Zgodnie z najnowszymi przepisami dotyczącymi obowiązków edukacyjnych dzieci, od roku 2011/2012 wszystkie pięciolatki będą realizować obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne, a od roku 2012/2013 sześciolatki – obowiązek szkolny.

Zapisanie dziecka do szkoły podstawowej (publicznej) nie wiąże się z dużą ilością formalności. Zawsze jednak należy zapytać o terminy zapisów w szkole, do jakiej chcemy posłać nasze dziecko. Często zapisy do szkoły (zwłaszcza w miastach) są prowadzone z wykorzystaniem elektronicznego systemu wspomagania rekrutacji, dlatego warto sprawdzać na stronie internetowej wybranej szkoły zasady zapisów oraz ich formę.

Niekiedy zamiast zapisów wystarczy potwierdzenie chęci kontynuowania nauki przez rodziców dziecka w określonej placówce, zwłaszcza gdy dziecko uczestniczyło już w zajęciach przedszkolnych w tej szkole. Zapisy dzieci do szkół podstawowych (i gimnazjalnych) reguluje rozporządzenie MEN. Zgodnie z rozporządzeniem, to dyrektor szkoły decyduje o przyjęciu uczniów do wszystkich klas szkoły podstawowej i gimnazjum oraz do klas programowo wyższych (na semestry programowo wyższe) szkoły ponadgimnazjalnej oraz dotychczasowej szkoły ponadpodstawowej.1

Jeżeli o zapisaniu się do szkoły powinny decydować dodatkowe kryteria (wyniki egzaminów), wówczas dyrektor szkoły przyjmuje uczniów na podstawie ustaleń szkolnej komisji rekrutacyjno-kwalifikacyjnej, którą powołuje się w celu przeprowadzenia rekrutacji do klas pierwszych (na semestr pierwszy). Jednakże można zapisać dziecko do innej szkoły podstawowej – wówczas należy złożyć wniosek w sekretariacie wybranej szkoły.

W przypadku szkoły podstawowej zapisy do szkoły są uzależnione w głównej mierze od miejsca zamieszkania dziecka, gdyż zgodnie z zasadą rejonizacji do klasy pierwszej szkoły podstawowej ogólnodostępnej (prowadzonej przez gminę lub innej należącej do sieci szkół podstawowych ustalanej przez gminę) przyjmuje się bez wyjątku z urzędu dzieci zamieszkałe w obwodzie danej szkoły podstawowej.2 Można również zapisać dziecko do innej szkoły podstawowej. Wówczas w sekretariacie wybranej szkoły należy złożyć wniosek podpisany przez rodziców (prawnych opiekunów), gdyż dzieci zamieszkałe poza obwodem danej szkoły podstawowej są do niej przyjmowane tylko w przypadku, gdy szkoła dysponuje wolnymi miejscami.

Niektóre szkoły (zwłaszcza profilowane lub ze specjalnymi rodzajami zajęć) organizują postępowania rekrutacyjne. Informacje na temat zasad rekrutacji można zawsze uzyskać w placówce danej szkoły oraz na stronie internetowej. Dodatkowe kryteria przyjęć pozwalają na stworzenie list rankingowych na podstawie których dzieci są do szkoły przyjmowane. Zależy to oczywiście od typu szkoły i jej specyfiki – gdy chcemy zapisać dziecko do innej szkoły niż wynika to z miejsca zamieszkania, musimy wcześniej dowiedzieć się, co jest brane pod uwagę oraz jakie są terminy zapisów/rekrutacji.

Niejednokrotnie dodatkowymi punktowanymi kryteriami są okoliczności dotyczące nie samego dziecka i jego zdolności, lecz rodziców i ich sytuacji życiowej – przykładowo samotne wychowywanie dziecka, miejsce pracy rodzica/opiekuna prawnego zlokalizowane w obwodzie danej szkoły, uczęszczanie rodzeństwa dziecka do tej samej szkoły.

Jeżeli dziecko z jakichś przyczyn nie zostało zakwalifikowane w poczet uczniów danej szkoły, mimo złożonego przez nas oświadczenia, można od decyzji się odwołać. Odwołanie rodzica lub opiekuna prawnego w sprawie nieprzyjęcia dziecka należy składać do dyrektora szkoły. Decyzja dyrektora szkoły jest jednak decyzją ostateczną – co oznacza, że jeżeli jest odmowna, musimy starać się o przyjęcie dziecka do innej szkoły.

1 § 22 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 20 lutego 2004r. w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do szkół publicznych oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych. (Dz.U. z 2004r. Nr 26, poz. 232)
2 § 4 pkt. 1 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 20 lutego 2004r. w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do szkół publicznych oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych

Czy uważacie, że zapisywanie dzieci do szkół w Polsce jest łatwe? A może ta procedura jest zbyt skomplikowana? Dajcie znać w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWymagane oznaczenia na zabawkach dla dzieci
Następny artykułSpłata karty kredytowej na raty

Ewelina Paździora – ukończyła filologię polską i prawo  na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współpracuje z  Kancelarią Adwokacką w Krakowie, zajmuje się zwłaszcza prawem cywilnym i prawem pracy. Oprócz tego specjalizuje się w prawie Unii Europejskiej. Przygotowuje się do egzaminu na aplikację adwokacką.

 

Nasz specjalista o sobie:


Polonistyka, prawo … a może jeszcze archeologia? Uwielbiam nieustanne zmiany i wyzwania. Ciągle stawiam sobie nowe cele i staram się dążyć do ich realizacji, fascynuje mnie rozwiązywanie zagadek i łamigłówek.  Połączenie wielu pasji sprawia, że interpretacja i zrozumienie prawnych problemów nie stanowi dla mnie trudności. We wszystkim co robię, staram się zachować należytą staranność, samodzielnie poszukuję odpowiedzi na trudne pytania, analizuję wszystkie możliwości.

Trochę romantyk, trochę realistka. W wolnych chwilach uciekam z dobrą książką daleko za miasto. Lubię włóczęgę po górach, amatorskie zdjęcia, nowych znajomych. Odwiedziłam z przyjaciółmi Krym, Pragę i wiele miast Europy Zachodniej. Moim marzeniem jest przejazd koleją transsyberyjską.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here