Prowadzenie domu Jak usunąć plamy z rdzy?

Jak usunąć plamy z rdzy?

-

Pierwszą i naczelną zasadą jest to, by nie używać do takich plam żadnych wybielaczy. Chlor przereaguje z żelazem i odbarwienie nie tylko się utrwali, ale i nabierze wyrazistszego koloru.

1. Przed rozpoczęciem odplamiania.

Jeśli na tkaninie są resztki rdzy, postaraj się je usunąć, na przykład za pomocą miękkiej szczoteczki.

2. Odplamianie ekologiczne.

Na zaplamione miejsce wyciśnij sok z cytryny lub skrop je białym octem spirytusowym. Wilgotne miejsce posyp solą, po czym zostaw całość na 24 godziny. Pamiętaj jednak, że plama powinna być przez cały czas wilgotna, dlatego co jakiś czas dolej nieco soku lub octu. Po upływie doby osusz plamę dokładnie ręcznikiem papierowym. Pocieranie jej mogłoby uszkodzić włókna materiału, dlatego ręcznik lepiej jest przyciskać mocno miejsce koło miejsca. Bardzo dokładnie wypłucz zaplamione miejsce zimną wodą. Jeśli plama jest nadal widoczna, spróbuj powtórzyć całą procedurę.

3. Odplamianie gotowym preparatem.

W handlu dostępne są specjalne odplamiacze wywabiające rdzę z materiałów. One również zawierają kwas, są jednak dodatkowo wzbogacone składnikami ułatwiającymi pozbycie się plamy. Jeśli więc domowy sposób zawiódł, możesz po nie sięgnąć, jednak pamiętaj, że plamy utrwalonej przez ciepło (np. w suszarce bębnowej) lub wybielacz nawet owe preparaty nie będą w stanie pokonać.

4. Fałszywy alarm.

Niektóre plamy przypominają barwą plamy z rdzy, jednak pochodzą z innych źródeł – mogą być śladami po karmelu czy preparatach kosmetycznych. Jeśli więc nie masz pewności, czy to rdza, spróbuj dowiedzieć się, skąd mogą pochodzić i zastosuj odpowiednie środki zaradcze.

5. Meble i dywany

Jeśli usuwasz plamy z mebli tapicerowanych, dywanów lub innych przedmiotów, których nie da się wypłukać pod bieżącą wodą, przygotuj napełniony czystą, zimną wodą spryskiwacz do kwiatów i ręczniki papierowe. Najpierw odsącz z plamy kwas z solą, a następnie obficie spryskaj zaplamione miejsce czystą wodą. Odciśnij wilgoć za pomocą papierowych ręczników, po czym powtórz całą procedurę 3-4 razy.

Zdarzyło Wam się odkryć na ubraniach rdzawe plamy? Jak sobie z nimi poradziliście?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Rozliczanie firmy internetowej

Działalność gospodarcza prowadzona za pośrednictwem internetu jest taką samą działalnością jak każda inna, prowadzona w sposób tradycyjny.

Jak zerwać lokatę?

Lokaty terminowe są produktem polegającym na zawarciu umowy z bankiem i wpłaceniu określonej kwoty pieniężnej na określony czas. Okres trwania lokaty może trwać od kilku dni do kilku lat. Jednym z podstawowych praw, jakie posiada klient, jest możliwość zerwania takiego depozytu przed upływem czasu określonego w umowie. Nie wiąże się to z żadnymi konsekwencjami finansowymi dla osoby likwidującej lokatę, jedynym minusem jest utrata odsetek (w całości lub w części), które bank gwarantował po dotrzymaniu terminu trwania depozytu.

Zobacz też

Jakie ściany do łazienki?

W dzisiejszych czasach wykończenie ścian w łazience zazwyczaj sprowadza się do położenia na nich kafli. Dawniej równie popularne było malowanie ścian wodoodporną farbą, jednak z czasem to rozwiązanie odeszło w zapomnienie. Obecnie łazienka bez glazury wraca do łask, a dostępność na rynku nowoczesnych materiałów wykończeniowych sprawia, że obie z w/w opcji stanowić mogą dla nas ciekawą propozycję – wszystko zależy od naszych preferencji, potrzeb i wymagań.

Bluza męska – jak poprawić jej casualowy styl

Bluza to uniwersalna część garderoby, która zależnie od kroju i doboru dodatków może spełniać różne funkcje w codziennej, męskiej...

Zimowe zabawy z dziećmi w domu

Zima to zdecydowanie piękna pora roku, trzeba tylko nauczyć się dostrzegania jej zalet. Wprawdzie temperatura spada poniżej zera, na...

Może Cię zainteresuje: