Żylaki to efekt stałego rozszerzenia żył. Są częstym schorzeniem układu krwionośnego. Powstają znacznie częściej u kobiet niż u mężczyzn. Występują w kończynach dolnych oraz okolicach odbytu (hemoroidy) i w przełyku, a także – chociaż rzadziej – w macicy, pochwie oraz w pęcherzu moczowym. Na początku widoczne są przebarwienia żył oraz pogrubienia przez powłokę skórną, z czasem pojawia się ból oraz uczucie ciężkości spowodowane zbyt długim staniem. Następnie widoczne jest pojawienie się dużych kłębów żylnych, a także bóle, skurcze i obrzęki. Nieleczone żylaki powodują ból, pomimo odpoczynku w pozycji leżącej oraz krwotoki i skrzepliny.

Żylaki powstają w wyniku słabej wytrzymałości ścianek żył w stosunki do ciśnienia krwi. Chodzi tu o wszystkie czynniki, które powodują wzrost ciśnienia oraz osłabienie ścianek żył. Na leczenie żylaków wpływa stopień ich zaawansowania – należy dokonać prawidłowego wyboru leczenia, aby dodatkowo nie zaszkodzić pacjentowi.

Powinno się stosować maści oraz żele, które pomagają w zmniejszeniu obrzęków i osłabiają uczucie ciężkości, a także masaże.

Pomimo tego, że żylaki są jednym z przeciwwskazań do masażu, masaże są bardzo pomocne w ich leczeniu. Należy, oczywiście, uprzednio skonsultować się z lekarzem, aby nie doszło do uszkodzeń. Kiedy żylaki są w początkowej fazie rozwoju, poprzez masaż można ograniczyć ich rozrost. Najlepiej, jeśli masaż wykonywany jest przed miesiączką (u kobiet).

Zabieg taki wykonywany jest za pomocą środków poślizgowych, dzięki którym nie dochodzi do przetarcia powierzchni skóry, a także ułatwia to masowanie. Dzięki masażowi następuje wzmocnienie układu żylnego, poprawia się także krążenie układu limfatycznego oraz krwionośnego. Krew łatwiej krąży po ciele, stawia mniejszy opór. Następuje dostarczenie tlenu i odżywienie tkanki masowanej, a także wzmacnia się proces przemiany materii. Masaż zmniejsza bądź zupełnie niweluje obrzęki.

Zabieg powinien być stosowany z odpowiednią częstotliwością, dopasowaną do indywidualnych potrzeb osoby chorej. Stan chorego oraz jego odczucia względem masażu decydują o tym, jak często można go wykonywać. Najczęściej stosowany jest on od 2 do 3 razy w tygodniu. Dodatkowo chory powinien wspomagać się wspomnianymi żelami bądź maściami.

Próbowaliście kiedyś masażu w walce z żylakami? Z jakim skutkiem? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułEndermologia – co to, działanie, przeciwwskazania
Następny artykułCo to jest Assessment Center?

Monika Paluch – posiada wykształcenie plastyka w zakresie specjalności: reklama wizualna. W roku 2007 uzyskała dyplom technika masażysty. Posiada kilkuletnie doświadczenie zawodowe, które zdobyła w szpitalach oraz salonach masażu. Obecnie kształci się na kierunku technika kosmetycznego. Nie rezygnuje jednak z dalszego poznawania nowych technik masażu i wzbogacania zdobytej  dotychczas wiedzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here