Prawo Jaka kara za bigamię?

Jaka kara za bigamię?

-

Bigamia = przestępstwo

Polska jest krajem, w którym obowiązuje monogamia, a bigamia – czyli wielożeństwo – jest czynem zabronionym. Bigamią jest pozostawanie w związku małżeńskim z więcej niż jedną osobą. Zgodnie z art. 206 Kodeksu karnego osoba zawierająca małżeństwo pomimo faktu pozostawania w związku z inną osobą podlega karze grzywny, ograniczenia wolności lub jej pozbawienia nawet do 2 lat.

Warto zaznaczyć, że przestępstwo bigamii popełniać będzie tylko ta osoba, która pozostaje już w związku małżeńskim. Osoba, która zawarła związek z taką osobą, nie odpowiada za to przestępstwo.

Ściganie

Ściganie bigamii następuje z urzędu, nie jest wymagany żaden wniosek w tej sprawie. Co więcej postępowanie może być przeprowadzone wbrew osobom zainteresowanym. Osoba, która dowie się o popełnieniu bigamii, ma społeczny obowiązek poinformowania o tym prokuratury.

Osoba dopuszczająca się bigamii działa zazwyczaj w zamiarze bezpośrednim. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy osoba nie jest pewna, czy jej związek małżeński nadal trwa czy też ustał. Taka sytuacja może zdarzyć się, gdy jeden ze współmałżonków zaginie albo świadomie ucieknie od swojej rodziny.

Podstawa do nieważnienia małżeństwa

Zgodnie z art. 13 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego bigamia jest podstawą do unieważnienia małżeństwa. Z pozwem o unieważnienie może wystąpić każdy, kto ma w tym interes prawny, jak np. małżonkowie czy dzieci z pierwszego małżeństwa, ale także prokurator. Sąd unieważniając małżeństwo bigamiczne ustala, który z małżonków małżeństwo zawarł w złej wierze.

Dodatkowe konsekwencje

Dodatkowo małżonek niewinny może dochodzić alimentów od drugiego małżonka przez okres 5 lat od unieważnienia małżeństwa.

Spotkaliście się z bigamią w Polsce? Czy kara za ten czyn jest odpowiednia?

Poprzedni artykułZarobki we Wrocławiu
Następny artykułJaka kara za błąd w PIT?

3 KOMENTARZE

  1. Kolega z klasy zniszczyli mi życie. Najpierw jakaś jego sympatią napisała do niego list miłosny,zrobiła w nim sporo błędów, straszne pismo i podpisała się jego nazwiskiem.Matka jego list miłosny otworzyła, strasznie się zdenerwowała i powiedzia, że tego listu Zbychowi nie odda.I tak zrobila. Pytała go czy się ożenił, ale on się nie przyznał. To kazała mu się że mną ożenić.Ja miałam inne plany i wcale nie myślałam o żadnym ślubie. Najpierw pytał mnie, czy gdyby był żonaty i gdyby się rozwiódł, czy wyszlabym za niego za mąż. Odpowiedziałam mu „wiesz dobrze , że nie, dlaczego mnie l to pytasz?”.Przez jakiś czas był spokoj, ale za parę miesięcy, kolega z klasy mnie znowu odwiedził i mówi, że jego mama chciała, aby się że mną ożenił. I czy wyjdę za niego za mąż.Mialam inne plany i nie w głowie było mi małżeństwo, miałam dopiero 21 lat .Chcialam rozwijać swoje zamiłowania. Kolega z klasy ponawiał wizję małżeństwa, że szybciej się dorobimy, że on szybciej z wojska dostanie mieszkanie i czy się zgadzam,. Z początku nie dałam odpowiedzi ale w.koncu się zgodziłam. Małżeństwo to okazało się nieudane, bo mój partner wciąż mnie zdradzał z różnymi kobietami. Dzieci z tego związku się urodziły, ale malzenstwo się rozpadło. Przez byłego wojskowego przeszłam straszne rzeczy, wielokrotne przez niego przytruwanie. Pozbawił mnie wszystkiego.Wyjecbalam od przestępcy jak najdalej, na odległość 300 kilometrów. Po roku nastąpił rozwód, bez orzekania o winie. Ja nie byłam na zadnej sprawie,wydano zaocznie. Myślałam, że z wojskowym będę miała spokój, że się od niego uwolnie. Ale tak nie było ,wojskowe służby specjalne deptali mi wciąż po piętach i szukali sposobu, aby nagonic mnie do ich wojskowego oficera. Zaangażowali innych w tym również polski kler..Ja po rozwodzie chcialam unieważnic również ślub koscielny,. Pani jasnowidz powiedziała mi że były wojskowy mial przede mną ślub z inną kobietą , ale tylko cywilny. A miesiąc przed naszym ślubem były wojskowy odbierał nowy dowód osobisty, aby ukryć fakt, że już był żonaty. Były wojskowy za bigamię i za prztruwanie mnie wcale nie został ukarany.A mnie przez niego prześladowano i inwigilowano 25 lat. W USC , Sz .P. gdzie brał przede mną ślub z inną wojskowi kazali przepisac księgę, aby ukryć sprawę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Co zabrać ze sobą na tor motocyklowy?

Jeśli celem wyprawy jest zdobycie nowych...

Jak naostrzyć nóż kuchenny?

W kuchni ostry nóż to podstawa. Jeśli nóż nie jest odpowiednio naostrzony, to wtedy i komfort pracy nie jest rewelacyjny. Jeśli nóż nie kroi, ale zgniata, to oznacza, że już najwyższy czas, aby doprowadzić go do porządku.

Zobacz też

Jajka na twardo – przepis

Jajka są niezbędnym składnikiem kuchni. Dostarczają wielu składników odżywczych, są smaczne same oraz jako składnik innych potraw. Używamy ich na co dzień do panierowania, do ciast, do makaronów. Na śniadanie lub kolację możemy zrobić z nich jajecznicę, za każdym razem inną, bo jajka świetnie smakują z wędliną, boczkiem, pomidorami, kurkami, szczypiorkiem i cebulką, także z oliwkami, papryką, pomidorkami koktajlowymi...

Jak dobrać buty narciarskie dla dziecka? 5 rad

Przygotowania do nowego sezonu narciarskiego czas zacząć. Dzieci uwielbiają zabawę na stoku i szybko nabywają nowych umiejętności. Jednym z...

Jak udekorować swój dom na Święta? 5 pomysłów

Z całą pewnością różnego rodzaju dekoracje są jednym z najważniejszych elementów odpowiedzialnych za tworzenie świątecznej atmosfery w każdym domu...

Może Cię zainteresuje: