Zdarza się przecież, że jesteśmy tak zabiegane, że po prostu zapomnimy o wzięciu pigułki. W takim przypadku przede wszystkim nie należy popadać w panikę. Nie każde pominięcie tabletki grozi od razu zajściem w ciążę. Prawdopodobieństwo poczęcia dziecka jest związane po pierwsze z czasem, jaki upłynął od przyjęcia ostatniej pigułki oraz z tygodniem, w którym owo pominięcie nastąpiło.

Jeżeli kobieta przyjmie pominiętą tabletkę do 12 godzin od poprzedniej dawki, nic się nie stanie. Należy jednak koniecznie wziąć tę pigułkę, nawet jeśli oznaczałoby to konieczność połknięcia dwóch dawek jednocześnie. Problem pojawia się jednak po upływie 12 godzin. Największe niebezpieczeństwo zajścia w ciążę istnieje w pierwszym i ostatnim (czyli trzecim) tygodniu przyjmowania pigułek. Ważne jest tu także to, czy w tygodniu, który poprzedzał pominięcie tabletki, kobieta uprawiała seks.

Jeśli zatem dziewczyna zapomni przyjąć tabletkę w pierwszym tygodniu cyklu, a kilka dni wcześniej kochała się z partnerem, powinna udać się do lekarza, gdyż może być w ciąży. Jeżeli jednak nie uprawiała seksu w tygodniu poprzedzającym, może nadal brać tabletki przy czym przez 7 dni musi pamiętać o stosowaniu innych metod antykoncepcji (np. prezerwatywie). Jeśli natomiast kobieta zapomni wziąć tabletkę w ostatnim tygodniu ich przyjmowania, wtedy pod warunkiem, że nie było okazji do poczęcia, możliwe są dwie metody postępowania, aby zachować antykoncepcyjną skuteczność. Pierwsza to przyjąć pominiętą dawkę, dokończyć opakowanie, a następnie nie robić tygodnia przerwy, ale w 22 dniu rozpocząć nowy zestaw. Sposób drugi polega na odstawieniu reszty tabletek i zrobieniu siedmiodniowej przerwy. Po tym okresie należy rozpocząć nowe opakowanie.

Natomiast jeśli pominięcie pigułki będzie miało miejsce w drugim tygodniu brania tabletek, należy jak najszybciej przyjąć pominiętą dawkę i następnie kontynuować normalnie 21-dniowy cykl. Oczywiście chodzi tu tylko o pominięcie jednej tabletki. Jeżeli będzie ich bowiem dwie lub więcej, istnieje poważne ryzyko ciąży i należy w każdym takim przypadku skontaktować się z lekarzem.

Gdzie szukalibyście informacji dotyczących życia intymnego? Podzielcie się swoją opinią.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak karmić psa?
Następny artykułWspólne zainteresowania w związku

Agnieszka Czarkowska - absolwentka Polonistyki UJ, doktorantka na tym samym wydziale. Publikowała w pracach zbiorowych, książkach i czasopismach literackich. Interesuje się literatura współczesną, filmem oraz problematyką psychologii związków partnerskich.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

W literaturze, sztuce i życiu fascynuje mnie głównie jedno – fenomen ludzkiego życia we wszystkich jego przejawach, szczególnie manifestujący się w miłości. Już Freud odkrył, że eros jest główną siłą twórczą napędzającą nasze działania. Miłość erotyczna w swoich różnorodnych odcieniach: od nieśmiałego zauroczenia po namiętny seks stanowi nie tylko naturalną dyspozycję człowieka, ale również doskonały materiał diagnostyczny, na podstawie którego można wiele powiedzieć o innych dziedzinach naszego życia: kondycji duchowej, a także zdrowiu fizycznym. Dlatego myślę, że warto to zjawisko zgłębiać wciąż na nowo i odkrywać w nim własne coraz to inne oblicze.

 

 

1 KOMENTARZ

  1. Tak..pod butem Watykanu nie da sie zyc….stad tyle Polaków emigruje

    uczestniczyć corke jezyk ów I wywala my z tego polega katol bajzlu dla Opus dei za rok

    und Tschüß

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here