Pojęcie sprawowania samodzielnej funkcji technicznej w budownictwie jest przez laików mylone z posiadaniem uprawnień budowlanych.

Aby sprawować samodzielne funkcje techniczne w budownictwie, konieczne jest posiadanie odpowiednich uprawnień budowlanych. Uprawnienia budowlane są stwierdzone (nadane) decyzją wydawaną przez organ samorządu zawodowego. Decyzja ta potwierdza, że dana osoba może sprawować samodzielne funkcje techniczne w budownictwie, gdyż posiada odpowiednie wykształcenie techniczne, odbyła praktykę zawodową, a także zdała egzamin ze znajomości procesu budowlanego oraz umiejętności praktycznego zastosowania wiedzy technicznej.1 Egzamin zdaje się przed komisją egzaminacyjną powoływaną przez organ samorządu zawodowego albo inny upoważniony organ. Decyzja o przyznaniu uprawnień budowlanych podlega wpisowi do odpowiedniego rejestru – wpisaniu na listę członków odpowiedniego samorządu zawodowego.

Uprawnienia budowlane można zdobyć w różnych specjalnościach pod warunkiem, że kandydat spełnia określone wymogi:

– architektonicznej
– konstrukcyjno-budowlanej
– drogowej
– mostowej
– kolejowej
– wyburzeniowej
– telekomunikacyjnej
– instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych
– instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych2

W ramach powyższych specjalności uprawnienia budowlane mogą być udzielone do:
– projektowania
– kierowania robotami budowlanymi3

W uprawnieniach budowlanych określa się specjalność i ewentualną specjalizację techniczno-budowlaną oraz zakres prac projektowych lub robót budowlanych objętych danym uprawnieniem. Aby uzyskać powyższe uprawnienia projektowe bez ograniczeń w powyższych specjalizacjach, należy spełnić następujące warunki:

– ukończyć studia magisterskie na kierunku odpowiednim dla danej specjalności (np. architektura – kierunek architektura i urbanistyka; konstrukcyjno-budowlane – kierunek budownictwo; specjalność drogowa – kierunek budownictwo; specjalność wyburzeniowa – ukończone studia na kierunku budownictwo, górnictwo i geologia w specjalności eksploatacja złóż lub inżynieria wojskowa itp.)
– odbyć dwuletnią praktykę przy sporządzaniu projektów
– odbyć roczną praktykę na budowie
– uprawnienia do projektowania w ograniczonym zakresie można uzyskać przy tej samej praktyce na budowie i praktyce przy sporządzaniu projektów, lecz wystarczy ukończyć studia zawodowe (inżynierskie) na kierunku odpowiednim dla danej specjalności lub magisterskie pokrewne z daną dziedziną

W celu uzyskania uprawnień w powyższych specjalnościach w zakresie kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń należy:

– ukończyć studia magisterskie na kierunku odpowiednim dla danej specjalności (np. architektura – kierunek architektura i urbanistyka; konstrukcyjno-budowlane – kierunek budownictwo; specjalność drogowa – kierunek budownictwo; specjalność wyburzeniowa – ukończone studia na kierunku budownictwo, górnictwo i geologia w specjalności eksploatacja złóż lub inżynieria wojskowa itp.)
– odbyć dwuletnią praktykę na budowie
– uprawnienia do kierowania robotami w ograniczonym zakresie można uzyskać po odbyciu trzyletniej praktyki na budowie i ukończeniu studiów zawodowych (inżynierskie) na kierunku odpowiednim dla danej specjalności lub magisterskich na kierunku pokrewnym z daną dziedziną (specjalnością)

Warunkiem zaliczenia praktyk jest praca przez wymagany okres czasu. Praca ta ma polegać na bezpośrednim uczestnictwie w pracach projektowych lub pełnieniu funkcji technicznej na budowie pod kierownictwem osoby posiadającej odpowiednie uprawnienia budowlane. Praktykę można odbyć również zagranicą. Po spełnieniu powyższych wymagań możliwe jest przystąpienie do egzaminu, w wyniku którego można uzyskać uprawnienia budowlane.

Jakie są Wasze doświadczenia w tym temacie? Wypowiedzcie się!

1. Art. 12 ust. 2 i ust. 3 Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane z późniejszymi zmianami
2. Art. 14 ust. 1 Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane z późniejszymi zmianami
3. Art. 13 ust. 1 Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane z późniejszymi zmianami

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo to jest obiekt rekreacyjny? Definicja
Następny artykułDziałka siedliskowa – co to jest, jakie są warunki zabudowy?

Ewelina Paździora – ukończyła filologię polską i prawo  na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współpracuje z  Kancelarią Adwokacką w Krakowie, zajmuje się zwłaszcza prawem cywilnym i prawem pracy. Oprócz tego specjalizuje się w prawie Unii Europejskiej. Przygotowuje się do egzaminu na aplikację adwokacką.

 

Nasz specjalista o sobie:


Polonistyka, prawo … a może jeszcze archeologia? Uwielbiam nieustanne zmiany i wyzwania. Ciągle stawiam sobie nowe cele i staram się dążyć do ich realizacji, fascynuje mnie rozwiązywanie zagadek i łamigłówek.  Połączenie wielu pasji sprawia, że interpretacja i zrozumienie prawnych problemów nie stanowi dla mnie trudności. We wszystkim co robię, staram się zachować należytą staranność, samodzielnie poszukuję odpowiedzi na trudne pytania, analizuję wszystkie możliwości.

Trochę romantyk, trochę realistka. W wolnych chwilach uciekam z dobrą książką daleko za miasto. Lubię włóczęgę po górach, amatorskie zdjęcia, nowych znajomych. Odwiedziłam z przyjaciółmi Krym, Pragę i wiele miast Europy Zachodniej. Moim marzeniem jest przejazd koleją transsyberyjską.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here