Po zebraniu grzybów, same je przebierają i identyfikują grzyby trujące, które odrzucają. Często jednak także wśród grzybów według nas nietrujących znajdują się te niezpieczne dla zdrowia. Obecnie występuje tak wiele rodzajów grzybów, często podobnych do siebie, które bardzo trudno dobrze rozpoznać.

Zdarza się, że nawet doświadczeni grzybiarze popełniają blędy. Znane są takie przypadki zatruć grzybami, które sa zbierane i przebierane przez doświadczonych grzybiarzy. Wynika z tego, że spożywanie grzybów, zawsze niesie za sobą ryzyko zatrucia. Objawy zatrucia grzybami są bardzo zróżnicowane. Zależa one rodzaju substancji toksycznych występujących w określonym grzybie trującym, a tym samym od gatunku grzyba, który będzie przyczyną zatrucia, a także od wieku pacjenta i jego stanu zdrowia. Nasilenie tych objawów zależy również od ilości grzybów, jaka zostanie zjedzona.

W przypadku zatrucia muchomorem sromotnikowym występuje charakterystyczny okres trwający 6 do 12 godzin, w którym nie występują żadne objawy. Po tym czasie pojawiają się zaburzenia żołądkowo- jelitowe(bóle brzucha, biegunki, nudności, wymioty). W tym czasie następuje także spadek ciśnienia tętniczego krwi i silne odwodnienie organizmu. Chory powinien być hospitalizowany. Po 1- 2 dobach obserwowana jest znaczna poprawa stanu zdrowia, a następnie chory wkracza w trzecią fazę zatrucia- wątrobową. Przebieg tej fazy uzależniony jest od ciężkości zakażenia.

Przy zatruciu muchomorem czerwonym, głównie występujące objawy dotyczą układu nerwowego- halucynacje i pobudzenie. Poza tymi objawami występują zaburzenia żołądkowo- jelitowe- wymioty, nudności, biegunki, a po 2- 3 dobach- zaburzenia wdzienia, łzawienie, ślinotok, hipertermia, wzmożona potliwość, bradykardia.

Jeśli po zjedzeniu potrawy z grzybów, zauważymy u siebie jakiekolwiek objawy, należy natychmiast zgłosić się do lekarza, gdyż mogą być one spowodowane spożyciem grzybów trujących.

Zbieracie grzyby? Znacie się na tym wystarczająco dobrze czy bardzo dobrze? Znacie zasady udzielania pierwszej pomocy? Podzielcie się doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułLaserowa korekta wzroku – na czym polega?
Następny artykułZatrucie grzybami – pierwsza pomoc

Magdalena Solarz - studentka IV roku farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Interesuje się tenisem ziemnym, była zawodniczka Polskiego Związku Tenisowego. Ukończyła kurs wychowawców kolonijnych, wielokrotnie była wychowawcą i pomocnikiem instruktora tenisa ziemnego na obozach tenisowo-tanecznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here