Prawo Co grozi za włamanie na skrzynkę e-mail, FB, GG?

Co grozi za włamanie na skrzynkę e-mail, FB, GG?

-

W dzisiejszych czasach korzystanie z internetu – poczty e-mail, portali społecznościowych, komunikatorów itp. – jest na porządku dziennym i dotyczy większości z nas. Zdarzają się jednak przykre sytuacje – gdy ktoś wykradnie nam hasło i wykorzysta nasze konto (choćby po to, by przeczytać naszą korespondencję). Powinniśmy wiedzieć, jak się bronić w takich sytuacjach, dlatego też warto wiedzieć, co grozi sprawcy za tego rodzaju włamanie.

Kodeks karny a włamanie do skrzynki e-mail

Zgodnie z kodeksem karnym (art. 267), osoba, która w sposób nieuprawniony uzyskuje dostęp do informacji dla niego nieprzeznaczonej (np. poprzez otwarcie zamkniętego pisma, a w analizowanym przypadku internetowym – przełamując jej zabezpieczenie) podlega karze grzywny, ograniczenia, a nawet pozbawienia wolności do lat 2.

Nieco inna sytuacja jest w momencie, gdy sprawca dostał się na naszą pocztę, a następnie dokonał np. różnego typu zmian, wysyłki maili, uszkodzenia danych itp. (art. 268 kodeksu karnego). Za takie działanie kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności nawet do 3 lat. Jeśli natomiast dokonane zmiany spowodowały straty finansowe (majątkowe), sprawcy grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy aż do 5 lata.

Przestępstwo włamania się na czyjeś konto internetowe/ pocztę jest ścigane na wniosek pokrzywdzonego. Jeśli więc zauważyliśmy, że ktoś uzyskał dostęp do naszej skrzynki, warto poinformować policję i szukać przestępcy. Należy jednak mieć świadomość, że w przypadku tego typu przestępstwa sprawcą może być osoba nam bliska, np. znajomi (dla głupiego żartu) czy były chłopak/dziewczyna.

Czy Tobie lub komuś z twoich znajomch włamano się na skrzynkę e-mail? Czy zgłoszono ten fakt na policji i znaleziono sprawcę?

9 KOMENTARZE

  1. mialam wlamanie na maila i fb.wiem kto to,zawladnal moimi osobistymi filmikami do bliskiej mi osoby.wiem ze zostalo to rozpowszechnione w moim miescie.policja wie,choc nie bylo oficjannego zgloszenia.ten czlowiek jest chory.jesli ja go ,,wsadze ,, w banalny sposob, tak jak mi sugeruje policja,to zagnebi mnie i moje dziecko,bo to czlowiek chory i nieobliczalny

  2. mialam wlamanie na maila i fb.wiem kto to,zawladnal moimi osobistymi filmikami do bliskiej mi osoby.wiem ze zostalo to rozpowszechnione w moim miescie.policja wie,choc nie bylo oficjannego zgloszenia.ten czlowiek jest chory.jesli ja go ,,wsadze ,, w banalny sposob, tak jak mi sugeruje policja,to zagnebi mnie i moje dziecko,bo to czlowiek chory i nieobliczalny

  3. Mi się włamała osoba mi bliska moja koleżanka na fb i na e-mail. Sytuacja jest bardzo poważna bo zmieniła mi hasło i na e-mail i na fb. wiec już tego nie odzyskam ale jest gorzej niż myślałam wczoraj moja koleżanka sprawdziła mi moje konto. Okazało się że konta na fb nie ma ale e-mail nie wiem czy jeszcze istnieje . Co mam zrobić bo nie che zgłaszać tego na policje bo kedyś się kumlowaliśmy ?

  4. Moj byly partner wkrada sie na mojego e-maila,fb, o tej sytuacji poinformowalam Policje ktora powiedziala mi ze mam sobie zmienic hasla do kont,i jesli nie ma zagrozenia zycia wobec mojej osoby to oni nic zrobic nie moga. Czy moge cos z tym zrobic? bo byly partner wie o mojej wizycie na policji i wygraza sie ze sie zemsci nawet nie wiem jak bardzo. Co moge zrobic w takiej sytuacji??

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Najlepsze przygodówki Point n’ Click

Przygodówki Poin n'Click znacząco różnią się od pozostałych gier przygodowych. Charakteryzują się podziałem na lokacje oraz znacznie większą ilością zagadek. Większość z nich oferuje możliwość interakcji bohaterem z dowolnym przedmiotem znajdującym się na ekranie.

Żyrowanie kredytu – czy jest bezpieczne?

Niestety wiele osób w dalszym ciągu traktuje poręczenie kredytu jako przyjacielską przysługę, nie zdając sobie sprawy z ciężaru odpowiedzialności, jaki będzie na nich spoczywać. Z punktu widzenia pożyczkodawcy, taka forma zabezpieczenia spłaty kredytu jest mile widziana. Może on bowiem egzekwować swoje wierzytelności na zasadzie odpowiedzialności solidarnej (lub w sposób zbliżony). Dłużnik zyskuje również pewne korzyści, które wiążą się z możliwością odroczenia egzekucji niespłaconych zobowiązań. Jeżeli zaś chodzi o żyranta to można stwierdzić, że jego sytuacja nie jest godna pozazdroszczenia.

Zobacz też

Sos z patisona – przepis

Patison nie jest zbyt popularnym warzywem. Nie wszyscy też polubią jego specyficzny smak. Przynajmniej raz warto go spróbować, ponieważ może się okazać, że stanie się naszym ulubionym dodatkiem. Jest kilka sprawdzonych sposobów na patisony. Można je marynować, zapiekać, można faszerować pieczarkami, a nawet sporządzić prosty sos z patisona, pomidorów i czosnku.

Fasolki wszystkich smaków

Harry Potter chyba już na zawsze na dobre zagościł w sercach osób dorosłych i dzieci. To książka, która już...

Wybierz oryginalną i piękną torebkę

Każda kobieta chce świetnie wyglądać w różnych okolicznościach. Zależy nam na niebanalnych stylizacjach, które dodają nam uroku. Chętnie inspirujemy...

Może Cię zainteresuje: