Warto znać najczęstsze choroby oczu oraz ich objawy, ponieważ szybka diagnoza i leczenie pozwolą na zachowanie dużej szansy całkowitego wyleczenia lub zatrzymania choroby w jej początkowej fazie.

Wady wzroku – niewyraźne widzenie

Zmiany w jakości widzenia to często naturalny proces związany ze starzeniem się organizmu. Mogą jednak być powodowane także przez inne czynniki. Zazwyczaj korygowane są przez odpowiednio dobrane okulary lub soczewki kontaktowe.

Krótkowzroczność, zwana także miopią, wiąże się z zaburzeniami widzenia przedmiotów, które znajdują się daleko, są one rozmyte lub zamglone. Dodatkowo przedmioty znajdujące się blisko widziane są jakby były oddalone nawet o metr. Dalekowzroczność, zwana także nadwzrocznością, polega na wyraźnym widzeniu przedmiotów oddalonych i niewyraźnym widzeniu obiektów w bezpośrednim otoczeniu.

Astygmatyzm jest niezwykle powszechny. W przypadku tego schorzenia może występować zarówno krótkowzroczność jak i dalekowzroczność. Przedmioty są niewyraźne, często zniekształcone, zazwyczaj wyglądają tak z każdej odległości.

Prezbiopia wiąże się ściśle z wiekiem pacjenta, pojawia się średnio po ukończeniu 50 roku życia. Jednymi z objawów jest niewidoczność małych przedmiotów w złym oświetleniu. Wywołuje bóle głowy oraz szybkie męczenie się oczu.

W powyższych przypadkach konieczna jest korekcja wzroku okularami lub soczewkami. Często laserowa operacja pomaga pozbyć się wady wzroku. Aby zapobiec tym schorzeniom należy czytać korzystając z odpowiedniego oświetlenia. Dla osób, które dużo czasu spędzają przed komputerem wskazane są okulary z ochronnym filtrem.

Zaczerwienienie oczu

Czerwone oczy mogą pojawić się na skutek wielu czynników. Zazwyczaj schorzenie to jest chwilowe i szybko mija po zapuszczeniu łagodzących kropli. Wśród przyczyn wywołujących tę dysfunkcję zalicza się zmęczenie, noszenie soczewek: niedopasowanych, źle pielęgnowanych, wykonanych z materiałów wywołujących nadwrażliwość. Zaczerwienienie może być także wywołane alergią lub niedostatecznym dotlenieniem oczu.

Aby uniknąć czerwonych oczu należy dbać o higienę snu oraz ściśle przestrzegać instrukcji dotyczących pielęgnacji soczewek i czasu ich noszenia.

Suche oczy

Praca przy komputerze bez okularów ochronnych lub monitorze, nie posiadającym filtra ochronnego, kurz, pył, wiatr, a nawet klimatyzacja i nadmierne ogrzewanie podrażniają oczy i wywołują uczucie suchości. Aby przeciwdziałać suchości oczu należy ograniczać wpływ negatywnych czynników i używać dobrej jakości kropli nawilżających. Dobre efekty daje też częste mruganie, które reguluje poziom nawilżenia.

Alergie oczu

Najczęstszą chorobą wywołaną przez jednostki uczulające jest alergiczne zapalenie spojówek. Stanowi ono reakcje na pyłki, futro, kurz, pleśń, etc. Kiedy alergen, na który jesteśmy uczuleni, dostaje się do oczu, następuje stan zapalny tkanki pokrywającej wnętrze powieki. Alergie oczu nie są zaraźliwe.

Jaskra

Jaskrę wywołuje niezdolność oka do regulacji wewnętrznego ciśnienia, której konsekwencją może być uszkodzenie nerwów umiejscowionych za gałką oczną. Konieczne jest wczesne wykrycie i leczenie tej choroby, ponieważ w innym przypadku może prowadzić do ślepoty.

Często osoby, które cierpią na jaskrę nie odczuwają żadnych objawów, dlatego konieczne są coroczne badania wzroku, dzięki którym możemy wykryć chorobę we wczesnym stadium i zapobiec nieodwracalnym zmianom. Warto pamiętać także o tym, że w wielu przypadkach jaskra jest dziedziczna, zatem absolutnie konieczne są regularne kontrole w przypadku osób, w których rodzinie występują zachorowania na tę dysfunkcję wzroku.

Zaćma

Zwana jest także kataraktą. Choroba ta polega na zmętnieniu soczewki oka. Najczęściej diagnozowana jest u osób w wieku senioralnym, lecz w tym przypadku także istotne są uwarunkowania genetyczne, które prowadzą do zachorowań także ludzi w młodym wieku.

Chorzy na zaćmę widzą w sposób zamglony. Dodatkowo oślepia je bardziej intensywne światło, przez co nie mogą prowadzić samochodu nocą. W tym przypadku konieczny jest zabieg chirurgiczny, który zastępuje naturalną soczewkę syntetyczną soczewką z plastiku.

Aby zapobiegać występowaniu zaćmy, konieczna jest ochrona oczu przed promieniowaniem UV, które przyspiesza rozwój choroby. Należy zatem kupować okulary przeciwsłoneczne wyłącznie z filtrem UV. Korzystając z solarium wskazane jest zakładanie okularów ochronnych.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here