W okolicach między żebrami i przeponą, a kością łonową bóle brzucha występują często i mogą mieć różne przyczyny. Zazwyczaj nie stanowią poważnej choroby, każdemu z nas zdarza się doświadczyć tej dolegliwości. Bóle być spowodowane także poważniejszymi przyczynami niż niestrawność, na przykład dysfunkcją organów znajdujących się w jamie brzusznej. Najważniejsze narządy i organy znajdujące się w tej części ciała, to: żołądek, wątroba, śledziona, jelito cienkie, jelito grube i trzustka.

Czasem ból brzucha może być spowodowany problemem nie związanym z narządami znajdującymi się w jamie brzusznej, ale umieszczonymi w jej pobliżu, jak na przykład nerki, jajniki czy dolne części płuc. Z kolei może też dojść do takiej sytuacji, kiedy chory odczuwa ból w innych okolicach, niż brzuch, choć dolegliwość jest związana z narządem jamy brzusznej (na przykład zapalenie trzustki może być odczuwane jako ból w okolicy pleców).

Ból brzucha może być spowodowany zapaleniem, na przykład wyrostka robaczkowego czy okrężnicy. Może być też powodem niedrożności jelit czy powiększeniem organu ( na przykład wątroby) lub jego niedokrwieniem. Ból brzucha może jednak wystąpić jako nie związany z zapaleniem, powiększeniem organu czy niewystarczającym dostarczeniem krwi do organu. Może też być związany z zespołem nadwrażliwości jelita grubego, chorobą o nie do końca znanych przyczynach, związaną z zaburzeniami funkcjonowania jelita grubego. Może też wskazywać na problem ze zgagą czy wrzodami żołądka.

Ból brzucha może być również związany z bólami menstruacyjnymi lub z narządami rozrodczymi.

Najczęstszym powodem bólu brzucha jest niestrawność. Można jej przeciwdziałać domowymi sposobami oraz racjonalnym odżywianiem się. Należy zrezygnować z jedzenia w fast foodach, odłożyć chipsy i słodycze na bok. Jeść o ustalonych porach dnia, regularnie, spokojnie przeżuwając każdy kęs. Jedzenie w pośpiechu może tylko zintensyfikować dolegliwości. Nie jedz zbyt często potraw smażonych w głębokim oleju czy bardzo pikantnych. Jedz więcej zdrowych pokarmów, warzyw owoców, zup, ryb. Pamiętaj, że lepiej odmówić sobie czasem ciężkostrawnego jedzenia, niż świadomie pogarszać kondycję swojego żołądka.

Uwaga!

W przypadku dokuczliwego bólu lub nawet tego mniej intensywnego, ale ciągłego czy pojawiającego się często, skonsultuj się jak najszybciej z lekarzem. Najczęściej bolący problem można szybko zażegnać z pomocą lekarską, a przynajmniej zapobiec jego dalszemu rozwojowi.

Znacie inne sposoby na zapobieganie bólom brzucha? Podzielcie się nimi w komentarzach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here