Niestety mało kto zdaje sobie sprawę, że zjedzenie uzieranych grzybów może skończyć się tragicznie. Obecnie jest tak dużo różnych rodzajów grzybów, bardzo podobnych do siebie, z których część może być trująca. Nawet “zawodowy” grzybiarz może mieć problemy z rozpoznaniem poszczególnych gatunków grzybów.

Przy zatruciach grzybami może wystąpić okres bezobjawowy, następnie pojawiać się mogą nudności, wymioty, biegunki, kolka, zawroty głowy, osłabienie, rozszerzenie lub zwężenie źrenic, duszność, ślinotok, łzawienie, pobudzenie psychoruchowe. Rodzaje występujących objawów zależą od gatunku grzyba, jaki spowodował zatrucie. Bardzo ważna, a w wielu przypadkach decydująca jest pierwsza pomoc, której może udzielić każdy, zanim przyjedzie pogotowie. W przypaku zatrucia grzybami, pierwsza pomoc polega na wywołaniu wymiotów. Należy zabezpieczyć wymiociny, które będą poddane badaniom mykologicznym.

Badania te wykażą, jaki grzyb spowodował zatrucie. Chory musi jak najszybciej znaleźć się w szpitalu pod opieką lekarską. Dodatkowo, leczona jest nie tylko osoba, u której wystąpiły objawy zatrucia, ale wszyscy, którzy jedli te grzyby.

zatrucie pierwsza pomocmorguefile.com

Niestety niektóre grzyby wywołują zatrucia śmiertelne, dlatego tak ważne jest dokładne sprawdzenie grzybów, skonsultowanie naszych podejrzeń ze znawcą w tej dziedziie. W żadnym przypadku nie można segregować grzybów na jadalne i trujące, porownując je z ilustracjami w altasie i ich opisem.

W przypadku, gdy dojdzie do zatrucia grzybami, pierwsza pomoc, udzielona przez świadków całego zdarzenia, często rodzinę, może uratować choremu życie. Nie jest to nic trudnego, a może mieć ogromne znaczenie.

Zbieracie grzyby? Znacie się na tym wystarczająco dobrze czy bardzo dobrze? Znacie zasady udzielania pierwszej pomocy? Podzielcie się doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZatrucie grzybami – objawy
Następny artykułJak uniknąć przeziębienia w ciąży?

Magdalena Solarz - studentka IV roku farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Interesuje się tenisem ziemnym, była zawodniczka Polskiego Związku Tenisowego. Ukończyła kurs wychowawców kolonijnych, wielokrotnie była wychowawcą i pomocnikiem instruktora tenisa ziemnego na obozach tenisowo-tanecznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here