Prawo Co grozi za jazdę bez prawa jazdy na motor?

Co grozi za jazdę bez prawa jazdy na motor?

-

Prawo jazdy jest dokumentem poświadczającym uprawienia do prowadzenia określonego typu pojazdu. Każdy kierowca – zarówno motoru, jak i innych pojazdów mechanicznych – ma obowiązek posiadania tego dokumentu w trakcie prowadzenia pojazdu. W innym przypadku podczas kontroli grozi nam kara finansowa.

Skleroza, czyli prawo jazdy leży w domu

Jeśli zatrzyma nas kontrola drogowa i nie będziemy mieli przy sobie naszego prawa jazdy (które leży w domowej szufladzie), zgodnie z kodeksem wykroczeń możemy otrzymać karę nagany lub finansową w wysokości do 250 zł. W praktyce wygląda to najczęściej tak, że musimy zapłacić 50 zł za każdy z brakujących dokumentów obowiązkowych (w tym prawo jazdy, dowód rejestracyjny, poświadczenie polisy OC).

Wielu kierowców często nie bierze ze sobą dokumentów, lepiej jednak zmienić złe nawyki i zawsze wozić je ze sobą. Wówczas unikniemy niepotrzebnych wydatków i nieprzyjemności podczas kontroli drogowej.

Nie zdałem egzaminu, ale jadę

Egzaminy na prawo jazdy są wymagające, jednak jako jedyne umożliwiają uzyskanie dokumentów poświadczających uprawnienia prowadzenia pojazdów. Jeśli nie zdaliśmy egzaminu lub dopiero zastanawiamy się, czy do niego przystąpić, musimy mieć świadomość, że jazda bez uprawnień (bez prawa jazdy) może nas sporo kosztować. Gdy jedziemy motorem nie mając prawa jazdy żadnej kategorii i zatrzyma nas kontrola, musimy liczyć się z mandatem w wysokości 500 złotych. Jeśli jednak dysponujemy prawem jazdy innej kategorii (np. na samochód osobowy), kara będzie niższa – wynosi ona 300 złotych.

Znane są przypadki, kiedy to niektórzy śmiałkowie na egzamin na prawo jazdy przyjeżdżali sami, własnym samochodem czy motorem. Nie warto jednak ryzykować, ponieważ kara jest stosunkowo wysoka, a konieczne do poniesienia koszty zwykle nie ograniczają się tylko do wysokości mandatu. Po kontroli i wypisaniu mandatu za jazdę bez posiadania uprawnień policja może zdecydować o odholowaniu pojazdu na nasz koszt, a to również wpłynie fatalnie na grubość naszego portfela…

Czy uważacie, że wysokość mandatu za jazdę bez posiadania prawa jazdy jest wystarczająca? Czy wydaje się Wam, że wysokość kary zniechęca osoby, które są nieprzygotowane do uczestnictwa w ruchu drogowym?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jakie mleko dla szczeniąt?

Jeśli z jakichś powodów szczenięta nie mogą być karmione przez matkę, możemy podjąć się ich samodzielnego odchowania. Najlepszym jednak rozwiązaniem w takiej sytuacji byłoby znalezienie matki zastępczej. Karmiące suki często akceptują dodatkowe podrzucane im szczenięta.

Jak dodać logo na zdjęcie?

Logo najlepiej przygotować sobie na osobnej warstwie, jako plik psd. Jeśli zakończyliśmy obróbkę naszego zdjęcia i chcemy dodać do niego nasze logo, otwieramy w Photoshopie plik psd.

Zobacz też

Jak zrobić zdjęcie w sztucznym świetle?

Portrety studyjne można wykonać korzystając tylko z jednej lampy błyskowej i ekranu odbijającego. Oczywiście, jeśli mamy do dyspozycji więcej lamp, efekt będzie jeszcze lepszy, ale z jedną lampą także można uzyskać zadowalające efekty.

Pomysł na wakacje. Busem na Bałkany

Rok 2020 postawił pod dużym znakiem zapytania większość naszych planów wakacyjnych. Zamknięte granice, wstrzymane połączenia lotnicze i niepewność, która...

Zegarek – uniwersalne akcesorium

Zegarki znane są już od wielu wieków i towarzyszą człowiekowi każdego dnia - czy to wisząc na ścianie, czy...

Może Cię zainteresuje: