym ucierpi (a nawet zginie) inna osoba, podlega on zapisom kodeksu karnego – grozi mu wówczas nawet kilka lat pozbawienia wolności oraz wspomniany zakaz prowadzenia pojazdów.

Czy uważasz, że pijany rowerzysta powinien być karany podobnie jak pijany kierowca samochodu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Makijaż do typu urody

Każda kobieta reprezentuje odmienny i bardzo indywidualny typ urody. Wśród podstawowych typów, styliści wyróżniają cztery, określane mianem pór roku: wiosna, lato, jesień i zima. Typy te, odpowiadające urodzie kobiet, zależne są od pewnych konkretnych cech przyporządkowanych do poszczególnych pór roku.

Krem z mascarpone – przepis

Serek mascarpone to niezwykle popularny w ostatnich czasach rodzaj sera, stanowiący podstawę coraz większej ilości deserów i dań. Podobnie jak bardzo wiele innych wziętych z zagranicy przepisów i składników, również ser mascarpone pochodzi z Włoch. Jego cechy charakterystyczne to miękka konsystencja gęstego kremu o białej lub kremowej barwie. W smaku jest śmietankowy, trochę jak masło. Jest najczęstszym składnikiem wielu deserów, a dokładnie – kremów, stanowiących dodatek do deserów, owoców czy lodów.

Zobacz też

Bruderszaft – co to jest, kiedy go pić?

Słowo bruderszaft pochodzi z języka niemieckiego (Bruderschaft), gdzie oznacza braterstwo. W języku polskim z kolei, nazywa się tak ceremoniał związany ze zmianą relacji pomiędzy dwoma osobami.

Fasolki wszystkich smaków

Harry Potter chyba już na zawsze na dobre zagościł w sercach osób dorosłych i dzieci. To książka, która już...

Wybierz oryginalną i piękną torebkę

Każda kobieta chce świetnie wyglądać w różnych okolicznościach. Zależy nam na niebanalnych stylizacjach, które dodają nam uroku. Chętnie inspirujemy...

Może Cię zainteresuje: