Prawo Co grozi za włamanie na skrzynkę e-mail, FB, GG?

Co grozi za włamanie na skrzynkę e-mail, FB, GG?

-

W dzisiejszych czasach korzystanie z internetu – poczty e-mail, portali społecznościowych, komunikatorów itp. – jest na porządku dziennym i dotyczy większości z nas. Zdarzają się jednak przykre sytuacje – gdy ktoś wykradnie nam hasło i wykorzysta nasze konto (choćby po to, by przeczytać naszą korespondencję). Powinniśmy wiedzieć, jak się bronić w takich sytuacjach, dlatego też warto wiedzieć, co grozi sprawcy za tego rodzaju włamanie.

Kodeks karny a włamanie do skrzynki e-mail

Zgodnie z kodeksem karnym (art. 267), osoba, która w sposób nieuprawniony uzyskuje dostęp do informacji dla niego nieprzeznaczonej (np. poprzez otwarcie zamkniętego pisma, a w analizowanym przypadku internetowym – przełamując jej zabezpieczenie) podlega karze grzywny, ograniczenia, a nawet pozbawienia wolności do lat 2.

Nieco inna sytuacja jest w momencie, gdy sprawca dostał się na naszą pocztę, a następnie dokonał np. różnego typu zmian, wysyłki maili, uszkodzenia danych itp. (art. 268 kodeksu karnego). Za takie działanie kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności nawet do 3 lat. Jeśli natomiast dokonane zmiany spowodowały straty finansowe (majątkowe), sprawcy grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy aż do 5 lata.

Przestępstwo włamania się na czyjeś konto internetowe/ pocztę jest ścigane na wniosek pokrzywdzonego. Jeśli więc zauważyliśmy, że ktoś uzyskał dostęp do naszej skrzynki, warto poinformować policję i szukać przestępcy. Należy jednak mieć świadomość, że w przypadku tego typu przestępstwa sprawcą może być osoba nam bliska, np. znajomi (dla głupiego żartu) czy były chłopak/dziewczyna.

Czy Tobie lub komuś z twoich znajomch włamano się na skrzynkę e-mail? Czy zgłoszono ten fakt na policji i znaleziono sprawcę?

9 KOMENTARZE

  1. mialam wlamanie na maila i fb.wiem kto to,zawladnal moimi osobistymi filmikami do bliskiej mi osoby.wiem ze zostalo to rozpowszechnione w moim miescie.policja wie,choc nie bylo oficjannego zgloszenia.ten czlowiek jest chory.jesli ja go ,,wsadze ,, w banalny sposob, tak jak mi sugeruje policja,to zagnebi mnie i moje dziecko,bo to czlowiek chory i nieobliczalny

  2. mialam wlamanie na maila i fb.wiem kto to,zawladnal moimi osobistymi filmikami do bliskiej mi osoby.wiem ze zostalo to rozpowszechnione w moim miescie.policja wie,choc nie bylo oficjannego zgloszenia.ten czlowiek jest chory.jesli ja go ,,wsadze ,, w banalny sposob, tak jak mi sugeruje policja,to zagnebi mnie i moje dziecko,bo to czlowiek chory i nieobliczalny

  3. Mi się włamała osoba mi bliska moja koleżanka na fb i na e-mail. Sytuacja jest bardzo poważna bo zmieniła mi hasło i na e-mail i na fb. wiec już tego nie odzyskam ale jest gorzej niż myślałam wczoraj moja koleżanka sprawdziła mi moje konto. Okazało się że konta na fb nie ma ale e-mail nie wiem czy jeszcze istnieje . Co mam zrobić bo nie che zgłaszać tego na policje bo kedyś się kumlowaliśmy ?

  4. Moj byly partner wkrada sie na mojego e-maila,fb, o tej sytuacji poinformowalam Policje ktora powiedziala mi ze mam sobie zmienic hasla do kont,i jesli nie ma zagrozenia zycia wobec mojej osoby to oni nic zrobic nie moga. Czy moge cos z tym zrobic? bo byly partner wie o mojej wizycie na policji i wygraza sie ze sie zemsci nawet nie wiem jak bardzo. Co moge zrobic w takiej sytuacji??

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak uzyskać odszkodowanie za słupy energetyczne na działce?

W Polsce istnieje możliwość uzyskanie odszkodowania za słupy energetyczne. Komu przysługuje prawo do uzyskania odszkodowania za słupy energetyczne? W jaki sposób można się o nie ubiegać? - odpowiadamy na kluczowe pytania.

Jak zrobić zawieszkę charms?

Zawieszki charms robią ostatnimi czasy oszałamiającą karierę. Nadgarstki mnóstwa kobiet zdobią bransoletki z uroczymi, kolorowymi charmsami. Mnogość wzorów budzi podziw. Taką bardzo modną zawieszkę możemy wykonać samodzielnie. Własnoręcznie zrobiona jest równie ładna jak te oryginalne, tworzenie jej daje olbrzymią przyjemność, a jej koszt jest kilkakrotnie niższy niż zawieszki kupionej w sklepie. Papryczka chili w intensywnym czerwonym kolorze świetnie nadaje się jako ozdoba bransoletki, doda jej szczyptę pikanterii.

Zobacz też

Renta socjalna – komu przysługuje?

Renta socjalna jest świadczeniem wypłacanym przez ZUS osobom, które są niezdolne do pracy i nie wypracowały okresu składkowego przed utratą zdrowia. Świadczenie socjalne przysługuje obywatelom RP oraz cudzoziemcom przebywającym na terenie Polski, którzy posiadają zezwolenie na osiedlenie się lub zezwolenie na zamieszkanie na czas określony związany np. z zamierzeniem wykonywania pracy zarobkowej czy prowadzenia działalności gospodarczej na terenie RP.

Jak dobrać buty narciarskie dla dziecka? 5 rad

Przygotowania do nowego sezonu narciarskiego czas zacząć. Dzieci uwielbiają zabawę na stoku i szybko nabywają nowych umiejętności. Jednym z...

Jak udekorować swój dom na Święta? 5 pomysłów

Z całą pewnością różnego rodzaju dekoracje są jednym z najważniejszych elementów odpowiedzialnych za tworzenie świątecznej atmosfery w każdym domu...

Może Cię zainteresuje: