Mianem andropauzy określa się psychofizyczny stan mężczyzny świadczący o stopniowym odchodzeniu młodości. Jak wiadomo, wszelka aktywność panów niemal we wszystkich dziedzinach życia, jest związana z działaniem męskich hormonów płciowych, czyli androgenów. Z czasem organizm mężczyzny produkuje ich coraz mniej, co w widoczny sposób odbija się zarówno na wyglądzie zewnętrznym, kondycji fizycznej, jak i samopoczuciu psychicznym.

Nie ma konkretnej granicy wieku, w którym panowie przechodzą andropauzę. Tak naprawdę jest to kwestia w dużej mierze indywidualna, zależna od uwarunkowań genetycznych czy prowadzonego trybu życia, choć oczywiście wiadomo, że mówimy tu o dojrzałym okresie życia.

Andropauza - na czym polegaŹródło:Photoxpress.com

Objawy andropauzy obejmują bardzo szeroki zakres symptomów. Panowie wchodząc w ten etap zauważają zmiany w swojej fizyczności, takie jak tycie czy łysienie. Poza tym dokuczliwy staje się spadek sprawności fizycznej związany z ubytkiem tkanki mięśniowej. Oznaki te wywołują u mężczyzn niepokój, co potęguje inne objawy, czyli bezsenność czy kłopoty z koncentracją. Oczywiście najbardziej charakterystycznym symptomem andropauzy są trudności w życiu seksualnym. Mężczyźni skarżą się na problemy z erekcją i zmniejszenie libido. Kłopoty te dodatkowo potęgują ogólne dolegliwości ze strony gruczołu krokowego, czyli prostaty. Po pięćdziesiątym roku życia często ulega ona powiększeniu i powoduje zaburzenia w oddawaniu moczu. Zmiany hormonalne pociągają za sobą także zwiększone ryzyko pewnych chorób, takich jak cukrzyca czy zaburzenia krążenia.

Ze względu na wszystkie wymienione objawy, mężczyźni przechodzący andropauzę mogą czuć się nieco zagubieni w nowej dla nich sytuacji. Pomimo, że kobietom męskie narzekania często wydają się nieco przesadzone, panowie rzeczywiście przeżywają utratę kolejnych włosów czy powiększenie obwodu w pasie. Jako szczególnie dotkliwą dolegliwość oceniają oni kłopoty łóżkowe, które podważają ich męską sprawność i zdolność do erotycznego zaspokojenia partnerki. Niejednokrotnie panowie próbują podnieść swoją obniżoną samoocenę poprzez związek z dużo młodszą i atrakcyjną kobietą.

Uwaga!

Jednak mówiąc o andropauzie, trzeba mieć świadomość, że mężczyźni nie muszą biernie poddawać się wszystkim wymienionym problemom i traktować ich jako „boży dopust”. Obecnie z powodzeniem można łagodzić przebieg tego okresu na przykład przy pomocy terapii hormonalnej. Poza tym ważne są również inne czynniki, takie jak odpowiednia dieta, wysiłek fizyczny i odpowiednia relaksacja. Dlatego andropauza nie powinna wywoływać u mężczyzn paniki, gdyż wystarczy sięgnąć po właściwe metody, by spokojnie przejść przez ten nieuchronny przecież etap życia.

Gdzie szukalibyście informacji na temat zdrowia seksualnego? Podzielcie się swoją opinią.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak rozliczyć PIT-16A?
Następny artykułJaka antykoncepcja po czterdziestce?

Agnieszka Czarkowska - absolwentka Polonistyki UJ, doktorantka na tym samym wydziale. Publikowała w pracach zbiorowych, książkach i czasopismach literackich. Interesuje się literatura współczesną, filmem oraz problematyką psychologii związków partnerskich.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

W literaturze, sztuce i życiu fascynuje mnie głównie jedno – fenomen ludzkiego życia we wszystkich jego przejawach, szczególnie manifestujący się w miłości. Już Freud odkrył, że eros jest główną siłą twórczą napędzającą nasze działania. Miłość erotyczna w swoich różnorodnych odcieniach: od nieśmiałego zauroczenia po namiętny seks stanowi nie tylko naturalną dyspozycję człowieka, ale również doskonały materiał diagnostyczny, na podstawie którego można wiele powiedzieć o innych dziedzinach naszego życia: kondycji duchowej, a także zdrowiu fizycznym. Dlatego myślę, że warto to zjawisko zgłębiać wciąż na nowo i odkrywać w nim własne coraz to inne oblicze.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here