To że policjanci kontrolują kierowców, nie jest żadną tajemnicą. Najczęściej akcje kontroli zdarzają się w okolicach świąt oraz długich weekendów, ale nie tylko. Policja ma prawo zatrzymać nas do kontroli nie tylko w sytuacji, kiedy jawnie złamaliśmy jakiś przepis. A co jeśli nie zatrzymamy się do kontroli?

Kierowca zobowiązany jest na wyraźny sygnał policjanta – czy to lizakiem, czy ręką – zatrzymać samochód. Jeżeli funkcjonariusze chcą nas zatrzymać, kiedy jesteśmy w ruchu, wówczas powinni przy pomocy sygnałów świetlnych i dźwiękowych dać nam do zrozumienia, że powinniśmy się zatrzymać. Oczywiście jeżeli natychmiastowe zatrzymanie nie jest możliwe, należy tego dokonać w miejscu wskazanym przez policjanta.

Nieoznakowany radiowóz

Musimy wiedzieć, że w przypadku nieoznakowanego radiowozu i nieumundurowanych policjantów mamy obowiązek zatrzymać się tylko i wyłącznie na obszarze zabudowanym. Jeżeli jednak nieoznakowany radiowóz będzie dawał nam wyraźne sygnały (świetlne czy dźwiękowe) do zatrzymania się, lepiej to zrobić. W razie dalszej niepewności, czy mamy do czynienia z policjantem, mamy prawo zażądać od nieumundurowanego funkcjonariusza okazania legitymacji służbowej.

Mandat i punkty karne

Jeżeli jednak nie zatrzymamy się do kontroli, musimy mieć świadomość, że policja może ruszyć za nami w pościg, a gdy nas już skutecznie zatrzyma, zgodnie z taryfikatorem otrzymamy mandat w wysokości 500 zł i dodatkowo zostanie na nas nałożone 8 punktów karnych. Ale zazwyczaj takie przypadki kierowane są przez policjantów do sądu.

Grzywna, a nawet zakaz prowadzenia pojazdów

Warto wiedzieć, że niezastosowanie się do sygnału lub polecenia osoby uprawnionej do kontroli ruchu drogowego jest wykroczeniem i zgodnie z art. 92 Kodeksu wykroczeń czyn ten podlega karze grzywny lub nagany. Dodatkowo jeżeli osoba celowo nie zatrzymuje się do kontroli, podlega karze aresztu albo grzywny (art. 92 KW). Sąd może nałożyć grzywnę w wysokości od 20 do 5 000 zł.

Sąd w przypadku stwierdzenia celowości naszego działania polegającego na niezatrzymaniu się do kontroli drogowej może również zakazać nam prowadzenia pojazdów. Powołując się na art. 29 Kodeksu wykroczeń, sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Zdarzyło Wam się nie zatrzymać do kontroli drogowej? Jakie ponieśliście konsekwencje?

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here