Po czterdziestym roku życia z powodzeniem można stosować środki hormonalne, takie jak pigułki czy plastry, jednak należy pamiętać, że w tym wieku mogą one powodować zwiększone ryzyko wystąpienia przykrych dolegliwości. Do tych najbardziej niebezpiecznych należy zwiększona krzepliwość krwi, a co za tym idzie, groźba zawału serca lub udaru mózgu.

Pigułki antykoncepcyjneŹródło: sxc.hu

Oczywiście są to skrajne przypadki, jeżeli jednak kobieta cierpi na migreny lub jest palaczką, należy poważnie wziąć pod uwagę wymienione ryzyko. Dlatego lekarze -ginekolodzy zalecają raczej wersję jednoskładnikową, zawierającą jedynie gestagen.

Jeżeli kobieta nie planuje już dzieci, może również z powodzeniem stosować metody bardziej inwazyjne o wysokiej skuteczności. Należy do nich spirala wewnątrzmaciczna, której antykoncepcyjne działanie utrzymuje się zwykle do około 5 lat. Często używa się wkładek zawierających miedź, gdyż zagęszcza ona śluz w szyjce macicy, a także ma efekt plemnikobójczy. Jeżeli zastosuje się wkładkę hormonalną, to oprócz mechanicznej blokady przed zapłodnieniem, jej skuteczność zostanie wzmocniona przez progesteron.

Jeszcze innym sposobem antykoncepcji polecanym kobietom, które nie planują już potomstwa, jest podwiązanie jajowodów. Należy jednak wiedzieć, że jest to metoda nieodwracalna i polega po prostu na trwałej sterylizacji. Podobnemu zabiegowi, polegającemu na przecięciu nasieniowodów, mogą się również poddać panowie. Wazektomia polega na chirurgicznym pozbawieniu mężczyzny płodności.

Jeżeli jednak partnerzy nie chcą decydować się na radykalne metody antykoncepcji, oczywiście po czterdziestym roku życia dobrze sprawdzają się również tradycyjne sposoby kontrolowania płodności, takie jak prezerwatywa czy środki plemnikobójcze.

KondomyŹródło: sxc.hu

Wiele par, dla których ważne jest naturalne podejście do kwestii cielesności, stosuje kombinację naturalnych sposobów zapobiegania ciąży, czyli metodę termiczno-objawową, polegającą na obserwacji śluzu i codziennym pomiarze temperatury. Skuteczność tego typu kontroli płodności zależy przede wszystkim od doświadczenia. Dlatego dojrzali kochankowie orientujący się w zasadach jej stosowania, z powodzeniem wykorzystują ją w swoim życiu seksualnym.

Uwaga!

Najważniejsze, aby metoda antykoncepcji nie kolidowała z codziennym trybem życia i umożliwiała uprawianie spontanicznego seksu.

Gdzie szukalibyście porady na temat zdrowia seksualnego? Podzielcie się swoją opinią.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułAndropauza – objawy, przebieg
Następny artykułJak podtrzymać namiętność w związku?

Agnieszka Czarkowska - absolwentka Polonistyki UJ, doktorantka na tym samym wydziale. Publikowała w pracach zbiorowych, książkach i czasopismach literackich. Interesuje się literatura współczesną, filmem oraz problematyką psychologii związków partnerskich.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

W literaturze, sztuce i życiu fascynuje mnie głównie jedno – fenomen ludzkiego życia we wszystkich jego przejawach, szczególnie manifestujący się w miłości. Już Freud odkrył, że eros jest główną siłą twórczą napędzającą nasze działania. Miłość erotyczna w swoich różnorodnych odcieniach: od nieśmiałego zauroczenia po namiętny seks stanowi nie tylko naturalną dyspozycję człowieka, ale również doskonały materiał diagnostyczny, na podstawie którego można wiele powiedzieć o innych dziedzinach naszego życia: kondycji duchowej, a także zdrowiu fizycznym. Dlatego myślę, że warto to zjawisko zgłębiać wciąż na nowo i odkrywać w nim własne coraz to inne oblicze.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here