Wycena działki najczęściej jest wyceną mającą na celu określenie wartości rynkowej działki. Wartość rynkową ocenia się, gdy działka jest lub może być przedmiotem obrotu – może zostać sprzedana, odziedziczona, wydzierżawiona itp.1 Rzeczoznawca prowadzący wycenę, musi szczegółowo określić czynniki wpływające na wartość nieruchomości. Najczęściej jest stosowane podejście porównawcze do wyceny nieruchomości, które opiera się na założeniu, że wartość działki odpowiada cenom, jakie uzyskano za nieruchomości podobne, które były już przedmiotem obrotu rynkowego.2 Skorzystanie z tego modelu wyceny jest uzasadnione, gdy znane są ceny i cechy nieruchomości podobnych do nieruchomości wycenianej.

Rzeczoznawca wybiera najbardziej optymalny model wyceny, który uzależniony jest od tego, czemu służy – czy zamawia ją właściciel, który chce sprzedać działkę czy też na polecenie sądu, np. w sprawach o zniesienie współwłasności, podział majątku wspólnego małżonków, dział spadku itp. lub organów podatkowych, które kwestionują wysokość podatku zapłaconego z związku z nabyciem czy sprzedażą działki. Jeżeli nieruchomość ma zostać wniesiona jako wkład niepieniężny do kapitału zakładowego spółki, jej wartość również musi zostać ustalona przez rzeczoznawcę majątkowego.

Rzeczoznawca majątkowy to osoba fizyczna, która posiada uprawnienia zawodowe w zakresie szacowania nieruchomości. Dokonana wycena musi być obiektywna – rzeczoznawca majątkowy nie może ulegać sugestiom stron, zainteresowanych wynikiem wyceny. Oprócz wyceny nieruchomości, rzeczoznawca majątkowy może dokonać:
– opracowania czy ekspertyzy rynku nieruchomości (a także doradztwa w zakresie tego rynku)
– opracowania efektywności inwestowania
– opracowania dotyczącego skutków finansowych uchwalenia lub zmiany planów miejscowych
– ekspertyzy związanej z oznaczaniem odrębnej własności lokali
– opracowania bankowo-hipotecznej wartości nieruchomości
– określania wartości nieruchomości na potrzeby indywidualnego inwestora
– opracowania wyceny nieruchomości jako środków trwałych jednostek podlegających przepisom ustawy o rachunkowości3

Rzeczoznawca majątkowy może prowadzić we własnym imieniu działalność gospodarczą (jednoosobowo) lub w ramach spółki osobowej, zajmującej się szacowaniem nieruchomości. Może także być zatrudniony jako pracownik (na podstawie stosunku pracy) lub umowy cywilnoprawnej przez podmiot zajmujący się działalnością gospodarczą w zakresie szacowania nieruchomości.4 Ponadto, rzeczoznawca majątkowy może zostać powołany przez sąd w charakterze biegłego, który na potrzeby określonego postępowania sądowego dokona wyceny nieruchomości.

Aby zyskać uprawnienia rzeczoznawcy majątkowego, osoba fizyczna nie może być karana, musi mieć pełną zdolność do czynności prawnych, musi mieć ukończone wyższe studia magisterskie oraz – dodatkowo – studia podyplomowe z zakresu wyceny nieruchomości. Ponadto, zanim zdobędzie się uprawnienia rzeczoznawcy majątkowego, należy odbyć praktykę zawodową przy wycenie nieruchomości oraz zakończyć z pozytywnym wynikiem postępowania kwalifikacyjne, w tym egzamin dający uprawnienia w zakresie szacowania nieruchomości.

Czy mieliście jakieś problemy z wyceną działki? Czekamy na Wasze opinie!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZmiany w prawie budowlanym 2011-2012
Następny artykułZmiany w programie „Rodzina na swoim”

Ewelina Paździora – ukończyła filologię polską i prawo  na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współpracuje z  Kancelarią Adwokacką w Krakowie, zajmuje się zwłaszcza prawem cywilnym i prawem pracy. Oprócz tego specjalizuje się w prawie Unii Europejskiej. Przygotowuje się do egzaminu na aplikację adwokacką.

 

Nasz specjalista o sobie:


Polonistyka, prawo … a może jeszcze archeologia? Uwielbiam nieustanne zmiany i wyzwania. Ciągle stawiam sobie nowe cele i staram się dążyć do ich realizacji, fascynuje mnie rozwiązywanie zagadek i łamigłówek.  Połączenie wielu pasji sprawia, że interpretacja i zrozumienie prawnych problemów nie stanowi dla mnie trudności. We wszystkim co robię, staram się zachować należytą staranność, samodzielnie poszukuję odpowiedzi na trudne pytania, analizuję wszystkie możliwości.

Trochę romantyk, trochę realistka. W wolnych chwilach uciekam z dobrą książką daleko za miasto. Lubię włóczęgę po górach, amatorskie zdjęcia, nowych znajomych. Odwiedziłam z przyjaciółmi Krym, Pragę i wiele miast Europy Zachodniej. Moim marzeniem jest przejazd koleją transsyberyjską.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here