Zakłócanie ciszy nocnej (lub dziennej) jest wykroczeniem polegającym na zakłócaniu spokoju, porządku publicznego lub spoczynku nocnego. Zachowaniem, jakie uznaje się za zakłócanie, jest: krzyk, hałas, alarm lub inny wybryk (np. nieobyczajny – wywołujący zgorszenie w miejscu publicznym).1 Kary, jakie ustawa przewiduje za zakłócanie ciszy nocnej, to:
1.areszt – w wymiarze od 5 do 30 dni
2.ograniczenia wolności – w wymiarze 1 miesiąca
3.grzywny – w maksymalnej wysokości do 5.000 zł

W przypadku wykroczenia polegającego na zakłócaniu ciszy nocnej funkcjonariusz policji czy straży miejskiej zamiast mandatu karnego czy skierowania do sądu rejonowego wniosku o ukaranie, może zastosować środek karny w postaci nagany, jeżeli uzna, że uwzględniając okoliczności czynu i osobę sprawcy zastosowanie nagany jest wystarczające do wdrożenia poszanowania prawa.2

Jeżeli policjant nałoży na nas mandat karny za zakłócanie ciszy nocnej, mamy prawo go nie przyjąć – wówczas zostanie sporządzony wniosek do sądu rejonowego o ukaranie. Przed sądem sprawca wykroczenia może korzystać z pomocy prawnika i bronić się skutecznie, zwłaszcza jeżeli nie było możliwości wyjaśnienia policjantowi, dlaczego popełniono wykroczenie. Należy pamiętać, że sąd wymierzając karę bierze pod uwagę następujące okoliczności łagodzące:

– działanie sprawcy wykroczenia spowodowane ciężkimi warunkami rodzinnymi czy osobistymi
– działanie pod wpływem uzasadnionego silnego wzburzenia
– działanie z powodów zasługujących na uwzględnienie (usprawiedliwionych okolicznościami)
– dotychczasowy tryb życia sprawcy wykroczenia3

Sąd także bierze pod uwagę okoliczności obciążające sprawcę, zwłaszcza jeżeli czyn opisany jako zakłócanie ciszy nocnej został popełniony:

– gdy sprawca działał pod wpływem alkoholu, środków odurzających czy innych podobnych substancji
– w okolicznościach wskazujących na to, że czyn miał charakter chuligański. Charakter chuligański wykroczenia polega na umyślnym godzeniu w porządek publiczny lub spokój publiczny – bez powodu – – lub z błahego powodu. W przypadku wykroczenia o charakterze chuligańskim nie jest możliwe udzielenie nagany.
– w przypadku wykroczenia polegającego na zakłócaniu ciszy nocnej karalne są również pomocnictwo i podżeganie4

Policja często również interweniuje, gdy ciszę nocną zakłócają uporczywie szczekające w porze nocnej psy. Takie interwencje są uzasadnione, gdyż to właściciel odpowiada za zachowanie pupila i powinien zapewnić psu takie warunki w nocy, by ten nie wył i nie szczekał uporczywie.

Obowiązki w zakresie utrzymania psa obciążają właściciela zwierzęcia i możemy zostać ukarani mandatem za zachowanie naszego pupila, sprawa może także trafić do sądu. W taki przypadku należy w drodze obrony wykazać, że wobec zwierzęcia zastosowano właściwe środki ostrożności, że pies niepokoił się hałasami dobiegającymi z korytarza czy zza ściany, nie został zamknięty sam itp.

Czy uważacie, że kara za zakłócanie ciszy nocnej jest adekwatna do winy? Wypowiedzcie się!

1. Art. 51 § 1 Kodeksu wykroczeń
2. Art. 36 Kodeksu wykroczeń
3. Art. 33 § 3 Kodeksu wykroczeń
4. Art. 51 § 3 Kodeksu wykroczeń

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZmiany w podatkach w 2012 roku
Następny artykułPaserstwo – co to jest, co za to grozi?

Ewelina Paździora – ukończyła filologię polską i prawo  na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współpracuje z  Kancelarią Adwokacką w Krakowie, zajmuje się zwłaszcza prawem cywilnym i prawem pracy. Oprócz tego specjalizuje się w prawie Unii Europejskiej. Przygotowuje się do egzaminu na aplikację adwokacką.

 

Nasz specjalista o sobie:


Polonistyka, prawo … a może jeszcze archeologia? Uwielbiam nieustanne zmiany i wyzwania. Ciągle stawiam sobie nowe cele i staram się dążyć do ich realizacji, fascynuje mnie rozwiązywanie zagadek i łamigłówek.  Połączenie wielu pasji sprawia, że interpretacja i zrozumienie prawnych problemów nie stanowi dla mnie trudności. We wszystkim co robię, staram się zachować należytą staranność, samodzielnie poszukuję odpowiedzi na trudne pytania, analizuję wszystkie możliwości.

Trochę romantyk, trochę realistka. W wolnych chwilach uciekam z dobrą książką daleko za miasto. Lubię włóczęgę po górach, amatorskie zdjęcia, nowych znajomych. Odwiedziłam z przyjaciółmi Krym, Pragę i wiele miast Europy Zachodniej. Moim marzeniem jest przejazd koleją transsyberyjską.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here