Media bardzo często informują o dzieciach błąkających się samotnie po ulicach, podczas gdy ich rodzice leżą w domu pijani albo o dzieciach – najczęściej śpiących – zostawionych tylko „na chwilkę” w domu, podczas gdy mama poszła zrobić zakupy. Czy aby na pewno druga z tych sytuacji powinna być bardziej akceptowalna? A co jeżeli dziecko w między czasie obudzi się i będzie próbowało wydostać się z łóżeczka? Albo tak zgłodnieje, że będzie szukało pożywienia gdziekolwiek, a zwłaszcza tam, gdzie mama zabrania zazwyczaj zaglądać?

Dziecko śpi – wyskoczę na chwilkę do sklepu

Przepisy prawa mówią jasno, że osoba, która mając obowiązek opieki lub nadzoru nad dzieckiem do lat 7 albo też nad inną osobą, która jest niezdolna rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem, a dopuściła do ich przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia, podlega karze grzywny lub nagany (art. 106 Kodeksu wykroczeń).

Mandat w wysokości do 5 000 zł może nałożyć policja lub straż gminna nie tylko na rodziców, ale też na opiekunów (ze względu na orzeczenie sądu), na nauczyciela, przewodnika (jeżeli dziecko pojechało na wycieczkę), a nawet na sąsiadkę czy znajomą, gdy dziecko pozostawiliśmy pod jej opieką.

Powyższa kara może oczywiście zostać nałożona również w sytuacji, kiedy nic złego dziecku się nie stanie, a tylko ktoś zawiadomi funkcjonariuszy, że widzi dziecko pozostawione samo bez opieki.

Pozostawienie dziecka to też przestępstwo

Inaczej sprawa wygląda, kiedy dziecku zagraża faktyczne niebezpieczeństwo, jak np. pozostawienie dziecka w samochodzie w mroźny lub upalny dzień albo przytoczony wcześniej przykład pijanych rodziców, zupełnie niezdolnych do opieki nad swoimi pociechami.

Na taką okoliczność prawo przewiduje zdecydowanie poważniejsze kary. Zgodnie z art. 160 § 2 Kodeksu karnego: jeżeli na sprawcy, który naraził człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, dodatkowo ciąży obowiązek opieki nad tą osobą, podlega on karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

W przypadku gdy sprawcą są rodzice, należy liczyć się także z prawdopodobieństwem umieszczenia dziecka w pieczy zastępczej. Podobnie jak przy wykroczeniu – osobami odpowiedzialnymi mogą być też opiekunowie, nauczyciele, wychowawcy, którym powierzamy nasze dziecko pod opiekę.

Czy widzieliście kiedyś sytuację, w której dziecko pozostawione bez opieki zrobiło sobie krzywdę? A może sami zareagowaliście, że dziecko pozbawione jest opieki?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here