Uwzględniając przyczyny wystąpienia anemii dzielimy ja na:
1.niedokrwistość pokrwotoczną – będąca efektem, jak sama nazwa wskazuje, utraty dużej ilości krwi
2.niedokrwistość, której przyczyną jest zmniejszone wytwarzanie krwinek czerwonych oraz anomalie związane z wytwarzaniem hemoglobiny
3.niedokrwistość wynikająca ze skróconego czasu życia krwinek czerwonych

Inne przyczyny anemii:
– uwarunkowania genetyczne
– przebyte urazy i choroby (niewydolność nerek, cukrzyca, nowotwór)
– uboczne działanie leków
– deficyt witamin w organizmie spowodowany np. chemoterapią
– obfite, długie miesiączki

Aby skutecznie wyleczyć anemię musi być ona dobrze zdiagnozowana. Oprócz badań krwi, dotyczących poziomu krwinek i hemoglobiny, lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem oraz zleca inne badania krwi. W 80% przypadków niedokrwistość jest wynikiem niewłaściwej diety (niedobór żelaza). Wcześnie wykryta anemia ma lekki przebieg i jest łatwiejsza do wyleczenia. Jeśli zaniedba się to może przybrać ostrzejszą formę a nawet zacząć stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. Dieta odgrywa bardzo ważną rolę w skuteczny leczeniu jak i profilaktyce anemii. Należy więc spożywać produkty takie jak:
– jajka
– zielone warzywa
– suszone owoce czerwone mięso i drób
– rośliny strączkowe
– pić kakao jak i soki z marchwi i buraków

Do najczęstszych objawów anemii należą: bladość skóry – w tym bladość śluzówki jamy ustnej, ogólne osłabienie i zmęczenie, często występujące bóle głowy i mroczki przed oczami, wypadanie włosów, problemy z koncentracją, utrata apetytu a w zaawansowanym stadium anemii – kołatanie serca, duszność, zaburzenia układu nerwowego.

Dlaczego szukacie takich informacji? Czy okazały się pomocne?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułAlkoholizm – objawy
Następny artykułObjawy anoreksji

Joanna Rayzacher - skończyła studia socjologiczne i dziennikarskie. Pracowała w portalach zajmujących się tematyką kobiecą, związaną z pielęgnacją ciała i wizażem (m.in.: kobiety.pl), czasopismach (m.in.: "Moda&Styl", "Dzieciaki") oraz w radiu. Od 2009 roku współpracuje z magazynem "Pro-KREACJA" i zajmuje się projektami społecznymi w fundacji "Dbam o Zdrowie".

Nasz specjalista pisze o sobie:

Zawsze lubiłam obserwować ludzi, interesowało mnie co mówią i myślą, także co mogą zrobić, aby czuć się lepiej.

Praktyki dziennikarskie odbyłam w portalu Rossnet.pl, zajmującym się tematyką dotyczącą urody oraz zdrowia. W przeszłości współpracowałam (przez kilka lat) z pismem „Moda&Styl”, gdzie pisałam artykuły dotyczące tematyki lifestylowej (na przykład artykuł o subkulturze lolit), jak również przeprowadzałam wywiady, m.in.: rozmowę z projektantem mody - Wojtkiem Dziedzicem oraz twórcą nowatorskich projektów designerskich - Tomkiem Rygalikiem.

W piśmie „Dzieciaki” byłam autorką artykułów dotyczących diagnoz problemów społecznych oraz sposobów ich rozwiązania (przemoc w rodzinie, tolerancja), jak również problemami zdrowotnymi (ciąża, wcześniaki, anomalie). W portalu Kobiety.pl. pisałam m.in.: reportaże o popularności lumpeksów, eseje o atrakcyjności fizycznej, kulturze masowej, dandyzmie oraz felietony.

Obecnie współpracuję z magazynem „Pro-KREACJA”. Zawodowo jestem związana z Fundacją „Dbam o Zdrowie”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here