Prawo Co grozi za jazdę bez prawa jazdy?

Co grozi za jazdę bez prawa jazdy?

-

Jazda samochodem to dla wielu osób nie lada przyjemność, a dla innych także ogromna wygoda, która wyraźnie ułatwia codzienne życie. Można podjechać do szkoły, podrzucić dzieci do przedszkola, szybciej znaleźć się w pracy. Egzaminy na prawo jazdy są jednak coraz trudniejsze (ostatnio egzaminowanym szczególnie we znaki daje się część teoretyczna egzaminu), więc czasem myśl o używaniu samochodu bez odpowiedniego dokumentu może wydawać się bardzo kusząca.

Nie masz prawa jazdy – zapłacisz karę

Musimy jednak wiedzieć, że prowadzenie pojazdu bez prawa jazdy jest niezgodne z przepisami, ponieważ każdy kierowca jest zobowiązany do posiadania (i okazania na żądanie osób uprawnionych) określonych dokumentów, w tym oczywiście prawa jazdy. Brak prawa jazdy, a tym samym brak uprawnień do prowadzenia danego pojazdu (dotyczy pojazdów silnikowych i tramwajów), jest karany grzywną w wysokości 500 zł. Wysokość mandatu jest niższa, gdy posiadamy prawo jazdy innej kategorii niż potrzebne w danym momencie. W przypadku, gdy mamy prawo jazdy kategorii A, ale zostaniemy zatrzymani podczas kierowania samochodem osobowym, wysokość kary wyniesie 300 zł.

To jednak nie wszystko – w przypadku kontroli drogowej po otrzymaniu mandatu nie możemy jechać dalej. Policja wówczas może zażądać odholowania pojazdu na nasz koszt, co wiąże się z wydatkiem przynajmniej 150 złotych.

Jazda bez prawa jazdy z perspektywy użytkownika dróg

Na pomysł jazdy bez odpowiedniego dokumentu warto spojrzeć także z innego punktu widzenia. Egzamin jest trudny, jednak jego zdanie gwarantuje uzyskanie pewnego określonego zasobu umiejętności, który powinni posiadać (i następnie rozwijać) wszyscy użytkownicy dróg. Gdyby nagle na drogę wyjechali kierowcy niemający prawa jazdy, na ulicach zrobiłoby się jeszcze niebezpieczniej; nawet znakomita znajomość przepisów oraz umiejętność kierowania pojazdem mogłaby nie wystarczyć w obliczu nieprzewidywalnych reakcji zupełnie niedoświadczonych kierowców.

A jeśli tylko zapomniałem dokumentu?

Inaczej wygląda to w przypadku, gdy posiadamy prawo jazdy, ale zapomnieliśmy wziąć dokument z domu. Podczas kontroli zapłacimy wówczas mandat w wysokości 50 zł za każdy z brakujących dokumentów. Jeśli zapomnieliśmy wyłącznie prawa jazdy zapłacimy więc 50 zł, jednak jeśli nie wzięliśmy całego pliku (łącznie z dowodem rejestracyjnym i poświadczeniem ubezpieczenia OC), mandat wyniesie już 150 zł (3 razy 50 zł). Łącznie wysokość mandatu nie może jednak przekroczyć 250 zł. Kodeks wykroczeń mówi także, że alternatywą dla kary finansowej może być udzielenie nagany.

Wielu kierowców nie bierze ze sobą na prawa jazdy i dotychczas nie trafiło na żadną kontrolę. Lepiej jednak nie ryzykować i zawsze mieć przy sobie odpowiednie dokumenty. A czy Wy zawsze bierzecie ze sobą prawo jazdy?

5 KOMENTARZE

  1. A ja bez prawka jezdze 2 lata i mi to nie przeszkadza bardzo dobrze mi sie kieruje ale jak bd mogl to wkoncu zrobie 😀 ale musze czekac mam 17 lat 😀

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak zarządzać zasobami ludzkimi w firmie?

Większość małych firm długo broni się przez zatrudnieniem pierwszego pracownika. Wiąże się to z nowymi obowiązkami firmy, zwiększonymi kosztami i oczywiście podziałem zadań, gdy dotąd właściciel był sam sobie sterem, żeglarzem i okrętem… A tu pojawia się ktoś nowy na pokładzie, a potem kolejna osoba i jeszcze kolejna, i po chwili mamy zespół kilkunastu osób. Niejeden szef jęknął „O, rany, jak sobie z nimi radzić?!”

Samochód gaśnie po przełączeniu na gaz

Fakt, że jazda samochodem zasilanym LPG jest bardziej opłacalna niż na benzynie jest niezaprzeczalny. Jednak instalacje gazowe mają również swoje fanaberie. Zdarza się, że ze względu na źle przeprowadzony montaż posiadacz auta z instalacją gazową, zamiast oszczędzać, będzie wydawał kolejne kwoty na regulacje i naprawy.

Zobacz też

Jak zrobić mleczko do ciała w domu?

Mleczko do ciała stosowane jest bardzo często zamiast balsamu. W porównaniu do niego jest lżejsze, nie zawiera tak dużo tłuszczów. Jego główna funkcja to nawilżanie ciała. Używany jest – podobnie jak balsam czy lotion do ciała – zaraz po kąpieli, aby nie dopuścić do uczucia ściągania skóry.

Bluza męska – jak poprawić jej casualowy styl

Bluza to uniwersalna część garderoby, która zależnie od kroju i doboru dodatków może spełniać różne funkcje w codziennej, męskiej...

Zimowe zabawy z dziećmi w domu

Zima to zdecydowanie piękna pora roku, trzeba tylko nauczyć się dostrzegania jej zalet. Wprawdzie temperatura spada poniżej zera, na...

Może Cię zainteresuje: