Prawo Co grozi za posiadanie, handel sterydami?

Co grozi za posiadanie, handel sterydami?

-

Sterydy to substancje stosowane w medycynie – ze względu na szeroki zakres działania mogą być stosowane w leczeniu różnych chorób. Na czarnym rynku dużą popularnością cieszy się jednak ich specjalna grupa, tzw. sterydy anaboliczne, których działanie polega na przyspieszeniu dzielenia się komórek, a tym samym na szybszym przyroście masy mięśniowej. Popyt na takie sterydy (choć ich stosowanie jest zabronione) istnieje zarówno ze strony części sportowców, jak i ze strony mężczyzn, którzy dbają o swój wygląd na siłowni.

Handel sterydami sprzeczny z prawem

Pozamedyczny handel sterydami jest oczywiście działaniem sprzecznym z prawem – mówi o tym Ustawa Prawo farmaceutyczne z 6 września 2001 r. Zgodnie z nią osoba, która wprowadza je do obrotu (także przechowuje w celu rozpoczęcia handlu), a jednocześnie nie posiada odpowiedniego pozwolenia, jest zagrożona karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat. Podobna kara dotyczy także sytuacji, gdy dana osoba handluje lekami niedopuszczonymi do obrotu na terenie Polski.

Handel sterydami w kodeksie karnym

Znacznie większe kłopoty ma sprzedający w sytuacji, gdy przedmiotem handlu są substancje farmakologiczne zabronione w Polsce. Wówczas handel takimi substancjami jest równoznaczny ze sprowadzaniem niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia innych osób. Sprawcy grozi wówczas kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Kara ta może wzrosnąć, jeśli następstwem korzystania ze sterydów, jakimi handlowała dana osoba, jest śmierć klienta. Wówczas sprawca podlega karze pozbawienia wolności do 12 lat.

Posiadanie sterydów

Zgodnie z polskim prawem posiadanie sterydów na własny użytek nie jest karalne, natomiast karę poniesie sprawca, który sterydy posiada w celu ich sprzedaży. W praktyce wygląda to jednak tak, że decyduje ilość leków – sprawca raczej nie będzie w stanie udowodnić, że kilkaset (lub kilka tysięcy) tabletek przetrzymuje w domu tylko na własny użytek.

Czy spotkałeś się z propozycją kupna sterydów anabolicznych w szkole/na siłowni?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Figura kolumna – jak się ubierać?

O tym, że kobiety nie są zadowolone ze swojego wyglądu wiadomo nie od dziś. Jednak nie zawsze jest to tylko i wyłącznie kwestia nadwagi, bądź nieproporcjonalnej figury, którą obdarzyła natura. Bardzo często o tym, czy kobieta wygląda atrakcyjnie czy też nie, decyduje w dużej mierze odpowiednio dobrany strój, właściwie skomponowane dodatki i zgranie wszystkich tych elementów kolorystycznie.

Jak szukać pracy?

Szukanie pracy jest zajęciem czasochłonnym. Właściwie to należałoby stwierdzić, że zabiera tyle samo czasu co sama praca. Szukanie pracy może się odbywać w różnej formie. Jak zabrać się za szukanie pracy?

Zobacz też

Kształcenie specjalne – dla kogo?

Ustawa o systemie oświaty gwarantuje prawo każdego ucznia do nauki dostosowanej do możliwości psychofizycznych dziecka. Kariera szkolna określonej grupy uczniów nie jest możliwa w zwykłych szkołach masowych, więc z myślą o nich stworzone zostały szkoły specjalne.

Żwirek silikonowy dla kota – czym różni się od innych żwirków?

Żwirek do kuwet to wbrew pozorom niezwykle istotny element kociej wyprawki. Dziś w sklepach dostępnych kilka różnych typów, każdy...

Na co zwracać uwagę, kupując buty na zimę

Większość sklepów kusi sezonowymi wyprzedażami marek. Warto przyjrzeć się im dokładniej i złowić super perełkę dla siebie. Podpowiadamy, na...

Może Cię zainteresuje: