Leczenie to wykorzystuje laser excimerowy, który emituje wiązkę promieniowania ultrafioletowego o długości fali 193 nanometry. Wiązka ta emitowana jest w sopsób pulsacyjny. Laser excimerowy podłączony jest i kontrolowany przez komputer. Zabieg przy użyciu tego lasera prowadzi do zmiany krzywizny rogówki. Promieniowanie, którego źródłem jest laser powoduje zniszczenie połączeń między poszczególnymi cząstkami, budującymi tkankę. Skutkiem tego jest zniszczenie małej warstwy rogówki. Złuszczona rogówka jest mikroskopijnej grubości. Tym samym następuje zmiana krzywizny rogówki, co prowadzi do polepszenia widzenia.

Przed wykonaniem takiego zabiegu potrzebne jest wykonanie serii badań, które mogą zakwalifikować chorego do laserowej korekty wzroku lub nie. Istnieją liczne przeciwwskazania do wykonania tego zabiegu. Należą do nich: wiek poniżej 20 roku życia, inne choroby oczu- zaćma, jaskra, aktywne stany zapalne oczu, zmiany w obrębie siatkówki u diabetyków, inne choroby towarzyszące- nowotworowe, psychiczne, choroby tarczycy, kobiety w ciąży, karmiące, kobiety, które planują ciąże w ciągu najbliższych 6 miesięcy. Przeciwwskazaniem jest także gwałtowny postęp określonej wady wzroku, która miała być leczona metodą laserową.

korygowanie wzrokumorguefile.com

Laserowa korekta wzroku jest często wykorzystywana w leczeniu różnego rodzaju wad, jednak nie ma ona zastosowania w przypadku pogorszenia widzenia, które nie jest wynikiem zmian patologicznych, ale związane jest ze zmianami fizjologicznymi, które zachodzą w organizmie, wraz z wiekiem.

Laserowa korekta wzroku niewątpliwie jest wielkim osiągnięciem, chorzy wiążą z nią wielkie nadzieje. Warto więc regularnie wykonywać badania okulistyczne, aby w razie jakiejkolwiek wady wzroku, możliwe było jej efektywne leczenie.

Myśleliście o laserowej korekcie wzroku? Jaką macie wadę? Myślicie, że warto? Podzielcie się opiniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułAstygmatyzm – leczenie
Następny artykułZatrucie grzybami – objawy

Magdalena Solarz - studentka IV roku farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Interesuje się tenisem ziemnym, była zawodniczka Polskiego Związku Tenisowego. Ukończyła kurs wychowawców kolonijnych, wielokrotnie była wychowawcą i pomocnikiem instruktora tenisa ziemnego na obozach tenisowo-tanecznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here