Wykrycie złodziei oraz odzyskanie skradzionych rzeczy nie jest proste. Zazwyczaj tych osób nie łapie się na gorącym uczynku. Wpadają najczęściej w chwili, gdy policja robi obławy. Kradzież określono jako przestępstwo polegające na zaborze cudzego mienia ruchomego. Do tej pory słowo zabór pozostało przy kradzieży samochodów, co absolutnie jest nieadekwatne do istoty kradzieży.

Art. 278. § 1. Kto zabiera w celu przywłaszczenia cudzą rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Zatem taką karę otrzyma osoba dokonująca zwykłej kradzieży. W zależności od sposobu jej dokonania i przedmiotów, jakie znajdą się w posiadaniu przestępcy będzie to kara pomiędzy 3 miesiącami a 5 latami pozbawienia wolności. Sąd na tej podstawie może wymierzyć karę roku pozbawienia wolności, gdyż ustawodawca tu daje możliwość czasowego określenia kary. Art. 278 podaje kary, jakie otrzyma sprawca za kradzież mniejszej wagi:

§ 3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Kodeks karny inaczej niż kodeks wykroczeń postrzega kare ograniczenia wolności. Można ją wymierzyć od miesiąca do 12 miesięcy (pomimo że 12 miesięcy to rok – nie jest możliwe orzeczenie roku kary ograniczenia wolności – takiej kary ustawodawca nie przewiduje). Kary ograniczenia wolności udziela się w miesiącach, gdzie górną granicą jest właśnie okres dwunastu miesięcy. Grzywna orzekana jest w stawkach dziennych w pierwszym etapie, następnie określa się dokładną kwotę, jaka będzie przypisana do stawki dziennej. Brany jest pod uwagę stan majątkowy i rodzinny sprawcy. Najniższa ilość stawek wynosi 10, najwyższa 540. Każda pojedyncza stawka może wynieść od 10 do 2000 tys. zł. Jak łatwo obliczyć w skrajnych przypadkach grzywna może dojść do wartości skradzionych przedmiotów.

Kodeks karny wskazuje na zastosowanie kary pozbawienia wolności, której dolna granica wynosi 3 miesiące. Co w przypadku, gdy kradzież dotyczy rzeczy bardzo małej wartości? Na to pytanie odpowiedź znajduje się w kodeksie wykroczeń. Wskazuje on, że kradzież rzeczy ruchomej do 250 zł będzie występkiem i jako taka podda się karze z tego kodeksu.

Art. 119. § 1. Kto kradnie lub przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą, jeżeli jej wartość nie przekracza 250 złotych, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Przestępstwo kradzieży jest przestępstwem na styku dwóch reżimów kodeksowych, w zależności od wartości skradzionych przedmiotów sprawca zajmie się kodeks karny albo kodeks wykroczeń, w ostatnim przypadku istnieje możliwość umorzenia postępowania ze względu na społecznie niską szkodliwość czynu.

Jak oceniacie przepisy dotyczące tej kwestii? Czy takie prawo jest sprawiedliwe?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPozew o naruszenie dóbr osobistych – jak napisać?
Następny artykułJak napisać skargę do PIP?

Joanna Kurylonek - ukończyła studia na kierunku prawo na Uniwersytecie Śląskim. Specjalizuje się w prawie cywilnym (w tym kodeks rodzinny i opiekuńczy z najnowszymi jego zmianami), prawie administracyjnym i prawie pracy. Uczestniczyła w tworzeniu umów dla PKN Orlen, firmy Zielona Budka i Kompanii Piwowarskiej S.A. Podpisywała umowy z kontrahentami z Emiratów Arabskich i Australii. Wygrywała sprawy prowadzone przeciwko ZUS-owi oraz ENION S. A. Jest również informatykiem programistą.

Nasz specjalista o sobie:

Jako prawnik przyzwyczajony do ciągłej walki, jestem osobą wytrwałą i cierpliwą. Na szczęście pozostałam pogodnym człowiekiem. Poza salą sądową, czas spędzam czytając książki, najczęściej literaturę fantasy. Interesuję się psychologią i piszę wiersze, co pozwala mi się wyciszyć i oderwać od rzeczywistości. Kocham podróżować omijając turystyczne szlaki. Trafiam na ciekawych i życzliwych mi ludzi, z którymi kontakt bardzo sobie cenię.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here