Prawo Co grozi za sprzedaż rzeczy zajętych przez komornika?

Co grozi za sprzedaż rzeczy zajętych przez komornika?

-

Zdarzają się sytuacje, w których w związku z brakiem wypłacalności i narastającymi długami komornik zajmie nasze rzeczy, np. przedmioty gospodarstwa domowego, samochód czy też mieszkanie w sytuacji, kiedy było ono poręczeniem naszego kredytu, którego nie spłacamy. Przedmioty zajmowane przez komornika mają zazwyczaj dużą wartość, aby mogły zostać przez niego spieniężone i wierzyciele otrzymali swoją zapłatę. Zdarzają się sytuacje, kiedy osoba mająca nóż na gardle, posuwa się do sprzedania rzeczy już zajętej przez komornika, zupełnie nie zdając sobie sprawy z konsekwencji, jakie mogą jej grozić za taki czyn.

Sprzedaż zajętych rzeczy

Zgodnie z art. 300 § 2 Kodeksu karnego osoba, która w celu udaremnienia wykonania orzeczenia sądu lub innego organu państwowego, udaremnia lub uszczupla zaspokojenie swojego wierzyciela przez to, że usuwa, zbywa, darowuje, rzeczywiście lub pozornie obciąża lub uszkadza składniki swojego majątku zajęte lub zagrożone zajęciem, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Zgodnie z powyższym warto mieć na uwadze, że nawet w sytuacji, kiedy możemy się spodziewać, ze komornik zajmie część naszego majątku, jak np. samochód, i zawczasu będziemy go chcieli sprzedać lub sprzedamy, wówczas sąd również pociągnie nas do odpowiedzialności.

Takiej samej karze podlega osoba, która usuwa znaki zajęcia komorniczego w celu sprzedaży lub innego zabronionego czynu.

Sprzedaż zajętej nieruchomości

W sytuacji, kiedy komornik zajął nasze mieszkanie, a my je sprzedamy, również podlegać będziemy karze z art. 300§ 2 KK. Zgodnie z prawem nieruchomość zajęta przez komornika winna zostać sprzedana przez niego na drodze licytacji. Dłużnik dokonując samodzielnej sprzedaży, będzie posądzony o działanie na niekorzyść wierzyciela, ponieważ trudno będzie udowodnić, że uzyskał on lepszą cenę ze sprzedaży, niż uzyskałby komornik w drodze licytacji.

Kupienie rzeczy zajętej przez komornika

Gdy z braku wiedzy kupujemy rzecz zajętą przez komornika, wówczas rzecz ta może nam zostać odebrana. Zgodnie bowiem z art. 848 Kodeksu postępowania cywilnego zajęcie przez komornika ma ten skutek, że rozporządzenie ruchomością dokonane po zajęciu nie ma wpływu na dalszy bieg postępowania, a postępowanie egzekucyjne z zajętej ruchomości może być prowadzone również przeciwko nabywcy.

Ale nie tylko nabywca będzie miał kłopoty, bo w dodatkowe wpędzi się również dłużnik. Otóż osoba, która w celu osiągnięcia korzyści majątkowej doprowadziła inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat (art. 286 kk).

Kupiliście kiedyś rzecz, która okazała się być zajęta przez komornika? Została Wam ona odebrana?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Kiedy zarasta ciemiączko u dziecka?

U nowonarodzonego maluszka można wyczuć przez skórę główki jak gdyby zagłębienia pomiędzy kośćmi. Nie są to jednak żadne ubytki lecz miejsca pokryte silną błoną, a nazywane ciemiączkami. Ich głównym zadaniem było umożliwienie porodu naturalnego. Gdyby kości czaszki zrosłyby się w miejscach ciemiączek, główka dziecka nie przecisnęłaby się przez wąski kanał rodny.

Tran – właściwości, stosowanie

Czysty tran zwiera wiele niezbędnych dla zdrowia składników. Jeśli jest dodatkowo wzbogacony rozmaitymi składnikami biologicznie czynnymi, staje się jeszcze cenniejszym darem natury. Niezależnie od tego, z jakiego zwierzęcia morskiego tran został pozyskany, wykazuje podobne podstawowe właściwości.

Zobacz też

Koktajl jagodowy – przepis

W sezonie jagodowym nic nie jest tak dobre jak koktajl ze świeżych jagód, dopiero co przyniesionych z lasu. Aby go zrobić, potrzebujemy dosłownie trzech składników.

Objawy i rodzaje zaburzeń nastroju: jak je rozpoznać?

Zaburzenia nastroju to choroba psychiczna, która wpływa na nastrój, emocje, zachowanie i zdolność funkcjonowania codziennego. Często są one nierozpoznawane...

Busy z Katowic do Holandii zawsze na czas?

Wybierając busy z Katowic do Holandii można liczyć na komfortową podróż, dojazd do miejsca docelowego w wybranym terminie, co...

Może Cię zainteresuje: