Prowadzenie domu Jak usunąć plamy z rdzy?

Jak usunąć plamy z rdzy?

-

Pierwszą i naczelną zasadą jest to, by nie używać do takich plam żadnych wybielaczy. Chlor przereaguje z żelazem i odbarwienie nie tylko się utrwali, ale i nabierze wyrazistszego koloru.

1. Przed rozpoczęciem odplamiania.

Jeśli na tkaninie są resztki rdzy, postaraj się je usunąć, na przykład za pomocą miękkiej szczoteczki.

2. Odplamianie ekologiczne.

Na zaplamione miejsce wyciśnij sok z cytryny lub skrop je białym octem spirytusowym. Wilgotne miejsce posyp solą, po czym zostaw całość na 24 godziny. Pamiętaj jednak, że plama powinna być przez cały czas wilgotna, dlatego co jakiś czas dolej nieco soku lub octu. Po upływie doby osusz plamę dokładnie ręcznikiem papierowym. Pocieranie jej mogłoby uszkodzić włókna materiału, dlatego ręcznik lepiej jest przyciskać mocno miejsce koło miejsca. Bardzo dokładnie wypłucz zaplamione miejsce zimną wodą. Jeśli plama jest nadal widoczna, spróbuj powtórzyć całą procedurę.

3. Odplamianie gotowym preparatem.

W handlu dostępne są specjalne odplamiacze wywabiające rdzę z materiałów. One również zawierają kwas, są jednak dodatkowo wzbogacone składnikami ułatwiającymi pozbycie się plamy. Jeśli więc domowy sposób zawiódł, możesz po nie sięgnąć, jednak pamiętaj, że plamy utrwalonej przez ciepło (np. w suszarce bębnowej) lub wybielacz nawet owe preparaty nie będą w stanie pokonać.

4. Fałszywy alarm.

Niektóre plamy przypominają barwą plamy z rdzy, jednak pochodzą z innych źródeł – mogą być śladami po karmelu czy preparatach kosmetycznych. Jeśli więc nie masz pewności, czy to rdza, spróbuj dowiedzieć się, skąd mogą pochodzić i zastosuj odpowiednie środki zaradcze.

5. Meble i dywany

Jeśli usuwasz plamy z mebli tapicerowanych, dywanów lub innych przedmiotów, których nie da się wypłukać pod bieżącą wodą, przygotuj napełniony czystą, zimną wodą spryskiwacz do kwiatów i ręczniki papierowe. Najpierw odsącz z plamy kwas z solą, a następnie obficie spryskaj zaplamione miejsce czystą wodą. Odciśnij wilgoć za pomocą papierowych ręczników, po czym powtórz całą procedurę 3-4 razy.

Zdarzyło Wam się odkryć na ubraniach rdzawe plamy? Jak sobie z nimi poradziliście?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak napisać zażalenie na tymczasowe aresztowanie?

Tymczasowe aresztowanie ma zabezpieczać prawidłowy przebieg procesu, który może zostać udaremniony przez pozostającego na wolności przestępcę. Tyle co do idei. Zdarza się, że tymczasowe aresztowanie, które ma być środkiem wyjątkowym jest stosowane częściej niż powinno. Aby napisać zażalenie na tymczasowe aresztowanie należy najpierw przyjrzeć się przesłankom jego zastosowania - wówczas będziemy wiedzieli, czy postanowienie sądu w tej sprawie nie narusza naszych praw i jakie argumenty przywołać w zażaleniu na tymczasowe aresztowanie.

Leczenie depresji za pomocą sportu

Aktywność fizyczna wpływa korzystnie nie tylko na nasze ciało, ma także niezwykle dodatni wpływ na umysł. Dowiedziono nawet, iż uprawianie sportu pomaga w procesie leczenia zaburzeń natury psychicznej, takich jak depresja.

Zobacz też

Power commander – co to, jak działa?

W ciągu ostatnich kilku lat rozpoczęło się upowszechnianie rozwiązań stosowanych w motocyklach torowych wśród cywilnych maszyn. Niektóre rozwiązanie wchodzą do użytku dodawane do standardowego rozwiązania przez samych producentów, niektóre natomiast stanowią akcesoryjne dodatki, które można dokupić do swojego motocykla i dopasować do swoich potrzeb. Jednym z takich dodatków jest moduł Power Commander.

Na czym polega organizacja dużego eventu?

Oglądając widowiskowe eventy, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak wielki był ogrom pracy i jak różnorodne zadania mieli do...

Lampy LED – dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?

50 000 godzin! Tyle wynosi średni czas pracy żarówki LED. Oznacza to, że jedna żarówka ledowa, może pracować nieprzerwanie...

Może Cię zainteresuje: