Prowadzenie domu Jak usunąć plamy z rdzy?

Jak usunąć plamy z rdzy?

-

Pierwszą i naczelną zasadą jest to, by nie używać do takich plam żadnych wybielaczy. Chlor przereaguje z żelazem i odbarwienie nie tylko się utrwali, ale i nabierze wyrazistszego koloru.

1. Przed rozpoczęciem odplamiania.

Jeśli na tkaninie są resztki rdzy, postaraj się je usunąć, na przykład za pomocą miękkiej szczoteczki.

2. Odplamianie ekologiczne.

Na zaplamione miejsce wyciśnij sok z cytryny lub skrop je białym octem spirytusowym. Wilgotne miejsce posyp solą, po czym zostaw całość na 24 godziny. Pamiętaj jednak, że plama powinna być przez cały czas wilgotna, dlatego co jakiś czas dolej nieco soku lub octu. Po upływie doby osusz plamę dokładnie ręcznikiem papierowym. Pocieranie jej mogłoby uszkodzić włókna materiału, dlatego ręcznik lepiej jest przyciskać mocno miejsce koło miejsca. Bardzo dokładnie wypłucz zaplamione miejsce zimną wodą. Jeśli plama jest nadal widoczna, spróbuj powtórzyć całą procedurę.

3. Odplamianie gotowym preparatem.

W handlu dostępne są specjalne odplamiacze wywabiające rdzę z materiałów. One również zawierają kwas, są jednak dodatkowo wzbogacone składnikami ułatwiającymi pozbycie się plamy. Jeśli więc domowy sposób zawiódł, możesz po nie sięgnąć, jednak pamiętaj, że plamy utrwalonej przez ciepło (np. w suszarce bębnowej) lub wybielacz nawet owe preparaty nie będą w stanie pokonać.

4. Fałszywy alarm.

Niektóre plamy przypominają barwą plamy z rdzy, jednak pochodzą z innych źródeł – mogą być śladami po karmelu czy preparatach kosmetycznych. Jeśli więc nie masz pewności, czy to rdza, spróbuj dowiedzieć się, skąd mogą pochodzić i zastosuj odpowiednie środki zaradcze.

5. Meble i dywany

Jeśli usuwasz plamy z mebli tapicerowanych, dywanów lub innych przedmiotów, których nie da się wypłukać pod bieżącą wodą, przygotuj napełniony czystą, zimną wodą spryskiwacz do kwiatów i ręczniki papierowe. Najpierw odsącz z plamy kwas z solą, a następnie obficie spryskaj zaplamione miejsce czystą wodą. Odciśnij wilgoć za pomocą papierowych ręczników, po czym powtórz całą procedurę 3-4 razy.

Zdarzyło Wam się odkryć na ubraniach rdzawe plamy? Jak sobie z nimi poradziliście?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Co warto zobaczyć we Florencji?

Florencja to kulturalny i architektoniczny klejnot, miejsce zakochanych i artystów. Na niewielkiej powierzchni można tu podziwiać dziesiątki dzieł mistrzów renesansu. Dowiedz się, co musisz obowiązkowo zobaczyć, zwiedzając stolicę Toskanii.

Automatyczne nawadnianie ogrodu – czy warto?

Jedną z ważniejszych czynności w ogrodzie jest niewątpliwie podlewanie roślin. Aby ułatwić sobie pielęgnację oraz rozsądnie gospodarować wodą, warto pomyśleć o instalacji specjalnego nawodnienia. Komfortowe nawadnianie naszego ogrodu jest możliwe dzięki systemom automatycznego nawadniania.

Zobacz też

Ćwiczenia na powiększenie pośladków

Każdy chce mieć zgrabne, kształtne i pełne pośladki. Oprócz bardzo dobrego treningu dla pupy jakim jest chodzenie po schodach, możesz spróbować kilku ćwiczeń, które pomogą w wyrzeźbieniu mięśni pośladków.

Pomysł na wakacje. Busem na Bałkany

Rok 2020 postawił pod dużym znakiem zapytania większość naszych planów wakacyjnych. Zamknięte granice, wstrzymane połączenia lotnicze i niepewność, która...

Zegarek – uniwersalne akcesorium

Zegarki znane są już od wielu wieków i towarzyszą człowiekowi każdego dnia - czy to wisząc na ścianie, czy...

Może Cię zainteresuje: